لاچین سیر

املاک ویترین

عاقبت واگذاری مدیریت بندرشهید رجایی به چینی ها

مجموعه : مجله خبری
عاقبت واگذاری مدیریت بندرشهید رجایی به چینی ها
در هیچ بندر بزرگ و سامان یافته ای در دنیا، زمام امور بندری به یك كشور خارجی سپرده نشده است. مثال بنادر بزرگی نظیر روتردام،‌آنتفر،‌هامبورگ و حتی كشور امارات خود گواهی بر خطای در این امر است،‌ باید پرسید كه آیا به صرف اینكه كشورمان با چینی ها روابط اقتصادی بزرگی دارد آیا عقلانی است كه زمام اداره و اپراتوری بزرگ ترین بندر تجاری كشورمان را نیز به آنها بسپاریم؟
عاقبت واگذاری مدیریت بندرشهید رجایی به چینی هابه گزارش خبرنگار اقتصادی پارسینه، چندی پیش هیاتی از كشورمان به ریاست حسینی وزیر اقتصاد راهی چین شد تا ضمن شركت در همایش جهانی سرمایه گذاری با برخی مقامات اقتصادی این كشور نیز دیدار و گفتگو كند.

در حاشیه این سفر،‌ هیات ایرانی كه مطور زاده رئیس فراكسیون دریایی مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشته،‌راهی بندر شانگهای به عنوان یكی از بزرگ ترین بنادر جهان می شود تا ضمن بازدید از این بندرگاه با مقامات حوزه دریایی و بندری كشور چین نیز دیدار و گفتگو كند.

در این دیدار بنا به اخبار موجود در سایت ها و خبرگزاری ها كه از زبان مطورزاده نماینده مردم خرمشهر نقل شده، آمده است: مدیران چینی در این دیدار با بیان اینكه كشتی های كانتینری چین به تنهایی سالانه 3 میلیون كانتینر در دبی تخلیه و بارگیری می كنند،‌برای تخلیه و بارگیری 10 (ده) میلیون كانتینر در بندرعباس و خرمشهر اعلام آمادگی كردند و موضوع حضور چینی ها در بنادر را از طریق مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی پیگیری خواهم كرد چرا كه حضور اپراتورهای چینی به نفع فعالیت های بندری كشورمان خواهد بود و از سوی دیگر چینی ها می توانند كشتی های زیادی از چین را كه در حال حاضر در بنادر امارات و دیگر كشورهای عربی پهلو می گیرند، به بنادر ایرانی بیاورند.

به گزارش پارسینه، در این میان لازم است چند نكته در خصوص ورود چینی های به بندر شهید رجایی بزرگ ترین بندر تجاری كشورمان مورد بررسی قرار گیرد.

1- جناب مطور زاده عدد ده میلیون كانتینر در سال را مطرح كرده اند كه در حال حاضر در كشورمان كل ظرفیت موجود 3/3 میلیون كانتینر در سال است! بیش از 2 میلیون و 700 هزار كانتینر از این میزان از ظرفیت كل در حال حاضر اشغال بوده و حجم این بندر را در بر گرفته است،‌

سئوال اینجاست كه این 10 میلیون كانتینر به شرطی(محال) كه توسط چینی ها به این بندر آورده شود، در كجا باید جای گیرد؟

2- در هیچ بندر بزرگ و سامان یافته ای در دنیا، زمام امور بندری به یك كشور خارجی سپرده نشده است.

مثال بنادر بزرگی نظیر روتردام،‌آنتفر،‌هامبورگ و حتی كشور امارات خود گواهی بر خطای در این امر است،‌ باید پرسید كه آیا به صرف اینكه كشورمان با چینی ها روابط اقتصادی بزرگی دارد آیا عقلانی است كه زمام اداره و اپراتوری بزرگ ترین بندر تجاری كشورمان را نیز به آنها بسپاریم؟

3- باید بدانیم لزوما حضور اپراتورهای چینی در بنادر كشورمان منجر به جذب و افزایش فعالیت های خطوط كشتیرانی نخواهد شد و این در حالی است كه با اولین گام چینی ها در ورودشان به بنادر كشورمان، آنها در تمامی سودهای اقتصادی ناشی از ورود و خروج كالا به این بندرگاه شریك می شوند! اما تحقق قول 10 میلیون كانتینری آنها دست كم زمانی معادل 5 تا 10 سال فرصت را می طلبد كه ممكن است بهانه تحریم ها، صرفا منجر به بهره برداری آنان از سود بنادر كشورمان شده و قول آنها نیز هرگز جامه عمل به خود نبیند.

4- در حال حاضر سهم چینی ها از كل كانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی كشومان بنا به اعلام سایت سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین سایت پورت اپراتور فعلی این بندرگاه در قالب دو خط كشتیرانی ((كاسكو)) و ((چایناشیپینگ لاین)) معادل تنها 6 تا 7 درصد كل عملیات كانتینری این بندر است كه می توان از چینی ها خواست به جای وعده 10 میلیونی در بنادر كشورمان، لااقل سهم بنادر ایران را در گام اول افزایش دهند برای حسن نییت و بجای بنادر كشور امارات عربی‌، بنادر ایران را در دستور كشتی هایشان قرار دهند.

5- از سوی دیگر باید دانست كه ورود خارجی ها به بنادر دنیا سبب ارائه خدمات اولویت دار آنان به خطوط كشور خودشان شده و در نتیجه باعث گریز سایر خطوط می شوند، برای این امر، هرگونه ورود خارجی ها به بنادر كشورمان باید با ظرافت و دقتی صورت گیرد كه سبب از دست دادن سایر خطوط جهانی كه اكنون سهمی 7 تا 8 برابری چینی ها در این بندر دارند را سبب نشود.

6- بندر شهید رجایی كشورمان بواسطه موقعیت استراتژیك و منحصر بفردش از شرایطی برخوردار است كه واگذاری عملیات آن به یك كشور خاص می تواند موجب پیامدهای سیاسی و امنیتی نیز شود،‌ یادمان نرود كه همین چین بود كه با وجود بازار گسترده ای كه دو دستی در اختیارشان قرار دادیم در فرآیند تحریم ها با مستكبران غربی همسو شده و عرصه را در بسیاری از زمینه ها به كشورمان تنگ كردند از سوی دیگر بخش خصوصی فعال در بندر شهید رجایی كه با تكیه بر سرمایه های داخلی بیش از 4 هزار اشتغال را در این بندر فراهم كرده، این توانایی را برای در دست گرفتن اپراتوری دوم این بندرگاه كه از امنیت و تضمین های كافی برای ارائه نیز برخوردار است، در خود می بیند و این ضمن سازگاری با اصل 44 قانون اساسی، بستر ساز اشتغال مضاعف در این بندر نیز شده و از سوی دیگر قابلیت نظارت بر این حوزه را افزایش می دهد.

 
پایگاه خبری تحلیلی پارسینه
 
loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي