تبلیغات

تبلیغات

انگلیسی را با نوشتن نامه یاد بگیریم

مجموعه : گوناگون

یكی از داغ ترین و اساسی ترین شیوه های نگارش،‌نامه نگاری است. این بحث تا حدی مهم و داغ است كه دو واحد درسی تخصصی در دانشگاه محسوب می شود،‌ همچنین در اكثر كتابهای یادگیری زبان معتبر و معروف مانند Headways, Interchanges, Top Notch و … حتی به طور خلاصه به این مقوله پرداخته شده است.
همانطور كه می دانید نامه نگاری شیوه خاصی از نوشتن است كه دارای ساختار منحصر بفردی است. خود نامه به چند نوع مختلف تقسیم می شود كه می توان نامه های تجاری، تبریك،‌ تسلیت، تقاضا و … را مثال زد. نوع پیشرفته نامه نگاری كه امروزه پركاربردترین مقوله دنیای اینترنت نیز بشمار می آید ارسال نامه های الكترونیكی یا ویدئویی* می باشد.
مخاطب نامه شما می تواند فردی آشنا باشد و گاهی اتفاق می افتد كه شما برای كسی نامه می فرستید كه هیچ آشنایی قبلی با او ندارید. در این نامه ها كه معمولا بین افراد در دو كشور متفاوت رد و بدل می شود هدف یادگیری زبان،‌ فرهنگ و مسائل جاری در كشورهای مقصد می باشد. در اصطلاح به این فرد كه نامه به او نوشته می شود Pen Pal می گویند. شما معمولا پن پال (دوست نامه ای (2)*!) خود را از لیست های اینترنتی می توانید پیدا كنید. اما اصلا این نوع نامه نگاری به چه دردی می خورد و چه طور می توان به انجام آن پرداخت.

سایت های متنوعی هستند كه خدمات معرفی Pen Pal را عموما بصورت رایگان ارائه می دهند. شما می توانید یك پروفایل برای خود بسازید و تمام نكات مهم در باره خودتان را در آنجا درج كنید. یكی از وی‍‍ژگی های این سرویس ها “امكان جستجو” است. شما می توانید افراد را با فاكتورهای گوناگون مثل، جنسیت، سن، كشور و حتی علایق آنها جستجو كنید. وقتی كه فرد مورد نظر را یافتید می توانید نامه ای برای او بنویسید و از او درخواست كنید كه Pen Pal شما باشد. در صورت موافقت فرد حالا شما می توانید در باره موضوعات مورد علاقه خود و دوستتان نامه رد و بدل كنید و بواسطه این نامه نگاری زبان هدف خود را تقویت كنید. از آنجایی كه هدف اصلی این نوع نامه نگاری تقویت زبان می باشد شما می توانید زبانهایی را كه بلد هستید در پروفایل خود درج كنید و هنگام جستجو می توانید زبان هدف خود را هم مشخص كنید. پس این سوریس ها محدود به انگلیسی نیستند و شما حتی می توانید به زبان تانزانیایی(!) (اگر آشنا هستند یا می خواهید آشما شوید) با فردی كه در تبت هست ارتباط برقرار كنید.
تعدادی سایت را در پی نوشت همین مطلب برای عضویت و پیدا كردن Pen Pal معرفی خواهم كرد.
انگلیسی را با نوشتن نامه یاد بگیریم

روش سنتی* (3) كه امروزه هم برخی از افراد هنوز از آن استفاده می كنند شامل ارسال نامه های كاغذی بود كه بخاطر هزینه و مشكلات پستی كه گاها پیش می آمد بصورت نادر مشاهده می شود. البته این روش خود دارای مزیت هایی است كه توانایی برقراری ارتباط را بصورت واقعی به محك می كشد ولی در كل استفاده از سیستم های آنلاین در نوع خود ساده،‌ جذاب و فراگیرتر هستند.

دقت داشته باشید كه نوشتن نامه همانطور كه قبلا هم اشاره شد دارای ساختار خاصی است و شباهتی به نوشتن پاراگراف یا مقاله ندارد لذا باید بسیار دقت كرد كه محتوا در قالبی صحیح ارائه شود. البته با بیشتر شدن سیستم های آنلاین و محیط های ویرایش متن مانند WYSIWYG ها ساختار این نوع نامه ها را به حالت خیلی غیر رسمی تبدیل كرده اند لذا افراد فقط به محتوا توجه می كنند،‌این در حالی است كه توجه به فرمت علاوه بر ایجاد محتوایی چشم نواز، درك شدن و اعتبار آن را نیز بیشتر می كند.

در مقاله بعدی حتما سعی خواهم كرد نوع نگارش ی نامه صحیح را به طور كامل توضیح دهم تا شما هنگام نوشتن به راحتی بتوانید به ساختار و محتوای خود نظم ببخشید. البته در نظر داشته باشید كه انواع نامه ها دارای انواع فرمت ها هستند،‌ ولی آشنایی كلی با فرمت اصلی می تواند كمك شایانی بحساب بیاید.

یكی از مزیت های بسیار مهم این نوع نامه نگاری قابلیت آرشیوینگ است كه شما می توانید در طول زمان پیشرفت خود را بررسی كنید و در صورت لزوم تدابیر لازم را برای پیشرفت خود بیندیشید.
دقت داشته باشید كه چنانچه می خواهید زبان انگلیسی خود را برای مثال تقویت كنید با كسی ارتباط برقرار كنید كه زبان انگلیسی او در حد “بومی” با اصطلاحا “Native-like” باشد. همیشه گزیده گوی باشید و در جای جای نامه خود سوال هم بپرسید تا جریان نامه نگاری شما ادامه داشته باشد.

 

از ارائه اطلاعات غیر ضروری و امنیتی خود مانند آدرس منزل یا محل كار،‌ شماره تلفن و در كل مطالب این پست خودداری كنید.

در اولین نامه ای كه رد و بدل می كنید سعی كنید به معرفی خود بپردازید و در انتهای نامه فراموش نكنید كه باید از دوستتان هم بخواهید كه این كار را بكند.

از لغات و اصطلاحات قلمبه سلمبه كه باعث مشكل شدن متن نامه تان می شود استفاده نكنید و تا جایی كه می توانید در اولین نامه های خود به موضوعات عمومی مانند فرهنگ و زبان و … بپردازید.

 

*V-mail
2- * اصطلاح معادلی ثبت نشده است.
3- * Snail-mail

پی نوشت: سایت های مفید برای ساخت پروفایل و پیدا كردن Pen Pal
1- Interpals
2- PenPals.net
3- PenPals Now
4- ESL teachers board
5- Students of the world
و بسیاری سرویس دیگر كه با گوگل پیدا می شوند

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات