فوتبال
تور مسافرتي
تور مسافرتي
تبليغات در تکناز
فوتبال

اخلاق پیامبر – توصیف آفتاب

مجموعه : دینی
اخلاق پیامبر – توصیف آفتاب

راستی چگونه می توان دستاورد نهایی آفرینش، ثمره تمام و كامل هستی و خلاصه انوار و تجلیات و جودی خداوند را در قالب ناقص الفاظ و واژه ها جای داد؟

ابر انسانی كه خالق هستی در حق او فرمود ( لولاك لما خلقت الأفلاك ) اگر تو نبودی هر آینه افلاك را نمی آفریدم. كسی كه تا « قاب قوسین او أدنی » به خداوند نزدیك شد و مكانتی یافت كه هرگز جبرئیل امین كه ملك مقرب و واسطه وحی الهی بود  بدان مكانت راه نیافت و با صراحت به او عرض كرد: «اگر یك موی بالاتر روم به نور تجلی بسوزد پرم.»

توصیف انسان كامل نخستین و كسی كه خود فرمود: «ای علی(ع) جز خدای و تو، كسی را یارای شناختن من نیست، چگونه ممكن خواهد بود.»

پس بهتر است كه لب فروبندیم و سخن كوتاه كنیم و تنها از دریچه روایات و اخباری كه حكایت گر متن سیره و سنت پیامبر اعظم(ص) است اخلاق عظیم او را (إنك لعلی خلق عظیم) به نظاره بنشینیم و رفتار و اخلاق شیرین پیامبر بزرگ اسلام كه اسوه و الگوی زندگی پارسایان است (و لكم فی رسول الله اسوه حسنه) فرا راه زندگی خویش سازیم و از او پیروی كنیم. در این سلسله گفتار جمله هایی كوتاه در منش و روش زندگی آفرین پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) بیان می شود كه خواندن آن به خصوص برای نسل جوان، الهام بخش زیستی خداپسندانه و سعادتمندانه خواهد بود.

 

مظهر جمال

قبل از بیان ویژگی های اخلاقی و رفتاری خورشید نبوت, اندکی به توصیف ظاهری مظهر جمال خداوندی بنشینیم: در این باره آورده اند که پیشانی مبارك پیامبر گرامی اسلام بلند بود. مویش نه لخت بود و نه در هم پیچیده. محاسنش نیز انبوه بود، اما بلند نبود. ابروانش به هم پیوسته بودند، اما باریك و كشیده با مژه هایی بلند و انبوه. چشمانش درشت و سیاه بود. گونه هایش برجسته بود ، ولی متعادل، نه كم گوشت بود و نه پرگوشت. بینی اش كشیده و باریك بود. دندان های پیشین او به گونه ای متناسب از یكدیگر فاصله داشتند و از سپیدی می درخشید. چهره اش گرد، سپید، اما نمكین بود و زیر لب پایین اش خال داشت.

 پیامبر اسلام خوش چهره ترین پیامبران الهی بود. گردنش نه بلند بود و نه كوتاه، زیبا بود و به سان نقره می درخشید. اعضای بدن مباركش محكم، استخوان بندی اش درشت بود و اندامی معتدل داشت، نه كوناه قد بود و نه بلند.

شانه ها یش همچون مردان شجاع پهن بود و دوسر شانه اش موی داشت.

برگرفته از سایت پرسمان
 

با يک کليک همسر آينده خود را انتخاب کنيد
فروش بلیط هواپیما
پربیننده های تکناز
جدیدترین مطالب
لیزر
بچه های آسمان
Xبستن تبليغ
فوتبال