تبلیغات

تبلیغات

بازداشت یك كلاهبردار اینترنتی

مجموعه : مجله خبری
 معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا ضمن هشدار نسبت به افراد سودجویی كه از طریق فرستادن ایمیل اقدام به سرقت می‌كنند از دستگیری یك كلاهبردار اینترنتی خبر داد.

سرهنگ عبدالله قاسمی در گفتگو با ایسنا، اظهار كرد: در آبان ماه امسال شخصی با مراجعه به یكی از مراكز پلیس آگاهی در یكی از شهرستان‌ها مدعی شد كه از طریق شبكه اینترنت 70 میلیون ریال از حساب بانكی‌اش كم شده است.

وی با بیان اینكه این موضوع به اداره جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی ارجاع داده شد، افزود: با توجه به مستندات دیگر صحت این موضوع تایید شد و كارآگاهان مبارزه با جرایم رایانه‌ای رسیدگی به این پرونده‌ را در دستور كار خود قرار دادند.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا اضافه كرد: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد كه كلیه این برداشت‌ها به صورت مجازی و در قالب خرید اینترنتی شارژ اعتباری تلفن همراه بوده است.

وی با اشاره به تشكیل و ارجاع پرونده‌های مشابه به اداره مبارزه با جرایم ، گفت: كارآگاهان با بررسی‌های فنی و گشت‌های اینترنتی در نهایت به یكسری سرنخ‌هایی رسیده و شخصی به نام «امید ـ د» 25 ساله را شناسایی كردند.

قاسمی با اعلام اینكه كارآگاهان اداره مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا شخص مورد نظر را دستگیر كردند، اما متهم پس از دستگیری ابتدا منكر هر گونه اقدامی شد ، افزود: «امید» در نهایت با توجه به مدارك و شواهد لب به اعتراف گشود و گفت كه شش ماه پیش در پی دریافت یك ایمیل با محتوای این كه برنده مبلغی پول شده است و این ایمیل از یكی از كشورهای آفریقایی به دستش رسیده بود، تصمیم گرفت با ارسال ایمیل‌های مشابهی به كاربران داخلی از این موضوع سوء استفاده كند.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا اضافه كرد: این متهم در اعترافاتش عنوان كرد كه چندین ایمیل را با مضمون این كه شما برنده جایزه نقدی چندین میلیون تومانی شده‌اید به حدود 600 كاربر ارسال كرده است كه پس از آن نیز از این تعداد كاربر در یك ماه حدود 30 كاربر مشخصات كامل خود را به همراه شماره حساب و رمز برای «امید» فرستاده بودند.

سرهنگ قاسمی با بیان اینكه این متهم با برداشت غیرمجاز از حساب‌های مالباختگان اقدام به خرید كارت شارژ اعتباری تلفن همراه می‌كرد، افزود: «امید» این كارت شارژ‌ها را از طریق اینترنت خریداری و به فروش می‌رساند.در بررسی‌های كارآگاهان پلیس مشخص شد كه ارزش ریالی كلاهبرداری این متهم تاكنون هشت میلیون تومان بوده است.

وی خاطر نشان كرد: در فضای مجازی سایت‌هایی هستند كه افراد با عضویت در آنها تعدادی نامه‌های الكترونیكی را با این مضمون كه شما برنده جایزه‌ای شده‌اید دریافت می‌كنند، این در حالی است كه عضویت در چنین سایت‌هایی تنها اتلاف وقت و صرفه هزینه است، به طوری كه در برخی از موارد این موضوع منجر به خسارت می‌شود.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا با بیان اینكه فضای مجازی سرشار از تبلیغات فریبنده‌ای است، افزود: چنین راه‌هایی كه از پولدار شدن افراد به شیوه‌های جدید خبر می‌دهد، تنها یك دسیسه هرمی در این سایت‌ها است كه در نهایت منجر به پولدار شدن بازیگردان‌های آن می‌شود.

سرهنگ قاسمی هشدار داد: كاربران هنگام استفاده از خدمات اینترنتی از ذخیره كردن نام كاربری و رمز عبور خود در كامپیوتر خودداری كنند.

 

تبلیغات