لاچین سیر

رجایی بزرگ مردی از ایران + عکس

مجموعه : مجله خبری
رجایی بزرگ مردی از ایران + عکس

برخی از مردان بزرگ وطن، در طول دوران ها همواره ما را به شگفتی وا داشته اند. از کروش گرفته تا مصدق از رجایی گرفته تا …

داستان کفش و جوراب درآوردن رجایی و گذاشتن پای برهنه اش روی میز در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل را بارها شنیده ایم اما حداقل هیچ تصویری از این قضیه ندیده بودیم .

آن زمان در اوج قضایای گروگانگیری و آغاز جنگ ایران و عراق سران کشورهای جهان مشتاق شنیدن سخنان نماینده یک کشور انقلابی بودند. بنابراین برخلاف امروز، رجایی برای خیل عظیمی از مخاطبین سخنرانی کرد. اما او هم مثل احمدی نژاد که در سازمان ملل دعای فرج می خواند، به جای سلام به دبیرکل و حضار، نطقش را با قرآن شروع کرد.

مصطفی تاجزاده که آن زمان به همراه بهزاد نبوی جزو هیأت همراه رجایی بود  در خاطراتش از این سفر گفته که رجایی معتقد بوده سازمان ملل هم مثل مجلس است و چون در مجلس او صحبتهایش را با سلام به رئیس شروع نمی کند در سازمان ملل هم این کار را نخواهد کرد.

رجایی در دومین کنفرانس مطبوعاتیاش در حاشیه این اجلاس بود که پای برهنه خود را روی میز گذاشت و موجب حیرت خبرنگاران شد. به گفته تاجزاده، رجایی با این کار، که برای او و بقیه هیأت ایرانی هم غیرمنتظره بوده، می خواسته با نشان دادن آثار شکنجه دوران شاه به خبرنگارانی که از وضعیت گروگانهای آمریکایی سوال می کردند، علت دشمنی ایران را با آمریکا که حامی شاه بود را بفهماند.

این عمل حیرت انگیز، شگفتی خبرنگاران را هنوز که هنوز است بر می انگیزد. البته لازم به ذکر است که رجایی برای سخنرانی حاظر نشد به پشت تریبون برود و بطور نشسته از همان جایگاه هیأت ایرانی صحبت کرد.