تبلیغات

تبلیغات

زمان اعلام نرخ جدید تاكسی‌ها در تهران

مجموعه : مجله خبری
شهردار تهران در دیدار مردمی در سامانه «1888» گفت: نرخ جدید تاكسی‌ها تا هفته بعد اعلام می شود و من فعلا در مورد قیمت‌ها اظهار نظری نخواهم كرد.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در سامانه مردمی «1888» با تعدادی از شهروندان صحبت كرد و طبق اظهارات وی برخی از موارد مطرح شده پیشنهاداتی برای همه شهروندان بوده است.

شهردار تهران تصریح كرد: البته تعدادی از مردم برای صدور پروانه و مسایل شهرسازی مراجعه كرده بودند و انتظار پیگیری از شهرداری داشتند، چرا كه مردم فكر می‌كنند كه همه بخش‌های صدور پروانه مربوط به شهرداری می‌شود، در حالی كه برای این كار معمولا چند دستگاه اجرایی دیگر نیز دخیل هستند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اجرای هدفمندی یارانه‌ها و همراهی شهرداری تهران، عنوان كرد: این طرح از اقدامات ضروری كشور بوده است و اینكه مجلس و دولت تصمیم به اجرای آن گرفته‌اند بسیار مهم و اقدام ملی تلقی می‌شود و قطعا شهرداری نهایت همكاری را با این طرح خواهد داشت.

قالیباف ادامه داد: بر اساس گزارشات ارائه شده هفته اول اجرای این طرح به خوبی پیش رفته و شهر تهران در مجموع كل كشور مناسب‌ترین شرایط را به خصوص در بخش حمل و نقل عمومی داشته است .

وی تاكید كرد: البته در این روزها فشار زیادی به ناوگان حمل و نقل عمومی ، به خصوص تاكسی‌ها وارد می‌شود و ما امیدواریم تا هفته بعد نرخ های جدید تعیین شود و بسیاری از تاكسی‌ها از بلاتكلیفی خارج شوند.

شهردار تهران اضافه كرد: شهرداری تهران تلاش می‌كند خدمات مناسب را همانند گذشته ارائه كند، اما طبیعی است افزایش هزینه‌های سوخت، افزایش هزینه‌ها را هم به همراه دارد، اما پذیرفته‌ایم كه با دولت همراهی داشته باشیم .

وی با بیان این كه حدی از نگرانی بین مردم به دلیل افزایش قیمت‌ها و بار روانی آن طبیعی است ، توضیح داد: تلاش می‌كنیم با همراهی مناسب با دولت این بار روانی بیشتر نشود.

قالیباف در پاسخ به این سوال كه آیا شهرداری 15 درصد افزایش نرخ كرایه تاكسی كه از سوی دولت اعلام و مورد تاكید قرار گرفته است، قبول دارد یا نه ؟ پاسخ داد: در حال حاضر در مورد نرخ كرایه تاكسی ها بررسی كارشناسی در حال انجام است و من فعلا در مورد نرخ‌ها اعلام نظر نمی‌كنم و این رقم‌ها هفته بعد اعلام می‌شود .

به گزارش ایسنا، وی در ادامه با بیان اینكه هر نوع تخلف از سوی رانندگان تاكسی از سوی وزارت بازرگانی و سامانه «124» قابلیت پیگیری دارد خاطر نشان كرد: در عین حال شهرداری تهران علاوه بر مترو و اتوبوس كه به عنوان ناوگان در اختیار شهرداری هستند، در مورد تاكسی‌ها و اتوبوس‌های ریالی نیز رسیدگی و نظارت لازم را خواهد داشت.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با افزیش هزینه و در عین حال شرایط سخت خدمت رسانی برای بسیاری از بخش‌های شهرداری از جمله جمع‌آوری زباله، یادآور شد: قطعا با افزایش هزینه‌های انرژی، هزینه كالا و خدمات نیز افزایش می‌یابد و ما این موارد را در ارائه خدمات خود محاسبه كرده ایم ، ستادی به عنوان بررسی وضعیت سیاست‌های جبرانی در دولت تشكیل شده و قرار است در مورد هزینه‌های به وجود آمده در صنعت و حمل و نقل اعلام نظر و سیاستگذاری كنند.

وی اضافه كرد: یارانه‌ها در مورد سوخت و انواع حامل‌های انرژی هدفمند شده است و حتما در این سیاست‌ها برای شهرداری‌ها نیز سیاست‌های جبرانی در نظر گرفته می‌شود .

قالیباف اظهار امیدواری كرد: این سیاست‌های جبرانی تا پایان سال قطعی شده و دولت بسیاری از موارد را برای شهرداری‌ها جبران كند .

وی بیان كرد: اگر جبران این هزینه‌ها صورت گرفت كه دولت آن را پرداخت كرده است و در غیر این صورت با هماهنگی دولت نرخ‌هایی را برای حمل و نقل عمومی و سایر خدمات تعیین خواهیم كرد.

شهردار تهران تاكید كرد: شركت‌هایی كه در حال حاضر به عنوان پیمانكار با شهرداری در ارتباط هستند، قراردادهای مشخصی دارد كه تا پایان سال روال عادی را طی می‌كند و برای سال بعد نیز در جریان بودجه این افزایش هزینه‌ها را محاسبه كرده ایم .

 بودجه سال 90 شهرداری تا دو هفته دیگر به شورا تحویل می‌شود

وی با بیان اینكه به احتمال زیاد بودجه سال 90 شهرداری تا دو هفته دیگر به شورای شهر تهران تحویل داده می‌شود ، ادامه داد: در این بودجه تمام اثرات مستقیم و غیرمستقیم ناشی از اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها در آن لحاظ شده است.

به گزارش ایسنا، قالیباف در پاسخ به سوالی در رابطه با رعایت نشدن مبحث «19» مقررات ملی ساختمان از سوی كاركنان شهرداری‌ها و ادعای سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در مورد عدم رعایت این مقررات ملی ساختمان، عنوان كرد: مبحث 19 ساختمان را تنها نباید شهرداری رعایت كند، بلكه سازمان‌های دیگری از جمله سازمان نظام مهندسی نیز در آن دخیل هستند، به عنوان مثال اجرای نقشه‌ها و نظارت بر آن‌ها بحث‌های متفاوتی دارد كه باید در مورد آن‌ها نیز پیگیری صورت گیرد.

وی خاطر نشان كرد: مقررات ملی ساختمان شرایط مختلفی دارد كه از جمله آن تولید مصالح ، به كارگیری آن در ساختمان و نیز شرایط ایمنی ساختمان است، اما می توانم به طور كلی بگویم كه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان به طور كلی در كشور بسیار ضعیف اجرا می‌شود و در شهر تهران نیز این شرایط وجود دارد.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال كه شما در آخرین حضورتان در شورای شهر تهران نسبت به اجرایی نشدن توافقنامه سه جانبه شورای شهر تهران و شهرداری تهران و نیز سازمان نظام مهندسی اعتراض و اعلام كردید كه امكان توقف صدور شناسنامه فنی ساختمان را دارید، اما این امر محقق نشد، پاسخ داد: من این دستور را ابلاغ كرده ام و به صراحت نوشتم كه اجرای قانون به طور كامل از سوی سازمان نظام مهندسی اجرایی نمی‌شود و شورای شهر تهران از شهرداری خواست كه این موضوع را به طور جدی پیگیری كند .

وی تاكید كرد : من نمی توانم جلوی اجرای قانون را بگیرم و باید روندهای اصلاحی در مورد این مسیر انجام شود.

قالیباف با اشاره به برخی تغییرات در بخش اجرایی سازمان نظام مهندسی ، تصریح كرد: ظاهرا اخیرا جلسه‌ای بین شورای شهر تهران و شهرداری و سازمان نظام مهندسی تشكیل شده و امیدوارم با ادامه این جلسات مشكل حل شود .

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با مهمترین ایرادی كه قالیباف نسبت به فعالیت اجرایی خود می‌تواند داشته باشد، توضیح داد: شاید مهمترین ایراد ما عدم هماهنگی بین شهرداری و دولت است، چرا كه ما نتوانسته‌ایم به دلیل همین نبود هماهنگی‌ها خدمات بیشتری را به مردم ارائه كنیم .

شهردار تهران اظهار كرد: اما این كه در این عدم هماهنگی چقدر شهرداری مقصر بوده است، باید قضاوت را بر عهده مردم بگذاریم.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه اضافه كرد: انتقادی كه به خودم وارد است این است كه كاش در طول روز بیشتر وقت داشتیم و بیشتر كار می‌كردیم.

قالیباف در پاسخ به این سوال كه آیا در هفته گذشته با بنیاد تعاون ناجا جلسه‌ای داشته‌اید یا نه، ضمن بیان اینكه جلسه‌ای نداشتم، خاطر نشان كرد: شرایط «قلعه مرغی» در حال پیگیری است و در حال حاضر بارگذاری‌های آن در كمیسیون ماده «پنج» تصویب شده و منتظر بررسی در شورای عالی شهرسازی و معماری هستیم.

شهردار تهران تاكید كرد همزمان با طراحی این طرح، طراح كار خود را آغاز كرده است و تا زمانی كه این طرح آغاز نشود، كار اجرایی را شروع نمی كنیم.

وی اضافه كرد: با توجه به اینكه كار پیش‌بینی‌ شده در قلعه مرغی مهم و بزرگ است، باید برای شورای عالی شهرسازی و معماری نیز ارسال می‌شد، اما منتظر نمی‌مانیم و طراح كار خود را انجام خواهد داد.

قالیباف ادامه داد: این طرح علاوه بر كمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی و معماری طبیعتا به شورای شهر تهران ارسال می‌شود .

وی خاطر نشان كرد : با توجه به حساسیت و بزرگی این طرح به دنبال مشاور خارجی نیز خواهیم رفت.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با عملكرد دوكمیته‌ای كه تاكنون برای پیگیری اعتبارات ارزی و یارانه‌ای مترو و نیز برخی مسایل مربوط به تهران در شورای شهر تهران تشكیل شده تا با دولت و مجلس شورای اسلامی مذاكره و رایزنی داشته باشند، عنوان كرد: درمورد تاثیرگذاری این كمیته‌ها باید از آقای چمران سوال شود، البته من نمی توانم اعتراضی داشته باشم. از نظر من این پیگیری‌ها باید بیشتر از طرف مجلس باشد ، چرا كه موارد قابل پیگیری قانون هستند و مجلس یا باید قانون را اجرا كند و یا پس بگیرد.

 

تبلیغات