لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

آب هم گران خواهد شد

مجموعه : مجله خبری
وی با اشاره به این‌كه برنامه‌ریزی به این صورت است كه افزایش قیمت آب به صورت پلكانی و طی پنج‌سال نهایی شود، افزود: تلاش می‌كنیم كه قیمت آب نیز در زمان اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها همزمان با دیگر حامل‌های انرژی افزایش یابد، ولی ممكمن است این افزایش قیمت آب با كمی تاخیر نسبت به دیگر حامل‌های انرژی افزایش یابد.
معاون وزیر نیرو با تاكید بر این كه قیمت آب امسال قطعا افزایش خواهد یافت، این افزایش قیمت را تدریجی و زمان آن را با اندكی تاخیر نسبت به دیگر حامل‌های انرژی اعلام كرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا عطارزاده امروز در نشستی با تاكید بر این‌كه بسته پیشنهادی قیمت آب به كارگروه تخصصی تحویل داده شده است، افزود: تا دو هفته آینده بررسی‌ها به پایان می‌رسد و با تصویب این كارگروه، تكلیف قیمت آب مشخص خواهد شد.

* * تاخیر در افزایش قیمت آب ضرر سنگینی به كشور وارد می‌كند

وی با اشاره به این‌كه برنامه‌ریزی به این صورت است كه افزایش قیمت آب به صورت پلكانی و طی پنج‌سال نهایی شود، افزود: تلاش می‌كنیم كه قیمت آب نیز در زمان اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها همزمان با دیگر حامل‌های انرژی افزایش یابد، ولی ممكمن است این افزایش قیمت آب با كمی تاخیر نسبت به دیگر حامل‌های انرژی افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال كه چرا پیشتر اعلام شده بود قیمت آب امسال افزایش نخواهد یافت؟ تصریح كرد: براساس قانون و جلسات مختلفی كه با رییس جمهور داشتیم و هماهنگی‌هایی كه انجام شده است، قیمت آب امسال افزایش خواهد یافت، چراكه تاخیر در اجرای هدفمندی یارانه‌ها در حوزه آب ضرر سنگینی به كشور وارد می‌كند.

* * علت تاخیر در افزایش قیمت آب

عطارزاده در پاسخ به این سوال كه چرا افزایش قیمت آب دیرتر از سایر حامل‌های انرژی انجام خواهد شد نیز تصریح كرد: اجرای این طرح بازتاب‌های گسترده‌ای در كل كشور خواهد داشت كه باید به درستی مدیریت شود و مدیریت اجرایی این طرح به دنبال آن است كه كمترین آسیب از اجرای این طرح به مردم وارد شود. در این راستا سیاست‌های كلی طرح اجرایی خواهد شد.

* * بارش‌ها 12 درصد بالاتر از سال قبل، 5 درصد پایین‌تر از سطح متوسط

معاون وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود درباره سال آبی گذشته نیز اعلام كرد: در سال آبی گذشته (12 ماه منتهی به مهرماه امسال) ورودی آب به سدهای مخزنی كشور معادل 40 میلیارد و 500 میلیون متر مكعب بوده و در این سال مجموعا 35 میلیارد و 600 میلیون متر مكعب (12.5 درصد بیشتر از سال قبل) آب به مردم تحویل داده شده است كه در حوزه‌های شرب، صنعت، كشاورزی و برق‌آبی تقسیم شده است.

به گفته وی، بارش‌ها در سال گذشته 12درصد بالاتر از سال قبل و 5 درصد پایین‌تر از متوسط بلندمدت 40ساله

بوده است.

* * امسال بارش‌ها زیر نرمال خواهد بود

وی در ادامه درباره پیش‌بینی از وضعیت بارش‌ در سال جاری آبی نیز گفت: پیش‌بینی‌ها این است كه بارش‌ها زیرنرمال خواهد بود و این مساله ما را مجبور می‌كند با مدیریت دقیق‌تری آب را صرفه‌جویی كنیم و از مردم هم می خواهیم در حوزه‌های مختلف مصرف خود را بهتر مدیریت كنند كه در این راستا احتمالا لازم است كه در برخی مناطق كشت پاییزه را به تعویق بیاندازیم تا شرایط بهتری برای تامین آب شرب داشته باشیم.

* * طرح‌هایی كه به بهره‌برداری می‌رسند

معاون وزیر نیرو همچنین اعلام كرد که 21 سد تا آخر امسال افتتاح خواهد شد. همچنین طرح‌های بزرگی همچون طرح آبرسانی به شهرهای خلیج فارس از سد کوثر تا بندرلنگه آماده افتتاح شده است و در حال بهره‌برداری آزمایشی به سر می برد که در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهور، افتتاح خواهد شد.

وی افزود: ظرفیت طرح آبرسانی به مشهد از سد دوستی که در سال گذشته بهره‌برداری شد، امسال به دو برابر رسیده است که امید می رود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری کامل برسد.

او با اشاره به اجرای طرح آبرسانی به قم و شهرهای استان مرکزی از سد دز نیز افزود: این طرح به صورت اضطراری تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم در تابستان سال آینده به بهره برداری کامل برسد.

به گفته وی، طرح بزرگ غدیر در خوزستان نیز که 25 مترمکعب آب در ثانیه را جابه‌جا می‌کند و به شهرهای خوزستان می‌رساند، در خرمشهر به صورت 100 درصد و در آبادان تا 34 درصد در حال کار است و تا پایان سال به 100 درصد می‌رسد.

* * افزایش ظرفیت مخازن آب

عطارزاده همچنین اعلام كرد: در سال 1384 حدود 600 میلیون متر مكعب مخازن جدید آبی ایجاد شد، در حالی كه در حال حاضر این ظرفیت به 2.5 میلیارد متر مكعب رسیده و امید است این ظرفیت را به 3 میلیارد متر مكعب برسانیم.

وی ادامه داد: در سه سال آینده 10 میلیارد متر مكعب آب به مخازن آب كشور اضافه خواهد شد.

 
 
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي