لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

مسلمین قدس را آزاد کنند

مجموعه : جامعه و سیاست
مصاحبه با روزنامه «السفیر» پیرامون انقلاب، ابرقدرت ها و رژیم صهیونیستى؛بازگشت قدس

-نظر شما در مورد سرنوشت «قدس» چیست؟
 
-«قدس» متعلق به مسلمین است و باید به آنان برگردد(1) .

-براى دفاع از تجاوزات مستمر اسرائیل، «امل» شهداى زیادى تقدیم كرده است. براى جنوب لبنان چه توصیه‏اى دارید؟

– همه باید متحد شوند و متحداً در مقابل این جمعیت متجاوز بایستند و عمل كنند و دست غاصب او را قطع كنند. اصولًا این تكلیف همه مسلمین است كه «قدس» را آزاد كنند و شر این جرثومه فساد را از سر بلاد اسلامى قطع كنند(2). 

*ما اسرائیل را محکوم می کنیم

من از سالهاى بسیار طولانى- شاید بیست سال قبل- نسبت به فلسطین و نسبت به اسرائیل نظرهاى خودم را كراراً گفته‏ام و حالا هم مى‏گویم: ما اسرائیل را محكوم مى‏كنیم. اسرائیل غاصب [است‏] و در محلى كه آمده است، به طور غصب آمده است؛ و قدس باید نجات پیدا بكند و اسرائیل را براند. دوَل عربى باید با هم اجتماع كنند و اسرائیل را از زمینهاى خودشان برانند و دست مستعمرین را كوتاه كنند. من از خداى تبارك و تعالى خواهانم كه به این آمال ما برسیم و ما و شما در قدس هم را ملاقات كنیم(3).

*با هم متحد شوید

سخنرانى در جمع مبارزین كشورهاى اسلامى : شماها منتظر این نباشید كه دولتهاى شما براى شما كار بكنند. من دولتهاى عربى را بیش از پانزده سال است كه نصیحت كردم كه با هم متحد بشوند و «قدس» را نجات‏ بدهند، و هیچ ابداً در آنها اثر نكرد؛ براى اینكه در فكر این مسائل نیستند. آنها اگر صحبتى هم از این مسائل بكنند، همان صحبتهایى است كه شاه سابق ما راجع به پیشرفتها مى‏كرد و راجع به «تمدن بزرگ» مى‏كرد! اینها هیچ یك به فكر امتها نیستند؛ امتها خودشان باید به فكر خودشان باشند(4) .

*اگر بخواهید قدس را نجات بدهید

شما اگر بخواهید به مشكلات خودتان پیروز بشوید، اگر بخواهید قدس را نجات بدهید، اگر بخواهید فلسطین را نجات بدهید، اگر بخواهید مصر را نجات بدهید و سایر ممالك عربى را نجات بدهید از دست این عمال، از دست اجانب، ملتها باید قیام بكنند؛ باید ملتها این كار را انجام بدهند؛ ننشینند كه دولتها بر این مسائل وارد بشوند. آنهاروى مسائلى كه براى خودشان صرفه دارد عمل مى‏كنند (5). 

*مصیبت های فلسطین

بیانات در خطاب به سفیر سومالى : ما از قریب بیست سال پیش از این تا حال، راجع به این مسائل بحث و گفتگو كردیم و دولتهاى عربى را و سایر مسلمین را در این راه نصیحت كردیم كه راجع به این مسائل با هم تشریك مساعى بكنند؛ اگر … دُوَل عربى- كه جمعیتهاى زیاد و گروههاى زیادى دارند- اینها با هم اتفاق داشتند این مصیبتها براى فلسطین و براى قدس پیش نمى‏آمد(6).

*انتخاب روز قدس

من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏خواهم كه براى كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى‏كنم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است، و مى‏تواند تعیین كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم‏(7).

*باید سرنوشت ملت هاى مستضعف معلوم شود

«روز قدس» یك روز جهانى است. روزى نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است. روز مقابله ملتهایى است كه در زیر فشار ظلم امریكا و غیر امریكا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزى است كه باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستكبرین، و دماغ مستكبرین را به خاك بمالند. روزى است كه بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس مى‏دانند، و عمل مى‏كنند به آنچه باید بكنند. و منافقین- آنهایى كه با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایى دارند و با اسرائیل دوستى- در این روز بى‏تفاوت هستند، یا ملتها را نمى‏گذارند كه تظاهر كنند. روز قدس روزى است كه باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود، باید ملتهاى مستضعف اعلام وجود بكنند در مقابل مستكبرین. باید همانطور كه ایران قیام كرد و دماغ مستكبرین را به خاك مالید و خواهد مالید، تمام ملتها قیام كنند و این جُرثومه‏هاى فساد را به زباله دانها بریزند. روز قدس روزى است كه باید این دنباله روهاى رژیم سابق در ایران، و آن توطئه چینهاى رژیم فاسد و ابرقدرتها در سایر جاها خصوصاً در لبنان، تكلیف خودشان را بدانند. روزى است كه باید همت كنید و همت كنیم كه قدس را نجات بدهیم؛ و برادران لبنانى را از این فشارها نجات بدهیم. روزى است كه باید تمام مستضعفین را از چنگال مستكبرین بیرون بیاوریم(8).

*باید به همه ابرقدرت ها هشدار داد 

روز قدس، روزى است كه باید به این روشنفكرانى كه در زیر پرده با امریكا و عمال امریكا روابط دارند هشدار داد. هشدار به اینكه اگر از فضولى دست برندارید، سركوب خواهید شد! ما به آنها مهلت دادیم و با آنها با ملایمت رفتار كردیم كه شاید دست از شیطنت بردارند و اگر دست برندارند، كلمه آخر را خواهیم گفت و خواهیم به آنها فهماند كه دیگر رژیم سابق قابل برگشتن نیست و دیگر امریكا نمى‏تواند به اینجا حكومت كند، و دیگر سایر ابرقدرتها نمى‏توانند در این مملكت حكومت كنند. روز قدس روزى است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار داد كه باید دست خود را از روى مستضعفین بردارید و سر جاى خود بنشینید(9). 

*روز قدس روز اسلام است

اسرائیل، دشمن بشریت، دشمن انسان، كه هر روز غائله ایجاد مى‏كند و برادرهاى ما را در جنوب لبنان به آتش مى‏كشد، باید بداند كه دیگر اربابهاى او رنگى ندارند در دنیا، و باید انزوا اختیار كنند؛ طمعها را از ایران باید قطع كنند، دستهاى آنها باید از همه ممالك اسلامى قطع شود؛ عمال آن در همه ممالك اسلامى باید كنار بروند. روز قدس روز اعلام یك چنین مطلبى است. اعلام این است به شیاطینى كه ملتهاى اسلام را مى خواهند كنار بگذارند، و ابرقدرتها را به میدان بیاورند. روز قدس روزى است كه قطع آمال آنها را بكند؛ و به آنها هشدار بدهد كه گذشت آن زمانها . 

روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزى است كه اسلام را باید احیا كرد و احیا بكنیم، و قوانین اسلام در ممالك اسلامى اجرا بشود. روز قدس روزى است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم كه اسلام دیگر تحت سیطره شما، به واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد. روز قدس، روز حیات اسلام است. باید مسلمین بهوش بیایند،باید بفهمند قدرتى را كه مسلمین دارند؛ قدرتهاى مادى، قدرتهاى معنوى. مسلمین كه یك میلیارد جمعیت هستند و پشتوانه خدایى دارند و اسلام پشتوانه آنهاست و ایمان پشتوانه آنهاست‏(10).

*مسلمین به پیش!

دولتهاى عالَم بدانند كه اسلام شكست بردار نیست. اسلام و تعالیم قرآن بر همه ممالك باید غلبه كند. دین باید دین الهى باشد، اسلام دین خداست؛ و باید در همه اقطارْ اسلام پیشروى كند. روز قدس، اعلام یك چنین مطلبى است، اعلام به این است كه مسلمین به پیش! براى پیشرفت در همه اقطار عالَم. روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حكومت اسلامى است. روزى است كه باید جمهورى اسلامى در سراسر كشورها بیرق آن برافراشته شود. روزى است كه باید به ابرقدرتها فهماند كه دیگر آنها نمى‏توانند در ممالك اسلامى پیشروى كنند . 

من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم مى‏دانم، و روزى است كه باید ما تمام قواى خودمان را مجهز كنیم؛ و مسلمین از آن انزوایى كه آنها را كشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده ایم، و نخواهیم اجازه داد كسان دیگر در مملكت ما دخالت كنند، و مسلمین نباید اجازه بدهند كه كسان دیگر در ممالكشان دخالت كنند. در روز قدس، ملتها باید به‏حكومتهایى كه خائن هستند هشدار دهند. روز قدس روزى است كه ما خواهیم فهمید چه اشخاصى و چه رژیمهایى با توطئه گرهاى بین المللى موافقت دارند و با اسلام مخالفت. آنهایى كه شركت ندارند مخالف با اسلام هستند، و موافق با اسرائیل. و آنهایى كه شركت كردند، متعهد هستند و موافق با اسلام و مخالف با دشمنان اسلام- كه در رأس آنها امریكا و اسرائیل است. روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایى حق و باطل است . 

من از خداوند تبارك و تعالى خواهانم كه غلبه بدهد اسلام را بر همه قشرهاى عالَم؛ بر همه مستكبرین، مستضعفین را غلبه بدهد. و از خداى تبارك و تعالى خواهانم كه برادرهاى ما را در فلسطین، در جنوب لبنان و در لبنان، و در هر جایى از عالَم كه هستند، از دست مستكبرین و از دست چپاولگران نجات بدهد (11).

*حزب مستضعفین

روز قدس یك روز اسلامى است، و یك بسیج عمومى اسلامى بود. و من امیدوارم كه این امر مقدمه باشد از براى یك «حزب مستضعفین» در تمام دنیا. و من امیدوارم كه یك حزب به اسم «حزب مستضعفین» در تمام دنیا به وجود بیاید، و همه مستضعفین با هم در این حزب شركت كنند، و مشكلاتى كه سر راه مستضعفین است از میان بردارند(12). 

*تمام دولت های اسلامی در خطر هستند

ما گفته ایم مكرر كه اسرائیل- این جرثومه فساد- اكتفا به قدس، اكتفا به بیت المقدس، نخواهد كرد. و اگر مهلت داده شود، تمام دوَل اسلامى در معرض خطر است(13).‏

*برادر کشی چرا؟

شما برادران دیدید كه «حزب دمكرات كردستان» وابستگى مستقیم با امریكا و صهیونیزم دارد. در آستانه تشكیل مجلس خبرگان و پس از راهپیمایى عظیم مسلمین براى قدس، سركردگان خائن این حزب، جوانان را اغفال نموده و به برادركشى كشاندند. برادران مسلمان من، شما به تبلیغات فریبنده این مخالفین اسلام كه مى‏خواهند كشور مسلمان ما را به كفر بكشند گوش ندهید و نگذارید جوانان عزیز ما به دام این منحرفین بیفتند(14).

*قدس را آزاد کنیم

با مبارزه و جهاد و با پشتیبانى مؤمنین [با] اخلاص است كه مى‏توانیم قدس را آزاد كنیم(15). 

*سهل انگاری روسای اعراب

با وحدت كلمه مسلمانها و خصوصاً سران عرب. تمام این گرفتاریهایى كه در این مدت طولانى براى برادرهاى ما در قدس پیدا شده است، در اثر سهل انگارى رؤساى اعراب بوده است(16).

*لبنان را یك جزئى از ایران مى‏دانیم

من از سالهاى طولانى راجع به اسرائیل و راجع به جنایات او همیشه در خطبه‏ها، در نوشته‏ها، گوشزد كرده‏ام به مسلمین كه این یك غده سرطانى است در یك گوشه ممالك اسلامى، و اینطور نیست كه اكتفا بكند به همان «قدس» و اینها، اینها بنایشان بر این است كه پیش بروند؛ یعنى اینها تابع سیاست امریكا هستند. امریكا هم آمالش فقط یكجا نیست، چنانچه همه ابرقدرتها مى‏خواهند همه ممالك را تحت سیطره قرار بدهند، اگر بتوانند. لبنان را ما یك جزئى از ایران مى‏دانیم؛ براى اینكه ما و آنها اصلًا جدا نیستیم، ما آنها هستیم و آنها ما هستند(17).

*نماز در قدس بخوانیم

ما امیدواریم كه یك روزى با آقاى آسید موسى صدر- سلمه اللَّه تعالى- در قدس با هم نماز بخوانیم ان شاء اللَّه. و ما مأیوس نیستیم. مسلمین باید با قدرت پیش بروند. امروز تقریباً ابرقدرتها رو به شكستند، رو به شكستند، آنطور نیست كه خیال بشود مثل ده سال پیش از این است‏(18).

*طمع های اسرائیل

روز قدس را باید مسلمانها زنده نگه دارند. من كراراً راجع به طمعهاى اسرائیل تنبّه داده‏ام كه اسرائیل اینطور نیست كه اكتفا كند به آن زمینهایى كه غصب كرده است. حالا دیدید كه پایتخت خودش را در قدس قرار داده است و تمام این چیزهایى كه از امریكا و از طرفدارهاى حقوق بشر و از این محافل و مجالسى كه در خارج هست، اینها تمام یك شعرهاى غیر موزون است و لهذا، مى‏بینید كه انكار مى‏كنند و اسرائیل هیچ اعتنا نمى‏كند(19).

*وحدت بین مسلمین

مسلمین اگر با هم اتفاق پیدا بكنند و وحدت كلمه پیدا بكنند، نه قضیه قدس پیش مى‏آید و نه قضایاى افغانستان پیش مى‏آید و نه قضایایى كه براى مسلمین در جاهاى دیگر پیش مى‏آمد و پیش مى‏آید(20).

*همه ملت ها قیام كنند

باید آقایان توجه كنند، تمام مسلمین توجه بكنند. روز قدس روزى است كه باید تمام ملتهاى اسلام با هم توجه بكنند و این روز را زنده نگه دارند. اگر یك هیاهویى از تمام ملتهاى مسلمین بلند بشود، روز جمعه آخر ماه مبارك، كه روز قدس است، همه ملتها قیام بكنند- همان كه حالا همان تظاهرات، همان راهپیمایى‏ها را بكنند- این مقدمه مى‏شود از براى اینكه ان شاء اللَّه جلوى این مفسدین را ما بگیریم و كلك اینها از بلاد اسلام كنده بشود(21).

*اسرائیل از فریادش می ترسد

امیدوارم كه مسلمانها روز قدس را بزرگ بشمارند و در همه ممالك اسلامى، در روز قدس، در روز جمعه آخر ماه مبارك، تظاهر كنند، مجالس داشته باشند، محافل داشته باشند، مسجد داشته باشند، در مساجد فریاد بزنند. وقتى یك میلیارد جمعیت فریاد كرد، اسرائیل نمى‏تواند، از همان فریادش مى‏ترسد. اگر همه مسلمینى كه در دنیا الآن هستند، كه قریب یك میلیارد هستند، اگر در روز قدس، همه بیرون بیایند از خانه، فریاد بكنند «مرگ بر امریكا» و «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر شوروى»، همین قول «مرگ برشوروى» براى آنها مرگ مى‏آورد. جمعیتشان یك میلیارد، ذخایرشان این همه زیاد كه همه دولتها محتاج به ذخایر شما هستند. مع ذلك، شما را وادار مى‏كنند با هم مختلف باشید، اختلاف كنید و ذخایرتان را ما ببریم و هیچ كدام صحبت نكنید(22). 

پی نوشت: 
1- صحیفه امام، ج‏5، ص: 82
2- صحیفه امام، ج‏5، ص: 186
3- صحیفه امام، ج‏6، ص: 469
4- صحیفه امام، ج‏6، ص: 502
5- صحیفه امام، ج‏6، ص: 503
6- صحیفه امام، ج‏7، ص: 198
7- صحیفه امام، ج‏9، ص: 267
8- صحیفه امام، ج‏9، ص: 276
9- صحیفه امام، ج‏9، ص: 277
10- صحیفه امام، ج‏9، ص: 277
11- صحیفه امام، ج‏9، ص: 278
12- صحیفه امام، ج‏9، ص: 280
13- صحیفه امام، ج‏9، ص: 281
14- صحیفه امام، ج‏9، ص: 311
15- صحیفه امام، ج‏10، ص: 284
16- صحیفه امام، ج‏10، ص: 284
17- صحیفه امام، ج‏12، ص: 318
18- صحیفه امام، ج‏12، ص: 322
19- صحیفه امام، ج‏13، ص: 72
20- صحیفه امام، ج‏13، ص: 74
21- صحیفه امام، ج‏13، ص: 78
22- صحیفه امام، ج‏13، ص: 80

 
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي