لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

بازی آنلاین

فروش خودرو

املاک ویترین

خواص شگفت انگیز انار

مجموعه : تغذیه مناسب
خواص شگفت انگیز انار
انار میوه‌ای بهشتی است كه خواص فوق‌العاده‌ای دارد، ولی چون خوردن آن كمی مشكل است، كمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این میوه سرخ‌رنگ همچون بسته‌ای از ویتامین و مواد مغذی است كه دانشمندان در حال مطالعه نقش آن در مبارزه با بیماری‌های قلبی، سرطان و دیگر بیماری‌ها هستند. انار میوه‌ای غنی از آنتی‌اكسیدان است و به همین دلیل نقش مهمی در سلامتی انسان دارد. در این مقاله به پنج مورد از خواص انار اشاره می‌كنیم.

خواص شگفت انگیز انار
1- انار كم كالری و مغذی است
با یك انار متوسط شما حدود 105 كالری انرژی دریافت خواهید كرد. همچنین انار در عین حال كه سدیم ندارد، حاوی دوز بالایی از پتاسیم است كه فشارخون را كاهش می‌دهد. به علاوه، انار یك گرم فیبر دارد و منبع غنی ویتامین C محسوب می‌شود. شما با خوردن یك عدد انار 10 درصد از ویتامین C مورد نیاز روزانه خود را دریافت خواهید كرد.
انار و آب انار آنتی‌اكسیدان و فیتوكمیكال‌های فراوانی از جمله آنتوسیانین (ضد التهاب و ضد سرطان) كاتچین (ضد سرطان و ضدالتها) و الاژیك (ضد سرطان) دارد.
آب انار توانایی آنتی‌اكسیدان خون را بالا می‌برد. آنتی‌اكسیدان‌ها اثرات زیانبار رادیكال‌های آزاد را كه باعث پیری و آسیب‌دیدگی بافت‌ها می‌شوند، خنثی كرده و به آنها اجازه نمی‌دهند كه به سلول‌ها و DNA حمله كنند.
2- انار به سلامت قلب كمك می‌كند
پزشكان با تحقیق درباره انار به این نتیجه رسیدند كه نوشیدن روزانه یك لیوان آب انار به مدت سه ماه، جریان خون قلب را بهبود می‌بخشد و به افرادی كه دچار بیماری عروق كرونری هستند كمك می‌كند. در این مطالعه 45 نفر شركت كردند كه تعدادی از آنها آب انار نوشیدند و به بخش دیگر نوشیدنی‌ای كه از نظر مزه و رنگ شبیه به آب انار بود، داده شد. به طور متوسط در میان افرادی كه آب انار نوشیده بودند، جریان خون 17 درصد بهبود یافت.
مطالعات دیگر نشان داده است كه انار سفتی و سختی دیواره رگ‌ها را بهبود می‌بخشد و حتی لخته‌های خونی رگ‌ها را از بین می‌برد. تشكیل لخته‌های خونی در رگ‌ها و پلاك‌ها جریان خون را كند می‌كند و باعث حمله قلبی، سكته و بی‌حسی و درد در دست‌ها و پاها می‌شود.
انار برای افراد مبتلا به دیابت نیز مفید است. انار بر قندخون مبتلایان به دیابت نوع 2 و یا كلسترول آنها تأثیری ندارد، ولی خطر سختی رگ‌ها را كاهش می‌دهد و مانع جذب كلسترول بد یا LDL توسط سلول‌های ایمنی می‌شود و این بخصوص برای مبتلایان به دیابت مهم است؛ زیرا دیابت خطر حمله قلبی و یا بیماری‌های قلبی را دو برابر افزایش می‌دهد.
3- محافظت در برابر آلزایمر
نوشیدن یك لیوان آب انار در هر روز، خطر ابتلا به آلزایمر را نیز كاهش می‌دهد. در آزمایشی كه بر روی موش‌ها انجام گرفت، به تعدادی از آنها كه آلزایمر داشتند آب انار داده و مشاهده شد كه در مقایسه با موش‌های دیگر مهارت‌های یادگیری و حافظه بهتری به دست آوردند. موش‌هایی كه آب انار خورده بودند، سریع‌تر شنا می‌كردند. سپس محققان مغز موش‌ها را بررسی كردند و دریافتند در آنهایی كه آب انار مصرف كرده‌اند، تشكیل پروتئین‌های مضر به نام بتا-آمیلوئید 50 درصد كاهش یافته است. این پروتئین‌ها باعث آسیب سلول‌های مغزی و در نتیجه آلزایمر می‌شوند.
4- تقویت مفاصل
حدود 20 میلیون آمریكایی از بیماری آرتروز و تحلیل عضروف مفصلی رنج می‌برند. این بیماری شایع‌ترین بیماری مفصلی وابسته به سن است. انار یا آب انار از تولید آنزیم‌هایی كه باعث این اختلال می‌شوند، جلوگیری می‌كند. در سطح آزمایشگاهی نشان داده شده است كه انار مانع از تحلیل غضروف‌ها می‌شود.
5- مبارزه با سرطان
آیا نوشیدن یك لیوان آب انار در روز می‌تواند از سرطان پروستات جلوگیری كند؟
پژوهشگران دانشگاه كالیفرنیا با انجام آزمایش‌هایی به گروهی از مردان هر روز یك لیوان آب انار داده و سطح PSA خون آنها را اندازه گرفتند. هر چه میزان PSA سریع‌تر بالا رود، احتمال بازگشت سرطان پروستات بیشتر است. زمان دو برابر شدن PSA در افرادی كه آب انار نوشیده بودند، چهار برابر كمتر بود. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
تحقیقات آزمایشگاهی تأثیر انار را در دیگر سرطان‌ها از قبیل سرطان پستان و سرطان ریه نیز نشان داده‌اند.
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي