لاچین سیر

املاک ویترین

بیماری پسوریازیس بیماری پوستی ناشناخته

مجموعه : پزشکی و سلامت
بیماری پسوریازیس بیماری پوستی ناشناخته
پسوریازیس یك بیماری پوستی مزمن است. البته تعداد مبتلایان به این بیماری در كشورهای مختلف متفاوت بوده و چیزی میان 2 تا 3 درصد افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند. در ایران آمار دقیقی در مورد این بیماری وجود ندارد، اما تخمین زده می‌شود به طور متوسط 2 درصد جمعیت به این بیماری مبتلا باشند.
 

 

 

دكتر پرویز طوسی ، متخصص پوست و مو در این‌باره به «جام‌جم» می‌گوید: پسوریازیس بیماری التهابی مزمن پوست است. این بیماری با لكه‌های قرمز رنگی كه پوسته‌های سفید نقره‌ای رنگ روی آن ظاهر می‌شود، مشخص خواهد شد. قسمت‌های شایعی از بدن كه این بیماری در آنها نمود پیدا می‌كند، سر آرنج‌ها و سر زانوها هستند. البته نباید فراموش كرد این بیماری و علائم آن می‌تواند در هر قسمتی از پوست ظاهر شود.

علائم بیماری

وی در مورد علائم این بیماری می‌گوید: بیماری با لكه‌های قرمز و پوسته‌های سفید نقره‌ای روی پوست، خود را نشان می‌دهد. اما گاهی و به ندرت ممكن است با دانه‌های چركی و با ظاهری متفاوت نیز بروز كند. در موارد خاصی هم ممكن است بیماری شدید شده و سرتاسر پوست بدن را قرمز كرده و پوسته‌ریزی ایجاد شود. این بیماری در ناخن‌ها هم ممكن است علائمی داشته باشد؛ مواردی مانند فرورفتگی‌های روی ناخن، جدا شدن صفحه ناخن از بستر آن یا لكه‌های روغنی شكلی در زیر ناخن.

دكتر طوسی با اشاره به این نكته كه بیماری سیری مزمن دارد و ممكن است گاهی شرایط بهتر یا بدتر شود، می‌افزاید: عواملی ممكن است این بیماری را تشدید كنند. استرس‌های روحی و مصرف داروهایی خاص از جمله مواردی است كه در تشدید بیماری موثر خواهند بود.

استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با ذكر این نكته كه علت اصلی بیماری هنوز مشخص نیست، توضیح می‌دهد: با این‌كه دلیل اصلی بروز بیماری مشخص نیست، اما مطالعات نشان داده عوامل ارثی در ایجاد این بیماری دخیل است. علاوه بر این موارد، اشكالاتی كه در سیستم ایمنی بدن وجود دارد نیز ممكن است باعث بروز بیماری باشد.

وی یادآور می‌شود: با این‌كه این بیماری به طور معمول از دهه دوم زندگی شروع می‌شود، اما ممكن است در شیرخوارگی هم بروز كرده یا در سنین كهنسالی نیز ایجاد شود.

این پزشك متخصص با بیان این‌كه بیماری پسوریازیس مسری نیست، به مردم یادآوری می‌كند: با این‌كه مصرف سیگار می‌تواند در تشدید این بیماری موثر باشد، اما تا كنون رژیم غذایی خاصی برای این بیماری توصیه نشده است. البته بیماری پسوریازیس گاهی با سایر بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی، دیابت و… نیز ممكن است ارتباط داشته باشد. تورم مفاصل از دیگر بیماری‌های مرتبط با پسوریازیس است؛ به گونه‌ای كه شاید بتوانیم بگوییم تا‌30‌درصد بیماران ممكن است دچار تورم مفصل هم بشوند.

دكتر طوسی با بیان این نكته كه پوسته‌های روی سر تنها در این بیماری ظاهر نشده و گاهی سایر بیماری‌ها مانند نوعی اگزما نیز ممكن است باعث بروز این پوسته‌ها شود، تاكید می‌كند كه این بیماری به طور معمول تاثیری در ریزش مو ندارد.

درمان یا كنترل بیماری

وی با ذكر این نكته كه این بیماری قابلیت كنترل دارد، خاطرنشان می‌كند: این بیماری درمان سریع ندارد اما با استفاده از داروهای مختلف می‌توانیم آن را كنترل كنیم. آفتاب نیز برای مبتلایان به این بیماری بسیار مفید است. به همین دلیل ممكن است آنها در تابستان شرایط بهتر و زندگی مطلوب‌تری داشته و در زمستان علائم شدیدتری را تجربه كنند.

دكتر طوسی تاكید می‌كند: درمان و كنترل این بیماری نكات مهمی دارد كه اگر به هر دلیل پزشك آنها را نادیده بگیرد، ممكن است با تجویز داروهایی حتی موجب تشدید بیماری شود. به همین دلیل وی باز هم تاكید می‌كند كسانی كه با چنین علائمی روبه‌رو می‌شوند، باید مراجعه به پزشك متخصص پوست و مو، روند درمان را با دقت و بر اساس دستورات پزشك معالج پیگیری كنند.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي