تبلیغات

تبلیغات

فروش 820 میلیون دلاری هدیه‌های مرگ

فروش 820 میلیون دلاری هدیه‌های مرگ
خبرگزاری ایسکانیوز : فروش جهانی آخرین قسمت فیلم «هری پاتر» با نام «هری پاتر هدیه های مرگ» از مرز ‌‌820 میلیون دلار گذشت.

‌به گزارش گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"فروش جهانی آخرین قسمت فیلم «هری پاتر» با نام «هری پاتر هدیه های مرگ» از مرز ‌‌820 میلیون دلار گذشت و این فیلم برای دومین هفته متوالی در رتبه دوم پرفروش‌ترین‌های دنیا قرار گرفت.
فیلم «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» که آخرین قسمت از سری فیلم‌های اقتباسی از کتاب «جی‌.کی. رولینگ» است، کمتر از یک ماه پس از اکران بیش از ‌820 میلیون دلار فروخته است.
«هری پاتر و هدیه‌های مرگ» که هم اکنون در ‌٨٤٤٨ سالن سینما در ‌٥١ کشور در حال اکران است در تعطیلات آخر هفته گذشته فروش ‌٢٢ میلیون دلاری به‌دست آورد تا مجموع فروش آن به ‌٨20 میلیون دلار برسد.
فیلمهای «هری پاتر» براساس داستان کتاب‌هایی با همین نام ساخته شده‌اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی.کی. رولینگ» در سال ‌‌١٩٩٩ به کمپانی برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت.
بنابراین گزارش پس از اکران آخرین قسمت «هری پاتر» در نیویورک،‌ پرونده این جادوگر درآمدزا برای همیشه بسته شد تا کمپانی‌های فیلم به‌دنبال سوژه‌های معروف دیگر برای فروش‌های میلیاردی بروند و طرفداران «هری پاتر» نیز دیگر دلخوش به قسمت‌های بعدی نباشند.

فیلم‌های «هری پاتر» براساس داستان کتاب‌هایی با همین نام ساخته شده‌اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی.کی رولینگ» در سال ‌1999 به کمپانی برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت.

اولین قسمت از این مجموعه در سال ‌2001 با نام «هری پاتر و سنگ جادو» با بودجه ‌125 میلیون دلاری به کارگردانی «کریس کولومبوس» ساخته شد. این فیلم به فروش ‌975 میلیون دلاری دست یافت و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما نام گرفت، این فیلم نامزد سه جایزه اسکار شد.

قسمت دوم این فیلم نوامبر ‌2002 با عنوان «هری پاتر و تالار اسرار» به کارگردانی «کریس کولومبوس» با بودجه ‌100 میلیون دلاری به سینمای جهان آمد و فروشی بالغ بر ‌878 میلیون دلار به‌دست‌ آورد و در جوایز بافتا جایزه بهترین فیلم کودک را کسب کرد.

سومین قسمت این فیلم در ژوئن ‌2004 با بودجه ‌130 میلیون دلاری با نام «هری پاتر و زندانی آزکابان» اکران شد و فروش جهانی ‌795 میلیون دلار را به ثبت رساند. این فیلم به کارگردانی «آلفونسو کوارون» نامزد دو جایزه اسکار بود و در جوایز بافتا فیلم منتخب تماشاگران نام گرفت.
«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از این سری فیلم‌های پرطرفدار بود که به کارگردانی «مایک نویل» در نوامبر ‌2005 با بودجه ‌150 میلیون دلاری ساخته شد و فروش ‌895 میلیون دلار را ‌به دست آورد. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردان هنری بود.

پنجمین قسمت از این فیلم با نام «هری پاتر و محفل ققنوس» در جولای ‌2007 با بودجه ‌150 میلیون دلار به کارگردانی «دیوید یتس» به روی پرده سینماهای جهان رفت و توانست فروش جهانی ‌938 میلیون دلار را کسب کند. این فیلم در جوایز فیلم اروپا بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

آخرین قسمت از این فیلم جولای ‌2009 به کارگردانی «دیوید یتس» با نام «هری پاتر و شاهزاده دورگه» با بودجه کلان ‌250 میلیون دلار ساخته شد و فروش ‌933 میلیون دلار را به‌همراه داشت. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری شد.

سری فیلم‌های «هری پاتر» با مجموع فروش جهانی ‌5 میلیارد و ‌417 میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم‌ چندگانه تاریخ سینمای جهان است که بالاتر از «جیمز باند» و «جنگ ستارگان» شش قسمتی قرار دارد؛
هرچند برای ساخت قسمت‌های قبلی «هری پاتر» بودجه چشمگیر یک میلیارد و ‌280 میلیون دلار هزینه شده است.

کمپانی برادران وارنر اخیرا پیشنهاد ساخت سری انیمشن داستان‌های «هری‌پاتر» را به استیون اسپیلبرگ، کارگردان صاحب‌نام سینمای هالیوود ارائه کرده است.

 

تبلیغات