لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

نورمن قهرمان درگذشت

نورمن قهرمان درگذشت

نورمن ویزدم کمدین صاحبنام بریتانیایی و بازیگر فیلم هایی چون «سر بزنگاه» روز دوشنبه در یک آسایشگاه سالمندان در 95 سالگی درگذشت.

نورمن ویزدم

نورمن قهرمان درگذشت

چارلی چاپلین او را «دلقک محبوب» خود می دانست و چند نسل از سینماروهای بریتانیایی نیز با تمام وجود با این حرف موافق بودند.

مرگ سر نورمن ویزدم کمدین، بازیگر و خواننده کهنه کار که حدود هفت دهه در حرفه نمایش فعالیت داشت، با واکنش های گسترده مواجه شده است.

خانواده ویزدم گفتند او «با آرامش» در آسایشگاه سالمندان آبوتسوود در «آیل آو من» (جزیره من) در دریای ایرلند از دنیا رفت. سر نورمن در شش ماه گذشته چند بار سکته مغزی کرده بود، اما ظاهرا بازیگر 95 ساله تا چند روز پیش که حالش رو به وخامت گذاشت، روحیه خود را حفظ کرده بود.

فیل دی که از 1969 مدیر تبلیغات ویزدم بود از او به عنوان یک «مرد دوست داشتنی» یاد کرد و گفت: «او هیچ درخواستی را رد نمی کرد. او هیچ وقت اوقات تلخی نمی کرد. ویزدم همیشه 100 درصد درصد حرفه ای بود. امروز روز غم انگیزی است.»

نورمن ویزدوم

نورمن قهرمان درگذشت

نورمن ویزدم چهارم فوریه 1915 در لندن به دنیا آمد. او پسر یک راننده و یک خیاط لباس های زنانه بود. دوران کودکی او در مریلبون لندن با سختی های فراوان همراه بود. پدر و مادر نورمن وقتی او 9 ساله بود از هم جدا شدند. نورمن و برادر بزرگش پیش پدرشان بزرگ شدند، پدری که یا به خاطر شغلش یا به خاطر اعتیاد به الکل بیشتر وقت ها خانه نبود.

ویزدم در 13 سالگی خانه را ترک کرد و به عنوان پادو در «لیپتون تی» (چای لیپتون) مشغول کار شد. او در جنگ جهانی دوم در یک پناهگاه زیرزمینی ارتباطات در لندن مشغول و کارش این بود که تماس ها با وینستون چرچیل نخست وزیر را برقرار کند.

ویزدم با پایان جنگ به فعالیت های نمایشی روی آورد. او در 1946 مدتی دستیار یک شعبده باز بود و به زودی راه خود را به صحنه نمایشی «وست اند» بازکرد. ویزدم از اواخر دهه 1940 وارد تلویزیون شد.

او در سال 1953 در فیلم سینمایی «جنجال در فروشگاه» بازی کرد که جایزه بفتا بهترین بازیگر آینده دار را برایش به همراه داشت. به این ترتیب او ستاره کمدی های بزن بکوب کشورش شد.

ویزدم کوچک قامت (قد او تنها 157 سانتی متر بود) بیش از همه برای بازی در نقش نورمن پیتکین، یک «مرد کوچک» نمونه ای شهرت داشت که ظاهرا در برابر دنیا قد علم می کند. شخصیت او با ظاهری شلخته – کلاه پارچه ای، کراوات کج و کت خیلی کوچک – و رفتار ناشیانه شناخته شد.

نورمن ویزدم

نورمن قهرمان درگذشت

 

فیلم های کم هزینه و در عین حال بسیار محبوب ویزدم به صنعت سینمای بریتانیا کمک بسیار کردند و موفقیت تجاری آنها از بعضی فیلم های اول جیمز باند هم بیشتر بود. با این حال، سر نورمن توانایی حضور در نقش های حساس تر را هم داشت.

او سال 1981 با بازی در نقش یک فروشنده بازنشسته مبتلا به سرطان در نمایش تلویزیونی Going Gently تولید شبکه بی بی سی مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. او در مجموع در 32 فیلم یا سریال تلویزیونی و 19 فیلم سینمایی بازی کرد و چند ترانه موفق هم در کارنامه داشت.

از فیلم های ویزدم می توان به «مرد روز»، «شیشه پاک کن»، «آدم ناجور»، «به دنبال یک ستاره»، «آدم نادرستی بود»، «سر بزنگاه» و «سحرخیز» اشاره کرد.

سر نورمن ویزدم سال 1947 با فردا سیمپسن ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند شد. آنها سال 1969 از هم جدا شدند. ویزدم در 1990 پس از جشن هفتاد و پنجمین سال تولد خود از تلویزیون کناره گیری کرد، برای اینکه اعتقاد داشت «بیش از حد مستهجن شده است.»

10 سال بعد او بار دیگر حس شوخ طبعی متمایز خود را ثابت کرد و این زمانی بود که هنگام خروج از مراسمی که در آن عنوان رسمی «سر» را به دست آورده بود، عمدا مقابل ملکه سکندری خورد.

عجیب اینکه، سر نورمن در آلبانی هم بسیار محبوب بود و در اولین روزهای حکومت کمونیستی فیلم های او تنها فیلم های غربی بودند که در این کشور اجازه نمایش داشتند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي