تبلیغات

تبلیغات

خانه و گذرگاه‌های قافله عشق به سمت کربلا + عکس و جدول

مجموعه : دینی
خانه  و گذرگاه‌های قافله عشق به سمت کربلا + عکس و جدول
هشتم ذی الحجه سال 60 شروع هجرت عظیمی است که تا «لقد قام قیامته» تمام دوستداران آل الله را تحت تاثیر این حرکت عظیم به بلندای قامت جهان قرار داده است. هجرت کاروان عشقی که با طی هر منزل به خدا نزدیکتر شده تا در دهم محرم ـ عاشورا ـ و در صحرای تف دیده کربلا شاهد حلقوم بریده خون خدا باشد.

به گزارش «تابناک»، این مقطع از تاریخ به دلیل آنچه بر خاندان پاک رسول خدا(ص) اتفاق افتاده همواره مورد تکریم شیعیان در هر دوره ای بوده و توانسته است تاکنون همچون خونی جوشان در رگ های پیروان اهل بیت رسول بزرگوار اسلام جریان داشته و پویایی و حیات اسلام و تشیع را رقم بزند.

 آنچه که در ادامه می‌آید، گذری فهرست‌وار به حرکت و منازل طی شده این قافله عشق است که شاید بتواند ما را در فهم بهتر آنچه روی داده است یاری رساند:

خانه  و گذرگاه‌های قافله عشق به سمت کربلا + عکس و جدول

 

ردیف

 

 

منازل

 

                                                                                             

مشخصات

 

 

1

 

بستان ابن معمر

هشتم ذی‏ الحجه سال 60 هجری قمری ـ ملاقات با‏ فرزدق شاعر/ درگیری میان یاران ابا‎‎‏عبدالله و یحیی بن سعید برادر‏ عمرو‏‏عاص والی مکه/ مشهور به بطن نخله

 

2

 

 

ابطح

 

ابطح سیلگاه وسیعی است که در آن سنگریزه و ریگ است/ گفته می شود ابتدای آن وادی منا و انتهای آن معلی است / اولین گروه در این محله به اباعبدالله پیوستند.

 

 

3

 

 

 

تنعیم

در 2 یا 4 فرسنگی مکه و نام کوهی است/ همراهی عده ای دیگر با اباعبدالله که در کاروانی بودند/ ملاقات عبدالله بن عمر با امام حسین (ع)

 

 

 

4

 

صفاح

 

صفاح کناره و حاشیه کوه است/ ملاقات با فرزدق شاعر (بنا به روایتی)/ این ملاقات در منازل دیگر نیز گزارش شده است.

 

 

 

5

 

 

 

وادی عقیق

در این منزل برخی برای حج احرام می بستند/ در این منزل امام با طرح اهداف حرکت و بیان تلویحی فرجام راه با ذکر سرگذشت حضرت یحیی به سمت منزل بعدی حرکت کرد.

 

 

 

 

6

 

 

ذات عرق

 

 

نام کوهی در راه مکه/ فاصله حدود 92 کیلومتر با مکه/ به مدت 2 روز در این منزل ماندند/ ملاقات با بشر بن غالب اسدی/ ملاقات با عبدالله بن جعفر همسر حضرت زینب(س) با حضرت امام حسین(ع) و همراه سازی 2 فرزند خود با ایشان که موجب شادی و سرور حضرت زینب (س)گردید/ نامه نگاری عبدالله با امام (ع) و پاسخ امام مبنی بر دیدن خواب رسول الله(ص)

 

 

7

 

عیون

 

وجود آب/ چشمه و گودال های آب/ تبیین  فساد دستگاه اموی، حقانیت اهل بیت و علت قیام و اشاراتی به فرجام راه به مسافران کوفه زوار بیت الله الحرام/ ملاقات عبدالله بن مطیع

 

 

 

 

8

 

قمره

 

به معنی انبوه مردم و جایگاه ازدحام و فراوانی نعمت و امکانات

 

 

 

 

 

9

 

رهیمه

ملاقات با ابوهریره اسدی/ امام در این منزل با اشاره به 3 موضوع موج فرهنگی و تبلیغاتی و موج اقتصادی تصمیم به قتل خود توسط بنی امیه را علنی کرد.

 

 

10

 

 

حاجر(حاجز)

به معنای نگاه دارنده آب/ گذرگاه بصره و کوفه در راه رسیدن به مکه/ براساس برخی مقاتل امام(ع) نامه مسلم را در این منزل دریافت کرد و پاسخ  آن را داد تا به وسیله قیس بن مسهر صیداوی به کوفه برسد/ در برخی متون عنوان شده که نامه مسلم در مکه به امام رسیده است.

 

 

11

 

 

خزیمیه

 

به مدت یک شبانه روز اقامت داشتند/ به علت وجود درختان و چاه های آب متعدد محل استراحت مسافران بوده است/ جریان خواب حضرت زینب (س) و گفتگو با امام حسین (ع) در این منزل اتفاق افتاد.

 

12

 

شقوق

به معنی ناحیه ها/ رسیدن خبر شهادت مسلم و هانی

 

13

 

 

اجفر

 

به معنی  چاه عمیق/ وجود قصر و مسجد گواه آبادی و فراوانی در این منزل است

 

 

14

 

 

زرود

به معنی صحرا به صورت شنزار و ریگ بوده است/ همراهی زهیر بن قین با امام (ع)/ عدم همراهی و بازگشت عده ای از کاروان به نقل از تاریخ طبری

 

15

 

بهترین دینی

بیشتر بخوانید

تبلیغات