لاچین سیر

گزارشی از حقوق بشر در آمریکا

مجموعه : مجله خبری
گزارشی از حقوق بشر در آمریکا
به گزارش خبرگزاری فارس، گزارش زیر دربردارنده چكیده‌ای از دیدگاه‌ها و اطلاعات ارائه شده از سوی 103 سازمان غیردولتی و نهاد ملی و یك نهاد منطقه‌ای (كمیسیون آمریكایی حقوق بشر) است كه منبع مناسبی برای پی‌بردن به وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمریكا می‌باشد.
از نكات قابل توجه آن است كه از بین این 103سازمان، بیش از 77 مورد آمریكایی هستند و مقر آنها در آن كشور است كه به صورت انفرادی یا جمعی گزارش‌های خود را ارسال داشته‌اند. در بین سازمان‌های مشاركت كننده، 10سازمان از عراق، 6 سازمان از كوبا، 5 سازمان از سوئیس، 2 سازمان از انگلستان و یك سازمان از بلژیك نیز دیده می‌شوند. از جمهوری اسلامی ایران نیز دو گزارش از سوی سازمان دفاع از قربانیان خشونت و مؤسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی ارسال شده كه در متن تهیه شده از سوی كمیساریا 5 بار به آنها اشاره شده است.
این گزارش از سوی مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه شده است.

* محورهای مورد اشاره سازمان‌های غیر دولتی در زمینه وضعیت حقوق بشر در آمریكا

1- بخش مهمی از انتقادهای سازمان‌های غیر دولتی جهان به عدم عضویت آمریكا در كنوانسیون‌ها و سازوكارهای حقوق بین‌الملل بشر اشاره دارد. عدم عضویت این كشور در كنوانسیون‌هایی كه جزو مهم‌ترین اسناد حقوق بشری به شمار می‌آیند، همواره و از جمله در این گزارش
مورد انتقاد قرار داشته و دارد، كه برخی از آنها عبارتند: از میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی كنوانسیون حقوق كودك (كه فقط دو كشور آمریكا و سومالی به آن ملحق نشده‌اند)، كنوانسیون محو كلیه اشكال تبعیض علیه زنان (دولت آمریكا این كنوانسیون را امضا كرده اما تصویب نشده است) و معاهده منع استفاده، ذخیره سازی، تولید و فروش مین‌های ضد نفر.

* سوء استفاده از موضوع مبارزه با تروریسم و تفسیر دلخواه آن

2- دوم نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریكا، تصویب قوانین و اعمال مقررات مغایر با موازین حقوق بشر بعد از 11 سپتامبر 2001 به بهانه مبارزه با تروریسم. كه مشخصاً می‌توان به چهار قانون Patriot Act ،Military commission Act ،Clear Act ،Real ID Act اشاره كرد. در این قوانین علاوه بر اینكه تعریف تروریسم بسیار سیال و قابل تفسیر و سوء استفاده است، به مقامات امنیتی دولت آمریكا اجازه می‌دهد كه به صورت گسترده حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان را نقض كنند. مصادره اموال یا توقیف نامحدود برخی بنگاه‌های خیریه كه مظنون به فعالیت‌های تروریستی تشخیص داده شده‌اند، اعمال افراطی نظارتی، بازداشت‌های نامحدود و بدون تفهیم اتهام، وجود شبكه گسترده بازداشتگاه‌های مخفی در داخل و خارج از خاك آمریكا، برگزاری دادگاه‌های نظامی برای رسیدگی به اتهامات غیرنظامیان از جمله سوء استفاده‌های سیاسیون و مقامات امنیتی از این مصوبه است.

* اعدام بیماران مجرم روانی از مصادیق نقض حقوق بشر توسط آمریكا

3- تخلفات آمریكا از استانداردهای بین‌المللی در زمینه مجازات‌ اعدام است كه هم در گذشته و هم در گزارش‌های فعلی از سوی سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری مورد انتقاد قرارداشته است. مواردی همچون اعدام بیماران مجرم روانی، اعدام مجرمان زیر 18 سال، اعمال تبعیض‌آمیز و خودسرانه مجازات اعدام براساس نژاد و سطح اقتصادی افراد و طولانی بودن مدت نگهداری در سلول‌های اعدام در شرایط ایزوله بسیار سخت از نكات مطروحه در این زمینه است كه در این گزارش‌ها به آن اشاره شده.

4- موارد فراوان نقض كنوانسیون‌های ژنو 1949 و پروتكل‌های مربوط به ویژه در عراق و افغانستان و همچنین درجریان اقدامات نظامی در پاكستان. گزارش‌های متعدد صلیب سرخ جهانی، عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، كمیته منع شكنجه و سایر نهادهای حقوق بشری جهانی سرشار از موارد مستند در زمینه نقض حقوق مخاصمات مسلحانه از سوی آن دولت است.

* نگهداری زندانیان در شرایط موسوم به «بسیار خطرناك»

5- محور دیگر نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریكا مربوط به وضعیت زندان‌ها و نحوه رفتار با زندانیان و بازداشت شدگان است كه در موارد فراوانی به مرگ آنها انجامیده. استفاده وسیع از زور توسط افسران زندان‌ها مانند ایزوله كردن زندانی، كاربرد سگ در آزار زندانیان، محرومیت از خواب، تهدیدهای مرگبار، اعمال تكنیك‌های ممنوعه در بازجویی‌ها، سوء استفاده از زنان، شرایط نامناسب نگهداری زندانیان موسوم به بسیار خطرناك و موارد دیگری از این قبیل در گزارش‌های متعدد عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر و سایر نهادهای حقوق بشری به طور مستند ذكر
شده است.

6- موارد مختلف حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی از جمله مسئله بسیار مهم و جدی افزایش بی‌سابقه بی‌خانمان‌ها در جامعه آمریكا، نحوه رفتار با مهاجران، عدم امنیت شهروندان، عدم رعایت موازین بهداشت همگانی، سست شدن پایه‌های نظام خانواده، محرومیت مردم ساكن در نواحی آسیب دیده در سوانح طبیعی، عدم دسترسی بخشی از جامعه آمریكا به غذای كافی و مشكل افزایش شدید تعداد بیكاران است كه به ویژه بعد از بحران اقتصادی اخیر ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است. در گزارش‌های سازمان‌های غیر دولتی انتقادهای متعددی به دولت آمریكا در این زمینه صورت گرفته است.

7- این بخش به انتقادهای مطرح شده علیه وضعیت حقوق بشر آمریكا در خصوص وضعیت نامطلوب بخشی از پناهندگان و مهاجران اختصاص دارد. گزارش‌های متعددی از كشته شدن مهاجرانی كه به طور زمینی یا دریایی قصد ورود به خاك آمریكا را داشته‌اند و همین طور شرایط غیر انسانی و نامناسب كارگران مهاجر و علاوه بر این پدیده نامطلوب قاچاق انسان و در كنار این‌ها تبعیض و محرومیت مهاجران از دسترسی به
رسیدگی عادلانه قضایی و موارد فراوان از این قبیل از دغدغه‌های سازمان‌های غیر دولتی در گزارش‌های ارائه شده از سوی آنهاست.

* نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌ها در مشاركت سیاسی

8- محور بعدی مربوط به كاستی‌های نظام انتخاباتی ایالات متحده آمریكاست كه در گذشته نیز بارها مورد انتقاد قرار داشته است. این كاستی‌ها به وضوح در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 خود را نشان داد و همواره نیز زمینه نادیده انگاشتن حقوق اقلیت‌ها و كاهش مشاركت سیاسی را فراهم می‌سازد.

9- رفتار تبعیض آمیز با اقلیت‌ها و بومیان. تعداد زیادی از سازمان‌های غیردولتی به وضعیت نامطلوب و نابرابری آشكار در حوزه‌هایی مانند مسكن، اشتغال، آموزش، بهداشت و درمان و حتی تبعیض‌های نظام قضایی علیه اقلیت‌های نژادی و بومیان آمریكایی انتقادها فراوان مطرح
كرده‌اند.

10- انتقادهای فراوان نسبت به نظام قضایی و آیین دادرسی آمریكا هم در خود قوانین و هم در زمینه چگونگی اجرای قوانین است. بسیاری از سازمان‌های غیردولتی در گزارش‌های خود با استناد به شواهد و مدارك نظام دادرسی در آمریكا را ناعادلانه و تبعیض‌آمیز معرفی كرده‌اند. به ویژه وجود قوانین متفاوت و گاه معارض در ایالات مختلف كه برای جرم واحد، مجازات‌های مختلفی در هر ایالت اعمال می‌شود، به شدت مورد انتقاد سازمان‌های غیر دولتی و حقوقدانان قرار گرفته است. همینطور نظامات دادرسی متفاوت در هر ایالات كه موجب بروز تبعیض و بی‌عدالتی
می‌شود، به كرات در گزارش‌ها مورد اشاره واقع شده‌اند.

* ارزیابی و راهبردها

* بررسی وضعیت حقوق بشر آمریكا فرصتی مناسب برای افشای نقض حقوق بشر در این كشور

از آنجایی كه بزرگ‌ترین فراخوان مربوط به گردآوری شكایات و ادعاها علیه دولت آمریكا از سوی سازمان‌های غیر دولتی خود آمریكا صورت گرفته می‌توان پیش‌بینی كرد كه گزارش نهادهای غیر دولتی در خصوص وضعیت حقوق بشر آن كشور رویكرد شدیداً انتقادی خواهد داشت و جلسه بررسی مربوط نیز جلسه‌ای احتمالاً پر تنش خواهد بود و فضا و فرصت مناسب برای افشای موارد نقض حقوق بشر آمریكا فراهم خواهد شد. نمایندگان جمهوری اسلامی ایران می‌توانند از هم اكنون با برنامه‌ریزی دقیق و گردآوری موارد متعدد و مستند، زمینه‌های حضور فعال كشورمان را فراهم كنند و حتی محوریت افشا تبعیض گسترده و فاحش حقوق بشر توسط دولت آمریكا را به دست گیرند. در این بین همكاری با نمایندگان كشورهایی كه نسبت به آمریكا رویكرد انتقادی دارند از جمله چین، كوبا، ونزوئلا و كره شمالی مورد پیشنهاد است. به ویژه در این بین كشور چین كه به طور مستمر با انتشار كتب و جزوات و از جمله كتاب سفید خود موارد نقض حقوق بشر را به طور سالانه در آمریكا زیر ذره بین برده و علنی می‌سازد، می‌تواند در اجلاس شورای حقوق بشر شریك هماهنگی برای مواضع جمهوری اسلامی ایران باشد.

به طوریكه از این گزارش برمی‌آید و به استناد بسیاری شواهد و روندهای موجود در سطح جهان، به وضوح نهادها یا سازمان‌های NGO می‌توان دریافت كه نقش و جایگاه غیر دولتی و نهادهای مدنی به سرعت در سطح سازمان‌های بین‌المللی و به طور كلی در پهنه تحولات جهانی رو به افزایش است، لذا عدم توجه به چگونگی تعامل با نادیده گرفتن آنها در عرصه دیپلماسی دربردارنده خسران و آسیب به منافع ملی و جایگاه جهانی كشور ما است. به نظر می‌رسد كه لازم است جمهوری اسلامی ایران كه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مدون و مشخصی برای
چگونگی رفتار و تعامل با اینگونه سازمان‌ها و نهادها چه در داخل و چه در سطح جهانی داشته باشد. عدم برخورداری از استراتژی مشخص در این زمینه و نادیده گرفتن این پدیده نوظهور و در حال رشد بین‌المللی هیچگونه سودی برای كشور نخواهد داشت، مشاهده می‌كنیم در خصوص وضعیت حقوق بشر در آمریكا، 10 سازمان غیر دولتی از عراق تحت اشغال آمریكا گزارش به كمیساریا ارائه شده در حالیكه از ایران فقط 2 سازمان مبادرت به این امر كرده‌اند. همین امر نشانه‌ای بر آن است كه در كشور همسایه به تازگی رها شده از دیكتاتوری بعثی، نهادهای غیر دولتی به صورت روزافزون به مشاركت در عرصه‌های مختلف می‌پردازند كه آثار آن به تدریج در آینده آثار منطقه‌ای در برخواهد داشت.