سد تهم در شمال‌ غربی شهرستان زنجان

سد تهم در شمال‌ غربی شهرستان زنجان
این در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی شهرستان زنجان و در هشت کیلومتری پائین‌دست روستای تهم قرار دارد. دستیابی به محل سد از طریق جاده‌های اصلی و راه‌آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان ـ تهم امکان‌پذیر می‌باشد.محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پائین‌دست محل تقاطع رودخانه تهم و گله‌رود که تشکیل‌دهنده رودخانه سارمساقلو می‌باشد، قرار گرفته است. این رودخانه از شاخه‌های زنجان‌رود است که زنجان‌رود خود نیز یکی از شاخه‌های رودخانه قزل‌اوزن می‌باشد. دبی متوسط آن ۱۹/۱ مترمکعب در ثانیه برآورد گردیده است که از این میزان حدود ۵۹/۳۴ میلیون مترمکعب در سال قابل تنظیم است.
این دریاچه که به تازگی و به منظور تامین آب مردم شهر زنجان تاسیس شده است، در حال تبدیل شدن به محل پرورش ماهی و یکی از گردش‌گاه های اصلی مردم است.

 

یكی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهر زنجان سد تهم در روستای تهم میباشد که آبشار شارشار در آن قرار داشت و امروزه با آبگیری سد تهم در زیر آب سد قرار گرفته است.این سد دركوههای شمالی زنجان واقع شده است و در ایام بهار و تابستان مورد توجه خاص مردم بوده و از تفرجگاههای مهم شهر بشمار می‌رود.نکته مهم دیگر این که این سد در مسیر جاده جدیدالاحداث زنجان-طارم-گیلان قرار دارد که از محورهای عمده گردشگری طبیعی در استان و کشور میباشد 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز