تبلیغات

تبلیغات

زیباترین بناهای دنیا کدامند؟

ساختمان ICMC، دانشگاه فنی برادنبرگ، آلمان:

میراث آریا: در حالی که بسیاری از مهندسان و معماران اینروزها ترجیح می‌دهند ساختمان‌هایی در نهایت ظرافت رابا پنجره‌هایی شفاف و لوازم و تزیینات داخلی بسیار ظریف طراحی کرده و بسازند، ساختمان ICMC که همان کتابخانه دانشگاه براندنبرگ است و در گوشه‌ای تاریک از شرق آلمان قرار دارد از نظر فنی کاملا پیچیده بوده، شیشیه‌هایی یخ زده داشته و سراسر آن را حروف الفبای زبان‌های مختلف جهان دربرگرفته است.

راهروی پیچ در پیچ مرکزی این کتابخانه که رنگی سبز و روشن داردریال شکلی آمیب مانند به آن داده است. در مجموع می‌توان گفت این ساختمان هفت طبقه‌ای به دلیل ازدحام و شلوغی تزیینات به کار رفته در آن همانند مسیر پرهیاهوی یک کارناوال درآمده است.

کلیسای ساگاردا فامیلیا،‌ بارسلون، اسپانیا:

آنتونی گودی، معمار تخیل گرای کاتالانی اگچره بیش از 40 سال از عمر خود را صرف ساخت این مجموعه با شکوه و پر زرق و برق کرد اما هنوز این بنای عظیم که طرحی از هنر جدید گوتیک را یدک می‌کشد به اتمام نرسیده است.

‌اما این معمار رویا پرداز، عمر چندانی نداشته و در سال 1926 بر اثر تصادف جان باخت. با مرگ وی، همکاران او این شاهکار هنری و معماری را ادامه داده و به رغم تخریب طرح‌های اصلی بنا به دلیل جنگ داخلی اسپانیا، کار ساخت آن تا به امروز ادامه دارد. پیش بینی می‌شود این کلیسا بین سال‌های 2017 تا 2026 به اتمام برسد. گفتنی است نمای شرقی این کلیسا تنها بخشی است که توسط آنتونی گودی ساخته شده است.

برج العرب،‌ دبی:

این هتل بادبان مانند 60 طبقه‌ای که در جزیره مصنوعی و مخصوص خود بنا شده است، به عنوان سمبل و نشانه ملی اماراتی‌ها طراحی شده بود. هتلی که علاوه بر ظاهر فریبنده خود از فضای داخلی بسیار زیبایی نیز برخوردار است. این هتل که با ارتفاعی 600 فوتی، بلندترین هتل جهان نیز محسوب می‌شود، از تراس‌هایی نیم دایره‌ای برخوردار است که طیف‌های مختلفی از نورها را منعکس می‌کند. با این وجود پایه‌های تنومند و موربی که در دو طرف برج قرار داردن همچون نگهدارنده‌هایی بالدار از پشت سر این ساختمان عظیم را نگاه داشته و چهره‌ای مهیب و وحشت آور به آن داده اند.

مرکز سمعی و بصری، هیلورسام، هلند:

جاپ دراپستین، گرافیست مشهور هلندی و متخصص در طراحی کولاژهای رسانه ای بزرگ،‌ که آثار و طرح‌های او غالباَ در اکثر بناهای هلند به کاررفته است، طراح و سازنده موسسه صوتی و تصویری شهر هیلور سام می‌باشد. نمای این بنا که شامل آرشیوهای رسانه‌ای و موزه رسانه است با تصاویری از تلویزیون هلند پوشیده شده و نقاشی‌های دیواری بزرگ،‌چهار ضلع این ساختمان کاملا شیشه‌ای را در برگفته و تاثیر و افکت تصویری ویژه‌ای را نیز در داخل و خارج ساختمان به وجود آورده است.

معبد طلایی، امریستار، هند:

این بنا که مقدس‌ترین معبد سیک‌های هند به شمار می‌رود در مرکز منطقه‌ای قرار دارد که پیشتر دریاچه‌ای جنگلی بوده است. بودا،‌ در این مکان به مراقبه پرداخته و در حدود ود هزار سال پس از او، گورو ناناک، بنیانگذار مذهب سیک نیز در این محل به عبادت پرداخت.

معبد طلایی یا ” هاریماندیر” در مدت زمان شکل گیری خود بارها تخریب و نوسازی شد تا به شکل امروزی خود که از سال 1700 تاکنون تغییر نیافته در آمد. تلالو نمای مطلای این معبد که با تلفیقی از هنر و معماری اسلامی وهندو بنا شده، در آب اطراف آن انعکاس یافته و نوای موسیقی دل آرامی میز شبانه روز از داخل آن شنیده می‌شود.

سالن کنگره ملیریال برازیلیا،‌برزیل:

شهر برازیلیا پایتخت برزیل بیش از آنکه به عنوان یک شهر شناخته شود، به باغ مجسمه‌های مدرن معروف است. در این میان اگر بخواهیم نمونه‌ای از بهترین باغ‌های مجسمه‌ای این شهر را نام ببریم، سالن کنگره ملی تنها گزینه انتخابی خواهد بود.

ستون‌های مرتب و شگفت انگیز به کار رفته در این بنا همراه با رمپ ورودی بزرگ آن،‌برج‌های باریک دوقلو و دو سالن کنفرانس کاسه مانند، از این بنا محیطی ساخته است که بسیاری از مقامات دولتی برای تجربه حضور در آن به سیاست روی آورده اند.

کلیسای سنت میشل، نورماندی،‌ فرانسه:

اگرچه کلیسایی این چنینی را نمی‌توان همچون دیگر کلیساهای معمولی به صورت وفور دید اما موقعیت منحصر به فرد این بنا که در آنسوی سواحل نورماندی فرانسه و در ملکی مخصوص قرار گرفته وضعیتی کاملاَ ویژه به آن داده است. طرح اولیه ساخت اولین صومعه این کلیسا در سال 709 میلادی ریخته شده و اتمام آن صدها سال به طول انجامید. با این وجود راه و جاده‌‌ای که زائران را به این کلیسا می‌رساند به رغم بازسازی‌های پی در پی از سال 1879 تا کنون همچنان خطرناک بوده و تنها در زمان جزر دریا مردم می‌توانند شتابان از این مسیر خود را به کلیسا برسانند. اما در زمان مد دریا ورود به این مکان به دلیل سرعت بالای آب، کاری بسیار خظرناک و دشوار است.

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات