لاچین سیر

11نكته درباره كاناپه های تختخواب شو

11نكته درباره كاناپه های تختخواب شو

در برخی از خانهها، اتاق خواببرای چند كاربرد متفاوت طراحی میشود. امروزه بسیاری از اتاقخوابها علاوه بر داشتن فضایی برای استراحت كردن و خوابیدن، فضایی برای كار كردن نیز دارند. اگر خانهای كوچك دارید كه اتاق خواب آن فضایی است برای خوابیدن و كاركردن، بهتر است آن را به گونهای طراحی كنید كه در طول روز فضای كافی و مناسب برای به انجام رسانیدن كارهای روزمرهتان هم داشته باشد.


یكی از انتخابهای شما برای رسیدن به این فضای ایدهآل، استفاده از مبلهای تختخوابشو است. در ستون این هفته به رعایت چند نكته قبل از خرید مبلهای تختخوابشو میپردازیم.


ـ نكته اول: به یاد داشتهباشید كه در طول روز به فضای كافی اتاق خواب نیاز دارید تا به راحتی به كارهای روزمرهتان رسیدگی كنید و همچنین به فضایی برای نشستن و استراحت كردن احتیاج خواهید داشت، پس در ابتدا اندازهمناسب مبلهای تختخوابشو را در ذهنتان طراحی كنید و سپس شروع به پرسیدن چند سوال از خودتان كنید.


برای مثال سوالهایی مانند قرار است چند نفر از این فضا استفاده بهینه داشته باشند؟ آیا زوج هستید یا خود به تنهایی از این فضا استفاده میكنید؟ چه مدت از روز را به استراحت اختصاص میدهید و چه مدت از روز را برای به انجام رسانیدن كارهایتان سپری میكنید؟ متراژ اتاق چه اندازه است؟ آیا متراژ اتاق به شما این اجازه را میدهد كه از تختخوابهای سایز بزرگ استفاده كنید؟ ملافههایی كه از قبل در خانه دارید چه سایزی دارند؟


ـ نكته دوم: قبل از خرید دقت داشتهباشید كه بافت نهایی این نوع از مبلمان به گونهای باشد كه به هنگام خوابیدن به روی آنها با سلیقه و ذایقه شما به طور كامل هماهنگی داشتهباشد. به طور كل بافتهایی را كه نرم و لطیف و مقاوم هستند، انتخاب كنید. همچنین میتوانید ملافهای را جداگانه برگزینید كه به هنگام خواب و استراحت از آن روی تختخواب استفاده كنید.


ـ نكته سوم: به هنگام خرید، الگو و طرح پارچه مبلی را انتخاب كنید كه با اتاق شما هماهنگی داشته باشد، در نظر داشتهباشید تنوع طرح و بافت این نوع مبلمان در بازار بسیار زیاد است. میتوانید انواع گلدار، راهراه، چهارخانه و مدلهای عروسكی را بنا بر سبك اتاق و نوع كاربرد آن انتخاب كنید.


ـ نكته چهارم: به هنگام خرید كاناپههای تخت خوابشو به پایههای آن دقت كنید. كاناپههایی را خر
یداری كنید كه پایههایش با چسب به بدنه كاناپه محكم شدهباشد. آن دسته از كاناپههایی كه با میخ به بدنه متصل میشوند بعد از مدتی شل شده و باعث نامیزان شدن و لق خوردن تخت خواب میشوند.
ـ نكته پنجم: بهتر است به هنگام انتخاب كاناپه مورد نظر، آن را باز كنید و به روی همه نقاط آن بنشینید تا مطمئن شوید كه همه نقاط آن مانند مركز آن نرم و راحت است.


ـ نكته ششم: سطح رویی و اطراف كاناپه را به دقت نگاه كنید. سطح كلی كاناپه باید پوشیده از تشك و پارچه باشد تا نرمی و لطافت را به شما منتقل كند. اگر در ساختار نهایی و رویی كاناپه از چوب استفاده شده است، از خریداری آن منصرف شوید.
ـ نكته هفتم: قسمت تختخواب كاناپه را به سمت خود بكشید. اگر به هنگام بیرون آمدن سخت و دشوار بیرون آمد و دچار لق خوردن و تكان خوردن شد از خرید آن منصرف شوید.
ـ نكته هشتم: در نظر داشته باشید كه اسكلت و بدنه كاناپههای تختخوابش

و مقاوم باشد و همچنین تشك آن دارای قطر كافی و مناسب برای نشستن و خوابیدن باشد، در غیر اینصورت به دلیل كاربرد دوگانه، این نوع مبلمان بهطور سریع فرسوده و خراب میشوند.
ـ نكته نهم: اسكلت و بدنه كاناپه باید مقاوم و محكم باشد به گونهای كه تخته چوبی زیرین آن لق نباشد و تكان نخورد.


ـ نكته دهم: كاناپه مورد نظر را به گونهای انتخاب كنید كه فنر داخل تشك آن محكم و با دوام باشد.

اگر از آن دسته افرادی هستید كه دارای وزن بالایی هستند بهتر است تشكی با فنرهای مقاوم و محكم انتخاب كنید چرا كه این دسته از افراد به طور معمول بعد از گذشت زمان كوتاهی از تشك ابراز نارضایتی دارند.


ـ نكته یازدهم: به هنگام خرید از مسوول فروش بپرسید كه تشكی برای جایگزین كردن و تعویض كردن به هنگام خراب شدن تشك كاناپه دارند یا خیر، در این صورت میتوانید با خیال آسوده خرید كنید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز