لاچین سیر

املاک ویترین

شفق زحلی به تصویر کشیده شد

مجموعه : دانش و فناوری
شفق زحلی به تصویر کشیده شد
تصویربرداری از نمایش خیره کننده بازی نورها در اتمسفر سیاره زحل به دانشمندان کمک خواهد کرد یکی از زیباترین و مرموزترین پدیده های زمینی، یعنی شفقهای شمالی و جنوبی زمین را بهتر درک کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان با کمک چشم تیزبین کاوشگر کاسینی موفق به ثبت تصاویر دقیقی از پدیده شفق بر روی سیاره زحل شده اند، تصاویری که برای اولین بار پرده از چگونگی تغییرات شدید درخشش این نورهای زیبا در طی روز بر می دارد.

با استفاده از این تصاویر فیلمی کوتاه از شفق زحلی ساخته شده است که با شفقهای شمالی و جنوبی بر روی زمین که در طی روز میزان درخشش آنها کم و زیاد می شود برابری می کند این شفق زحلی به مدت 10 ساعت و 47 دقیقه ادامه داشته است.

با مطالعه یکی از بزرگترین و فعالترین شفقهای سامانه خورشیدی، محققان امیدوارند اطلاعات جدیدی درباره چگونگی شکل گیری شفقهای شمالی و جنوبی زمینی که در قطبهای شمالی و جنوبی زمین شکل گرفته و چشم اندازهای رنگارنگی را خلق می کنند، به دست آورند.

گفته می شود ذراتی که طی فورانهای خورشیدی به فضای خارج پرتاب می شوند با گازهای باردار اتمسفر سیاره ها واکنش نشان داده و منجر به تابیدن چنین نورهای رنگارنگی می شوند اما تغییرات در شدت شفق زحلی نشان می دهد زوایه و جهت خورشید در میزان درخشانی این پدیده در طی یک روز نقشی اساسی دارد.

 

 

 شفق زحلی به تصویر کشیده شد

به گفته اخترشناسان دانشگاه لسیستر شفقهای زحلی بسیار پیچیده اند و درک تمامی عواملی که در شکل گیری آنها دخالت دارند، تازه آغاز شده است با این همه مطالعات جدید دیدگاهی وسیعتر را از ویژگی های مختلف و گسترده شفقهای زحلی به وجود آورده و می تواند عوامل کنترل کننده این تغییرات را آشکار کند.

دانشمندان بر بیش از هزار تصویر از منطقه شفقی زحل مطالعه کرده و از آنها برای ساخت فیلمی کوتاه درباره تغییرات میزان درخشش شفق زحلی استفاده کرده اند. این شفق در منطقه ای در ارتفاع 997 کیلومتری بر فراز سطح سیاره در حال درخشش است.

بر اساس گزارش تلگراف، در این فیلم تصاویر فروسرخ با رنگ آمیزی غیر واقعی نمایش داده شده اند تا تغییرات در رنگ و درخشش شفق زحلی به خوبی به چشم بیایند این فیلم نشان می دهد تغییرات در الگوی تابش شفق تحت تاثیر تغییر جهت میدان مغناطیسی سیاره متناسب با جهت ذراتی که از سوی خورشید به سوی سیاره پرتاب می شوند، قرار دارد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي