لاچین سیر

در تابستان خانه ای رؤیایی داشته باشیم؟

در تابستان خانه ای رؤیایی داشته باشیم؟

 خانه ای خوشبو داشته باشید
همانقدر که پراکنده شدن عطری خوشبو و دلانگیز در محیط خانه، حس خوب و خوشایندی را در انسان ایجاد میکند، به مشام رسیدن بویی نامطبوع، ناراحتکننده و حتی بعضی اوقات غیرقابل تحمل میشود. بنابراین باید به فکر چاره بود. برای این منظور باتوجه به نوع بوی پراکنده شده در محیط، راههای متعددی وجود دارد؛ فقط کافی است آنها را امتحان کنید:


۱- در یک نعلبکی کمی ادکلن خوشبو بریزید ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید، طوری که ادکلن را خوب جذب کند و قند خیس شود، سپس قند را آتش بزنید و وقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید. با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد.


۲- اگر میخواهید سبزی یا موادی سرخ کنید که مطمئن هستید اعضای خانواده از بوی حاصل از آن ناراحت میشوند، پیش از شروع کار، ابتدا هواکشهای داخل آشپزخانه را روشن کنید سپس مقداری سرکه سفید را در کاسهای بریزید و آن را کنار اجاق گاز روشن قرار دهید؛ بوی حاصل از سرکه سفید، باقیمانده بوی حاصل از سرخ کردن آن مواد را در محیط خنثی میکند.


۳- هرچقدر هم که غذا خوشمزه باشد، بوی سوختن آن بسیار بد و ناخوشایند است. پس اگر حواستان پرت شد و غذایتان سوخت و بوی آن تمام خانه را در برگرفت، ناراحت نشوید. ابتدا اگر هواکش روشن نیست، روشنش کنید. سپس قابلمهای حاوی آب را روی شعله اجاق گاز قرار داده و چند تکه لیموترش در آن بیندازید و بگذارید بخار حاصل از جوشیدن لیموترش در آب، بوی سوختگی موجود در خانه را از بین ببرد.


۴- کاسهای حاوی آب را روی شعله اجاق گاز قرار دهید و تعدادی چوب دارچین یا کمی از پودر آن را در آب بریزید و روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهيد تا کمکم جوش آید. عطر دارچین فضا را معطر کرده و بوی حاصل از سرخکردنی و حتی سوختگی را از بین خواهد برد.


۵- اگر حواس پرتی کار دستتان داده و غذا به قدری سوخته که بوی حاصل از آن با هیچ یک از راهکارهای فوق خنثی شدنی نیست، دیگر مجبور هستید پنجرهها را باز کنید ولی برای اینکه این بو هرچه سریعتر از طریق پنجره آشپزخانه خارج شده و به دیگر قسمتهای خانه انتقال پیدا نکند، پارچه و حوله مخصوص آشپزخانه را نمدار کرده و برای چند دقیقه آن را تکان دهید.


۶- بوی حاصل از پختوپز غذا را با ریختن مقداری جعفری در تابهای کوچک و قراردادن آن روی شعله اجاق گاز از بین ببرید. حرارت دادن جعفری برای مدت ۵ دقیقه، نهتنها بوی نامطبوع موجود را از بین میبرد بلکه فضا را عطرآگین میکند.

 

در تابستان خانه ای رؤیایی داشته باشیم؟

 

سوسکها را برای همیشه از خانه بیرون کنید

باز هوا گرم شد و کابوس هجوم سوسکها به خوابمان آمد!

 

برای مقابله با سوسکها، این توصیهها را به خاطر بسپارید. ظروف و لباسهاي کثيف، وسايل بستهبندي، کارتنهاي مقوايي، نوشيدنيها، شانههاي تخممرغ، کيسههاي سيبزميني و پياز و مواد غذايي فلهاي از راههاي ورود سوسکها و حشرات به داخل منازل است.

 

پيشگيري و بهسازي محيط، رعايت اصول بهداشتي، روشهاي کنترل شيميايي و غيرشيميايي و ارتقاي وضعيت بهداشتي، تهاجم سوسکها را کاهش ميدهد. در ظروف زباله بايد به طور کامل و محکم بسته باشد و طبق يک برنامه منظم تخليه شود، منابع آب هم به منظور کاهش دسترسي سوسکها بايد به دقت کنترل شود. استفاده از جاروبرقي، تلهگذاري و استفاده از گرما و سرما يا گازهاي غيرسمي جزو روشهاي کنترل غيرشيميايي به شمار ميرود.

 

سمپاشي براي کنترل کامل سوسريها لازم و ضروري است، البته به ندرت يک بار سمپاشي به از بين رفتن کامل سوسکها ها منجر ميشود. کنترل شيميايي تنها روش مؤثر کنترل سوسک هاست و مهمترين اثر آن ايجاد تأخير در بروز مقاومت است.

 

افرادي که با اين نوع سموم سر و کار دارند بايد برچسب اطلاعات سموم را به طور دقيق مطالعه و همه اخطارها و دستورالعملهاي آن را رعايت کنند.

براي مقابله با گرما در فصل تابستان و مطبوع شدن هواي محيط، استفاده از کولر گازي اي که منجر به مصرف بالاي برق نشود و در مصرف انرژي صرفه جويي کند آرزوي هر خانوادهاياست.نسل جديد اينورتر هاي ال جي که 60 درصد مصرف انرژي را کاهش مي دهد به شما پيشنهاد مي شود.براي کسب اطلاعات بيشتر به آگهي ابتدايي مجله مراجعه کنيد.

 

در تابستان خانه ای رؤیایی داشته باشیم؟

چگونه با دیدن قبض برق داغ نکنیم؟
یکی از دغدغههای بزرگ در فصل تابستان، مقابله با گرما و در عین حاصل صرفهجویی در مصرف برق است. چه کنیم که استفاده از کولرگازی منجر به مصرف بالای برق نشود؟

 

شستوشوي ماهانه، تميز كردن فيلترها و سطح كويل اسپيليت منجر به افزايش راندمان كولرهاي گازي خواهد شد ضمن آنکه با نصب سايبان روي پنل بيروني، كندانسور كولر گازي ميتواند به دور از تابش نور خورشيد با راندمان بهتر و مصرف برق كمتر به تبادل حرارت و خنك كردن منجر شود.

 

كارشناسان با بررسي دريافتهاند كه هنگام نصب كولر گازي، پنل بيروني آن بايد بهگونهاي نصب شود كه جريان هواي آزاد در پشت آن به راحتي برقرار باشد به طوریکه اگر عايق لولههاي رابط به ويژه در بيرون از ساختمان از بين برود، مقداري از خنكي كولر از دست ميرود؛ بنابراين با بازرسي سالانه ميتوان نسبت به ترميم عايق لولههاي رابط پنل به كندانسور اقدام كرد.

 

از سوی دیگر در سرويسهای سالانه علاوه بر كنترل مقدار شارژ گاز مورد نياز كولر، سطح پرهها و كويلهاي كندانسور بيروني كولر نيز بايد تميز شود و در نهایت با اجرای تمام این راهکارها میتوان انتظار کاهش 20 درصدی مصرف برق را انتظار داشت. همچنین با تمیز کردن لولههای پلاستیکی آبرسانی کولر آبی و جرمگیری آبپاشهای پلاستیکی و سبد زیر پمپ آب، همراه با بررسی عملکرد صحیح پمپ آب کولر، می توان بازده کولر آبی را افزایش و مصرف برق را به نصف کاهش داد.

 

در تابستان خانه ای رؤیایی داشته باشیم؟

چگونه یخچالمان را خوشبو کنیم؟
یکی از لوازم ضروری در هر خانهای یخچال است که همه افراد خانه هم با آن در تماس هستند؛ از بچهها که در آن به دنبال خوراکی میگردند تا خانم خانه که وظیفه سر و سامان دادن و نظافت آن را بر عهده دارشد. برای از بین بردن بوی بد یخچال میتوانید مقداری زغال را بکوبید و در کیسههای پارچهای نازکی بریزید و در طبقه بالای یخچال بگذارید.

 

هرچند هفته یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود تا دوباره بتوانید از آن به عنوان بوگیر استفاده کنید. قفسهها و کشوهایی را که میتوان بیرون آورد با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و پس از خشک شدن دوباره در یخچال قرار دهید. پشت یخچال را تمیز نگاه دارید.

 

برای پاک کردن این قسمت، دو شاخه یخچال را بیرون آورید و يخچال را کمی جلو بکشید. به وسیله جاروبرقی گرد وغبار پشت یخچال را بزدایید. به این ترتیب دستگاه بهتر کار میکند و عمر بیشتری خواهد داشت. برای تمیز کردن دیوارههای داخلی یخچال از محلول جوششیرین و آب کمک بگیرید. برای این منظور، یک تا دو قاشق جوششیرین را در یکچهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک کنید. سپس با دستمال تمیز خشک نمایید.

 

جوششیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین میبرد. اگر لاستیکهای دور در یخچال و فریزر خراب باشد، داخل فریزر مقدار زیادی برفک میزند. نوارهای لاستیکی در یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف خود را از دست داده و جدا میشوند و این سبب ایجاد برفک میشود. سالی یک بار سالمبودن این نوارها را کنترل کنید تا در صورت کوچکترین نشت هوا، آنها را تعویض کنید. برفک یخچال و فریزر را بهصورت منظم آب کنید چون با افزایش ضخامت برفک، مصرف انرژی بالا میرود. شما میتوانید یخچالهای مجهز به سیستم برفک آبکن اتوماتیک را انتخاب کنید تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

 

 

منبع : مجله ایده زندگی