لاچین سیر

املاک ویترین

مايکروسافت هم با HD DVD وداع کرد

مجموعه : دنیای آنلاین
مايکروسافت هم با HD DVD وداع کرد

مایکروسافت، غول نرم‌افزاری آمریکا، هم از فن‌آوریHD دست کشید. بدین ترتیب شرکت سونی با (Blu-ray) یکه‌تاز رقابت فرمت‌های جدیدتر از DVD شد. چندی پیش شرکت توشیبا کناره‌گیری خود را از این بازار اعلام کرده بود.

 

مایکروسافت به همراه شرکت‌های اینتل، NEC و توشیبای ژاپن، تولیدکنندگان فرمت HDDVD بودند. در سوی دیگر این رقابت، فرمت Blu-ray با پشتیبانی شرکت‌هایی همچون هیتاچی، ال‌جی، پاناسونیک، فیلیپس، پایونیر، سونی و … قرار دارد که بعدها شرکت‌های اپل و دل نیز به جمع این کنسرسیوم پیوستند.

چندی پیش شرکت‌های معتبر فیلم‌سازی‌هالیوود، همچونSonyPictures ، WaltDisney،FoxCentury ،Twentieth و چند شرکت دیگر، برای تبلیغ فیلم‌های خود به سراغ فرمت  Blu-ray رفتند. در ادامه نیز شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای Wal-Martتیر خلاص خود را به HDDVD زد و تنها به فروش دستگاه‌‌های پخش فرمتBlu-ray پرداخت. در این زمان بود که توشیبا کناره‌گیری خود را از رقابت اعلام کرد.

HD DVD چیست؟

(HighDensityDigitalVersatileDisc ( HDDVD  یک فرمت برای داده‌های دیجیتالی تصویری است. این فرمت بین سال‌های ۲۰۰۵ تا فوریه ۲۰۰۸ در کنار فرمت‌های Blu-rayDisc و VMD به‌عنوان یکی از فرمت‌های جدیدتر از DVD به بازار ‌آمد. این فرمت توسط کنسرسیومی از چند شرکت، همچون توشیبا، اینتل، ان‌ای‌سی، مایکروسافت و آی‌بی اِم تولید و عرضه می‌شد. در ۳۱ مارس ۲۰۰۶ نخستین دستگاه پخش فرمت HDDVD از سوی شرکت توشیبای ژاپن و با نام تجاری HD-XA وارد بازار شد.

و اماBlu-ray ؟

این فرمت نیز همچون HD یک فرمت تصویری است. نام آن از واژه‌ انگلیسی BlueRay گرفته شده و غلط املایی آگاهانه‌ موجود در نام، آن‌را به نام تجاری این محصول بدل کرده است.

دیسک بلو رِی در سه نوع: فقط خواندنی، یک‌بار قابل رایت و دیسک با قابلیت رایت چندباره به بازار عرضه می‌شود. این دیسک ۱۲ سانتی‌متر قطر دارد و می‌توان روی آن به‌صورت یک‌لایه ۲۷ و دو لایه ۵۴ گیگابایت اطلاعات ذخیره کرد. شرکت TDK موفق به ذخیره ۱۰۰ گیگابایت به‌صورت چهار لایه و ۲۰۰ گیگابایت به‌صورت شش‌لایه روی یک دیسک بلو رِی شده است. البته این تجربه در حد آزمایشگاهی است و عرضه‌ انبوه آن به بازار اندکی دور از انتظار به‌نظر می‌رسد. فرمت VMD نیز سومین فرمت جدیدتر از DVD است که صورت اختصاری اصطلاح VersatileMultilayerDisk بوده و به‌صورت تئوری قابلیت ذخیره ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات را بر روی یک دیسک دارد. این فرمت طوری طراحی شده که دستگاه‌های معمولی DVD‌خوان هم دیسک‌های آن را پخش می‌کنند.

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي