تبلیغات

تبلیغات

فرار رئیس جمهور تونس از کشور

مجموعه : مجله خبری
فرار رئیس جمهور تونس از کشور

در پی اعتراضات گسترده و درگیری های وسیع خیابانی در تونس ،‌ زین العابدین بن علی رئیس جمهور تونس امروز پس از 23 سال زمامداری به خارج از این کشور  فرار کرد. وی با حمایت امنیتی لیبی دست به این اقدام زد.
 
به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه های الجزیره و العربیه، پیش از این منابع خبری از فرار رئیس جمهور تونس به کشور مالت خبر داده بود اما وزارت خارجه مالت اعلام کرد هواپیمای حامل رئیس جمهور تونس در خاک این کشور فرود نیامده است.
برخی منابع غیررسمی فرانسوی هم اعلام کردند احتمالا بن علی به پاریس خواهد آمد.

با این حال گویا فرانسه هم اجازه ورود نداده و هواپیمای بن علی احتمالا به سمت یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد رفت.

ارتش تونس نیز اقدام به برچیدن عکس های بن علی از خیابان ها کرده است.

نخست وزیر مسئول وظایف رئیس جمهور
 
محمد الغنوشی نخست وزیر تونس با قرائت بیانیه ای اعلام کرد که مسولیت های ریاست جمهوری را به طور موقت برعهده گرفته است.
قبل از این نخست وزیر تونس امروز جمعه توسط رئیس جمهور برکنار و سپس مامور تشکیل کابینه شده بود. ارتش تونس نیز خیابان های اصلی پایتخت را در کنترل خود گرفت.

شادی مردم

در پی این تحولات ،‌مردم تونس به خیابان ها ریختند و به شادمانی پرداختند. آنها همچنین به نمایشگاه های اتومبیل خانواده همسر بن علی هجوم بردند. خانواده لیلی طرابلسیه ،‌انحصار تجارت خودرو در تونس را در اختیار خود داشتند. تعدادی از آنها هنگام تلاش برای فرار از كشور بازداشت شدند.
 
همچنین شبکه تلویزیونی نسمه تونس نیز از دستگیری تعدادی از نزدیکان رئیس جمهور تونس خبر داد.

واکنش کشورها

 
کاخ سفید آمریکا نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد: ملت تونس حق دارد سران خود را انتخاب کند.
وزارت خارجه قطر نیز اعلام کرد که به اراده ملت تونس و گزینه هایش احترام می گذارد.
کاخ الیزه (ریاست جمهوری) فرانسه هم اعلام کرد اطلاعاتی از سفر بن علی به این کشور در اختیار ندارد اما اگر بن علی از پاریس خواهان پناهندگی باشد در این باره با دولت تونس مذاکره خواهد کرد.

آخرین تلاش های بن علی
 

قبل از این دولت تونس برای مقابله با معترضان مقررات منع آمد و شد شبانه را برقرار و تجمع بیش از سه نفر را ممنوع اعلام کرده بود.
 
‌همچنین دولت تونس حریم هوایی این کشور را بسته اعلام کرد و ارتش نیز کنترل فرودگاه پایتخت را در دست گرفت.

تلویزیون دولتی تونس ضمن اعلام حالت فوق العاده در سراسر کشور، از برقراری حکومت نظامی و مقررات منع آمد و شد از ساعت 17 تا 7 صبح خبر داد. نیروهای امنیتی تونس نیز اعلام کردند در صورت رعایت نکردن قوانین از سوی معترضین آنها را با سلاح گرم مورد هدف قرار خواهد داد.

 
تلویزیون دولتی تونس نیز در آخرین ساعات حكومت بن علی ،‌ ضمن زیر نویس کردن برقراری حالت فوق العاده تماس های تلفنی شهروندانی را پخش می کرد که مدعی بودند به راه پیمایی های ضد دولتی و غارت اموال عمومی معترض هستند.


رئیس جمهور تونس در آخرین روز حكمرانی اش  کابینه و پارلمان را منحل و از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در 6ماه آینده خبر داد.
 
با این حال امروز راهپیمایی های بزرگ مردمی در شهرهای تونس برگزار شدند و معترضان یک صدا برکناری شخص زین العابدین بن علی رئیس جمهور تونس را فریاد زدند.
 
معترضان شعار می دادند: " قیام ادامه دارد … بن علی برو" ، " با جان با خون … فدایت می شویم ای شهید"،  "ملت خواهان استعفای بن علی است" و" نه نه برای طرابلسیه که بودجه را به غارت می برند" (طرابلسیه نام خانواده لیلی همسر رئیس جمهور تونس است.)
 
بن علی پس از برکناری کابینه، محمد الغنوشی نخست وزیر برکنار شده را دوباره مسئول تشکیل کابینه کرد. وی همچنین دستور داد حالت فوق العاده در تونس برقرار شود.

پشیمانی دیرهنگام رئیس جمهور

 
رئیس جمهور تونس شب گذشته در سخنرانی عمومی اصلاحات و آزادی های سیاسی و رسانه ای را مطرح کرد و به نیروهای امنیتی دستور داد از گلوله در مقابل معترضان مردمی استفاده نشود با این حال در 24 ساعت گذشته  16 نفر کشته شدند.
 
شب گذشته رئیس جمهور تونس پس از گذشت یک ماه از اعتراضات مردمی و کشته شدن بیش از 40 نفر حاضر به عقب نشینی شد.

زین العابدین بن علی پنجشنبه شب در سخنرانی برای مردم که به طور مستقیم از تلویزیون تونس و شبکه های الجزیره و العربیه پخش می شد وعده داد آزادی کامل به همه انواع رسانه ها و اینترنت داده شود. هیچ سایت اینترنتی در تونس فیلتر نشود و رسانه ها و مطبوعات در این کشور،‌ آزاد و بدون هیچ کنترلی فعالیت کنند.

وی همچنین به مردم تونس وعده داد راه را برای "مشارکت سیاسی همه فعالان در جامعه" باز خواهد کرد و مردم می توانند راهپیمایی های مسالمت آمیز را آزادانه برگزار کنند.
بن علی همچنین گفت که در انتخابات ریاست جمهوری آینده (2014) مشارکت نخواهد کرد.

وی از 23 سال پیش در کودتایی سفید زمام امور را در اختیار گرفت و هم اکنون نیز در تونس این باور عمومی وجود دارد که رئیس جمهور قصد دارد با تغییر قانون اساسی، برای دوره آینده کاندیدا و به ریاست خود ادامه خواهد داد.
 
احزاب سیاسی مخالف رئیس جمهور تونس در این کشور به شدت ضعیف هستند و قادر به معرفی کاندیدایی توانمند برای رقابت با بن علی نیستند به همین دلیل وی تاکنون بارها به راحتی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است.
 
شهرهای زیادی در تونس از یک ماه پیش تاکنون شاهد اعتراضات خیابانی مردم علیه بیکاری، فساد اداری – مالی مقامات، ثروت اندوزی مقامات و نبود آزادی های سیاسی بود که بارها به تقابل میان معترضان و نیروهای امنیتی منجر شد.
 
منابع دولتی اعلام کردند در این برخوردها تنها 23 نفر کشته شدند ولی منابع غیردولتی این رقم را بیش از 40 نفر می دانند. این حوادث، شدیدترین تنش هایی است که تونس از 23 سال پیش تاکنون شاهد آنها بوده است.
بن علی همچنین گفت تونس شاهد تغییرات عمیق و همه جانبه ای خواهد بود.

رئیس جمهور تونس در این سخنرانی که چهره وی، حالتی پشیمان داشت و چند بار تا آستانه گریه کردن نیز پیش رفت با اشاره به بخشی از مقامات ارشد دولت گفت که وی فریب آنها را خورده است و آنها او را فریب داده اند.

رئیس تونس در روزهای اخیر وزیر کشور، مشاور سیاسی و سخنگوی خود را عزل کرده بود.

زین العابدین بن علی همچنین برای نخستین بار نیز در مقاطع مختلفی از سخنرانی خود به جای استفاده از زبان عربی فصیح، به لهجه تونسی صحبت کرد و خطاب به مردم گفت: " من شما را فهمیدم. من، فرد بیکار، نیازمند، فعال سیاسی و آنکه خواهان آزادی های بیشتری است را فهمیدم. همه را فهمیدم. ناراحتی و غمگینی بزرگی دارم در حالی که بیش از 50 سال از عمرم را در خدمت تونس در جایگاه های مختلف از ارتش تا مسئولیت های مختلف و 23 سال در راس دولت گذراندم."

دولت تونس در روزهای اخیر مجبور شد برای کنترل اعتراضات و مخالفت های خیابانی، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و ارتش را وارد شهرها کند و وضعیت منع آمد و شب و حکومت نظامی شبانه را در چند شهر بزرگ اعمال کند با این حال اعتراضات خیابانی ادامه یافت و شمار بیشتری از مردم به ضرب گلوله کشته شدند.

رئیس جمهور تونس ادامه داد که قصد ندارد مادام العمر رئیس جمهور تونس بماند و قانون اساسی را برای کاندیداتوری دوباره، تغییر دهد.
براساس قانون اساسی تونس کاندیداهای ریاست جمهوری نباید بیش از 75 سال سن داشته باشند. وی هم اکنون 74 سال سن دارد.

بن علی همچنین گفت که به نیروهای امنیتی دستور داد "استفاده از سلاح گرم را در مقابل معترضان متوقف کنند" و وعده داد" بهای کالاهای مصرفی مانند شکر، شیر و نان ارزان خواهد شد."

به گفته رویترز ساعتی پس از پایان سخنان رئیس جمهور، تعدادی از سایت های اینترنتی فیلتر شده از جمله یوتیوپ، دیلی موشن و سایت روزنامه فرانسوی لوموند در دسترس کاربران قرار گرفتند. زبان رسمی تونس عربی است اما اکثر مردم این کشور به راحتی به فرانسه صحبت می کنند.
 
دولت تونس در هفته های اخیر تلاش کرد با فیلتر سایت های خبری و شبکه های ارتباط اجتماعی، از ارتباطات و هماهنگی معترضان در فضای مجازی جلوگیری کنند.
 
پس از سخنرانی رئیس جمهور تونس، تلویزیون دولتی این کشور که معمولا تنها فعالیت های حکومتی را پوشش می داد سخنان دو نفر از مخالفان رئیس جمهور را پوشش داد و در میزگردی به نقد عملکرد دولت پرداخت.
 
رویترز گزارش داد که پس از این سخنرانی،‌ جمعی از مردم به نشانه خوشحالی و شادمانی به خیابان ها ریختند. البته امروز نیز جمع زیادی از مردم علیه رئیس جمهور تجمع بزرگی را برگزار کردند که نیروهای امنیتی از دخالت در آن خودداری کردند.

دولت اعلام کرده است که پلیس و ارتش تنها در جایگاه دفاع از خود در مقابل اغتشاشگران و حملات آنها به وسیله بمب های آتش زا ، اقدام به شلیک گلوله کرده است.

 تونس کشور کوچک عربی در شمال آفریقاست که تا پیش از این حوادث، به باثبات ترین کشور قاره سیاه معروف بود.

آغاز قیام

این واقعه برای جوان سبزی فروش بسیار گران آمد و وقتی شهرداری به اعتراض او رسیدگی نکرد ، خودکشی نمود.
در پی خودکشی جوان ، مردم خشمگین به خیابان ها آمدند و در اندک مدتی اکثر شهرهای تونس دستخوش ناآرامی شد و دهها نفر در کشته شدند.در واقع ، آن جرقه ، مانند بنزینی بر آتش ناپیدای نارضایتی های عمومی پاشیده شد و حکومت بن علی را در خود سوزاند.

فعالان حقوق بشر در تونس در صدد هستند مجسمه ای از جوان سبزی فروش را که با مرگ خود ، خشم عمومی علیه حکومت بن علی را برانگیخت ، درست کنند و در پایتخت تونس نصب نمایند.

فرار رئیس جمهور تونس از کشور
 

فرار رئیس جمهور تونس از کشور

 

فرار رئیس جمهور تونس از کشور

 

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات