لاچین سیر

املاک ویترین

راه هایی برای داشتن قلبی سالم

مجموعه : پزشکی و سلامت
راه هایی برای داشتن قلبی سالم
بیماریهای قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در کشور ما می‌باشد. عوامل زیادی در ایجاد این بیماری ها مؤثرند که از مهم‌ترین آنها می‌توان چربی خون بالا، فشارخون بالا، چاقی، کم‌تحرکی، استرس، استعمال دخانیات و رژیم غذایی نامناسب را نام برد.

شما خود را تا چه اندازه در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌دانید؟

 

 

 راههای پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی:

 

   روزانه از تمام گروههای غذایی مثل نان، غلات، شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات و مغزها و تخم‌مرغ، میوه و سبزی به مقدار لازم استفاده نمایید.

 

    تنوع (مواد غذایی مختلف در هر گروه) و تعادل (به اندازه مورد نیاز از هر گروه) را در برنامه غذایی خود رعایت کنید.

 

   مصرف غذاهای سرخ شده را که حاوی مقادیر زیادی چربی هستند در برنامه غذایی خود کاهش دهید و در صورتی که غذا را سرخ می‌کنید در مدت زمان کم، فقط آن را تفت دهید(مخلوطی از آب و روغن مایع مخصوص سرخ کردنی).

 

    روزانه ۸-۶ لیوان آب مصرف کنید.

 

   به جای روغن نباتی جامد و روغن حیوانی از روغن‌های نباتی مایع استفاده کنید اما آنها را نیز کم مصرف کنید زیرا منجر به اضافه وزن یا چاقی می‌شوند.

 

   از مصرف بیش از حد قند و شکر، شیرینی، شکلات، نوشابه و مواد نشاسته‌ای مانند برنج و ماکارونی خودداری کنید زیرا باعث افزایش وزن و بالا رفتن فشارخون و چربی خون می‌گردد.

 

   مصرف نمک را به هنگام تهیه غذا کاهش دهید و نمکدان را از سفره غذا حذف کنید. همچنین مصرف غذاهای کنسرو شده را که حاوی مقادیر زیادی نمک و روغن هستند کاهش دهید.

 

   مصرف سبزی و میوه را در برنامه غذایی خود افزایش دهید زیرا به دلیل داشتن فیبر و ویتامین‌ها در کاهش چربی‌های خون، فشارخون و پیشگیری از یبوست مؤثرند و با افزایش حجم غذا و احساس سیری بر کنترل اشتها و پیشگیری از چاقی تأثیر می‌گذارند.

 

    وزن خود را کنترل کنید زیرا خطر افزایش فشارخون، چربی‌های خون و ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد چاق بیشتر است.

 

    فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. انجام ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز اثر بسیار مثبتی بر عملکرد سیستم قلب و عروق دارد.

 

    استرس و فشارهای روحی و روانی خود را کاهش دهید.

   دخانیات مصرف نکنید و سعی کنید در معرض دود افراد سیگاری قرار نگیرید (باز نمودن پنجره، روشن کردن هواکش، روشن کردن کولر و …)

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي