تبلیغات

تبلیغات

پیاده روی موجب افزایش توده استخوانی ران و کاهش احتمالی شکستگی می شود

مجموعه : پزشکی و سلامت
پیاده روی موجب افزایش توده استخوانی ران و کاهش احتمالی شکستگی می شود

 

ورزش و تغذیه صحیح علاوه بر فواید بسیار زیاد برای بدن، کم هزینه بوده و روش مناسبی برای پیشگیری و درمان استئوپروز (پوکی استخوان) به شمار می رود.

 


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، معصومه عابدزاده پژوهشگر با مطالعه بر روی تاثیر ورزش در پیشگیری از استئوپروز (پوکی استخوان) که در پنجمین کنگره پزشکی ورزشی مطرح شد، گفت: استئوپروز یکی از مشکلات مهم سلامتی به خصوص در زنان است که تخمین زده می شود در 20 سال آینده بیش از 40 میلیون زن در دنیا به این بیماری مبتلا شوند.
وی با اشاره به این مطلب که ورزش کردن زنان به خصوص در دوران سالمندی بسیار با اهمیت است، افزود: ورزش موجب تحریک استئوپلاست ها و استخوان سازی شده و برنامه های ورزشی همچون تمرینات تعادلی، قدرتی و کششی باعث افزایش استحکام استخوانی می شود .

 


وی ادامه داد: در این زمینه ورزش های هوازی از جمله پیاده روی بسیار توصیه شده است و به نظر می رسد که پیاده روی موجب افزایش توده استخوانی ران و کاهش احتمالی شکستگی شود.
عابدزاده در ادامه افزود: نتایج مطالعه ای در کشور فنلاند نشان می دهد که زنان یائسه با 30 دقیقه قدم زدن در روز و انجام ورزش های مقاومتی دوبار در هفته می توانند قابلیت انعطاف و تعادل بدن را افزایش داده و فشار خون و چربی خون را کاهش دهند. در مطالعه دیگری در آلمان مشخص شد که با انجام ورزش و مصرف کلسیم و ویتامن D ، تراکم استخوان در مهره های کمری به میزان زیادی افزایش می یابد.
عابد زاده در پایان گفت: همچنین مطالعه ی دو ساله این تحقیق نشان می دهد که دوبار ورزش در هفته قدرت ماهیچه ها را افزایش و میزان از دست رفته استخوان و درد کمر را کاهش خواهد داد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات