لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

نشان درجه یك جمهوری اسلامی‌ ایران به بشار اسد اعطا شد

مجموعه : مجله خبری
نشان درجه یك جمهوری اسلامی‌ ایران به بشار اسد اعطا شد

 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس،‌ در مراسمی كه عصر امروز شنبه در وزارت امو‌ر خارجه برگزار شد، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور كشورمان نشان درجه یك جمهوری اسلامی ایران را به بشار اسد همتای سوری خود كه صبح امروز در رأس هیئتی بلندپایه به تهران سفر كرده است، اعطا كرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سرلشكر سید حسن فیروزآبادی رئیس ستاد كل نیروهای مسلح، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌ جمهور، اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور، منوچهر متكی وزیر امور خارجه، علی نیكزاد وزیر مسكن و شهر سازی، كامران دانشجو وزیر علوم، حمیدرضا بهبهانی وزیر راه و ترابری، علی‌اكبر محرابیان وزیر صنایع و معادن، صادق خلیلیان وزیر جهاد كشاورزی، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید شهاب‌الدین صدر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و تنی چند از ‌مقامات كشوری و لشگری كشورمان و سفرای كشورهای مختلف مقیم تهران حضور داشتند.

نقش مؤثر و مهم ‌‌ "بشار اسد " در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های وی در جهت حفظ صلح و امنیت و دفاع از حقوق حقه ملل منطقه و مقابله با سیاست‌های توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی، ایستادن كنار مردم فلسطین و لبنان در جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه كه منجر به پیروزی جریان مقاومت شد، همگامی با جمهوری اسلامی در صحنه‌های بین‌المللی و دفاع از مواضع حق‌طلبانه ایران به ویژه در موضوع انرژی هسته‌ای، حفظ استقلال سیاسی و اتخاذ مواضع ضد استكباری و تحكیم جبهه مقاومت و پایداری و ابراز شجاعت و حضور فعال در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی و كمك به توسعه چشمگیر و روزافزون روابط دو جانبه، اهم دلایل اعطای نشان‌ درجه یك جمهوری اسلامی ایران به رئیس جمهور سوریه است.

بر اساس آئین‌نامه اعطای نشان‌های دولتی، نشان‌ "جمهوری‌ اسلامی‌ " به‌ رؤسا و دیگر مسئولان‌ كشورهای‌ خارجی‌، عالیترین‌ مقام‌ اجرایی‌ سازمان‌های ‌بین‌المللی‌ یا شخصیت‌های‌ برجستة‌ فرهنگی‌، سیاسی‌ و بین‌المللی‌ به‌ دلایلی چون اعتلای‌ كلمه‌ اسلام‌ و گسترش‌ مبانی‌ فكری‌ انقلاب‌ اسلامی‌، ‌دفاع‌ از حقوق‌ مستضعفان‌ جهان‌، ‌اقدام‌ به‌ رهایی‌ كشور خود از استعمار فرهنگی‌، اقتصادی‌ و سیاسی‌ و ‌حفظ‌ و حراست‌ كشورشان از تجاوز ابرقدرت‌ها یا دست‌‌نشاندگان‌ آنها، ‌اكتساب‌ آزادی‌های‌ اساسی‌ و حقوق‌ بشر برای‌ مردم‌ كشور خود، ‌حمایت‌های‌ حساس‌ و شایسته‌ از مواضع‌ ایران‌ در صحنه‌های‌ مهم‌ بین‌المللی‌، ‌اتخاذ مواضع‌ ضد استكباری، ‌همكاری‌ صمیمانه‌ در ایجاد با توسعه‌ روابط‌ سالم‌ بین‌ ایران‌ و كشور متبوع‌ شخصیت‌ مسئول‌ و تلاش‌ بی‌وقفه‌ برای‌ ایجاد صلح‌ و امنیت‌ و آسایش‌ در جهان‌، ‌واجد شرایط‌ شناخته‌ شوند، اعطا می‌شود.

‌نشان‌ "جمهوری‌ اسلامی‌ " دارای‌ سه‌ درجه‌ است‌ كه‌ با پیشنهاد وزیر امور خارجه‌ و تصویب‌ هیئت‌ وزیران‌، نشان‌ درجه‌ یك به رؤسای‌ جمهور و نخست‌ وزیران‌ و شخصیت‌های‌ همتراز، ‌نشان‌ درجه‌ دو به وزرا و شخصیت‌های‌ همتراز‌ و ‌نشان‌ درجه‌ سه‌ به سفرا و شخصیت‌های‌ همتراز اعطا می‌شود.

به گزارش فارس، "بشار اسد " رئیس جمهور سوریه، صبح امروز شنبه در رأس هیئتی بلندپایه وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال منوچهر متكی وزیر امور خارجه و علی نیكزاد وزیر مسكن و شهرسازی كشورمان قرار گرفت و سپس مراسم استقبال رسمی از وی با حضور محمود احمدی‌نژاد در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

"بشار اسد " در این سفر یك‌ روزه كه فاروغ‌ الشرع معاون رئیس جمهور سوریه و ولیدالمعلم وزیر امور خارجه آن كشور وی را همراهی می‌كنند، با رهبر معظم انقلاب دیدار خواهد كرد.

همچنین رؤسای جمهور ایران و سوریه طی مذاكراتی به بحث و تبادل‌نظر درباره مسائل منطقه‌ای و روابط و همكاری‌های دوجانبه دو كشور خواهند پرداخت و ‌در خصوص تحولات لبنان، سفر قریب‌الوقوع احمدی‌نژاد به بیروت، مذاكرات شكست خورده سازش، طراحی دشمنان برای ضربه زدن به ملت‌های منطقه بحث و گفت‌وگو كردند.

‌این پنجمین سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران در دوران ریاست جمهوری ‌محمود احمدی‌نژاد و در مجموع هشتمین سفر "بشار اسد " به كشورمان است كه تحولات دو ماهه گذشته منطقه، اهمیت آن ‌را دو چندان كرده است.

"بشار اسد " نخستین مقام خارجی بود كه پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور‌ اسلامی ایران در سال 1384 به تهران سفر كرد.

رئیس جمهور كشورمان نیز تا كنون 5 بار به سوریه سفر كرده كه در آخرین سفر كه 27 شهریور ماه سال جاری در مسیر سفر به نیویورك صورت گرفت، اقامتی كوتاه در دمشق داشت و با "بشار اسد " دیدار و گفت‌وگو و از وی برای سفر به ایران دعوت كرد كه سفر امروز بشار اسد در پاسخ به این دعوت صورت گرفته است.

 
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي