تبلیغات

تبلیغات

چگونگی تشخیص مرغ و تخم‌مرغ آنفلوآنزایی

مجموعه : مجله خبری
چگونگی تشخیص مرغ و تخم‌مرغ آنفلوآنزایی

چگونگی تشخیص علائم بیماری آنفولانزای مرغی

 

آنفلوآنزای پرندگان، گونه‌ای بیماری ویروسی است که ویروس عامل آن از خانوادهٔ Orthomyxooviridae می‌باشد. این ویروس خود دارای سه تیپ A,B,C است. تیپ A توسط تحت آنتی ژن های H و NN تقسیم بندی می گرددآنفولانزای مرغی یکی از بیماری های بسیار خطرناک که در پاییز و زمستان امسال شایع شده آنفلوآنزای پرنده ای است

 

اما می توان با رعایت نکاتی در مقابل آن از بدن محافظت کرد.چگونگی مقابله و در امان ماندن از ابتلا به آنفلوآنزای حاد پرنده ایبهآنفلوآنزای پرنده ای در اثر ویروس H5N1 و از طریق پرندگان به انسان منتقل می شود.

 

 آنفولانزای مرغی

علائم این بیماری شامل سرفه، اسهال، تب، عطسه، بی قراری، گلودرد و دردهای عضلانی استو معمولا درمان آن بسیار سخت تر از آنفلوآنزای انسانی است.

 

براساس آمارها این ویروس باعث مرگ بیش از 65 درصد از مبتلایان می شودو نخستین بار در سال 1997 در کشور هنگ کنگ مشاهده شده است.

 

کارشناسان توصیه می کنند برای ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به این بیماری مرگبار افراد از دست زدن به پرنده های غیر خانگی اجتناب کنند، دست زدن بدون دستکش به فضولات پرنده ها نیز می تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

 

 آنفولانزای مرغی

متخصصان براین اساس توصیه می کنند افراد از رفتن به کشورهایی که در آنها این بیماری حالت اپیدمی دارد اجتناب کنند،همچنین چنانچه در محلی حضور داشتند که بیش از 4 جسد پرنده وجود داشتسریعا آنجا را ترک کنند زیرا به احتمال زیاد ویروس باعث مرگ پرنده ها شدهو احتمال ابتلا به انسان حتی از طریق تنفس نیز وجود دارد.

 

از جمله دیگر اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری می توانشستشوی دقیق مرغ و تخم مرغ را نام برد، شستن دستها قبل و بعد از دست زدن به گوشت ،تخم مرغ ومرغ نیز می تواند در پیشگیری از سرایت بیماری به انسان بسیار مفید باشد.

 

چگونگی تشخیص مرغ و تخم‌مرغ آنفلوآنزایی

 

 آنفولانزای مرغی

از جمله اقدامات دیگر پختن مواد غذایی ماکیان به مقدار کافی استزیرا باعث کشته شدن ویروس می شود، تخم مرغ را نیز باید به طور کامل پخته و سپس مصرف کرد،خوردن تخم مرغ عسلی می تواند در موارد نادر باعث ابتلا به این بیماری شود.

 

قدرت این ویروس به حدی است که حتی تا 10 روز می توانددر بدن جنازه مرغ یا ترشحات بزاق یا بینی زنده بماندبه همین دلیل از دست زدن به حیوانات بیمار یا مرده جدا پرهیز کنید.

 

 آنفولانزای مرغی

درمان این بیماری معمولا از طریق مصرف آنتی بیوتیک های قوی انجام می شودو بهترین زمان تا قبل از 48 ساعت از زمان شروع علائم است، تشخیص بیماری از طریق آزمون های مختلف انجام می شودو در صورت تاخیر در درمان می تواند باعث سمی شدن خون، قانقاریا، تنگی نفس، نارسایی حاد ریوی، از کار افتادن ارگان های بدن و ذات الریه شود.

 

کارشناسان از کشورهای مختلف جهان در تلاش هستند تا در آینده راه حل قطعی برای مقابله با این ویروس مرگبار پیدا کنند.

 

تبلیغات