لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

دوری از حرام

مجموعه : دینی

متن: « وَاحْفَظُوا اَلْسِنَتَكُم وَ غَضُّوا عَمَّا لایَحِلُّ النَّظَرُ اِلَیْهِ اَبْصارَكُم وَ عَمّا لا یَحِلُّ الْاِسْتِماعُ اِلَیْه اَسْمَاعَكُم »

و زبانتان را (از آنچه نباید گفت) نگاه دارید و حفظ كنید و دیدگان خود را از آنچه نگاه كردن به آن جایز نیست فرو پوشید و به آنچه كه خدا حلال نكرده گوش فرا ندهید.

گناهان اجتماعی از قبیل غیبت، تهمت ، افشای اسرار با تیر نگاه هوس آلود و خیانت بار حریم ناموس دیگران را دریدن و باعث از هم پاشیدگی نظام اجتماعی می شود. لذا پیامبر گرامی اسلام(ص) در ضمن توصیه به حفظ روابط اجتماعی و از هم گسیختگی آن می گردد ، هشدار داده است . این عبادت را به دو صورت می توان معنی كرد.

یكی این كه منظور راز بستن چشم و گوش ، بستن چشم و گوش از حواس پنجگانه است كه در این صورت معنایش می شود می شود . كه باید از نگاه به نامحرم خود داری كرد. زیرا در روایت هست كه «نظر به نامحرم تیری است از تیرهای شیطان» و همچنین نباید به موسیقی های مطرب و غیبت و تهمت و … گوش داد.

و دیگر اینكه منظور از بستن چشم و گوش ، بستن چشم و گوش از حواس پنجگانه نیست، بلكه منظور از بستن چشم چشم پوشی كردن از  چیزی كه شایسته توجه نیست و منظور از بستن گوش ، ترتیب اثر ندادن به مسموعات و شنیده ها است كه در این صورت معنای آن اعم از معنای اول است. به هر حال از دیدگاه قرآن چنین است كه: «إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُوْلَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا» یعنی: گوش و چشم و قلب همه در پیشگاه خدا مسئولند و مورد سئوال و مؤاخذه قرار خواهند گرفت. سوره اسراء /36

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي