لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

بازی آنلاین

فروش خودرو

املاک ویترین

امان از دوست ناباب افتاده در باد (22)

امان از دوست ناباب

افتاده در باد (22)

برای مطالعه ی بیست و یکمین مقاله از سلسله مقالا ت « افتاده در باد » اینجا را کلیک کنید.

 

در این مقاله از مجموعه مقالات مرتبط به اعتیاد ، نتایج حاصل از برخی پژوهش ها که بیانگر اهمیت عوامل اجتماعی در شکل گیری اعتیاد است ، به صورت مختصر ذکر می شود . منظور از عوامل اجتماعی ، کلیه ی عواملی است ک خارج از سطح فردی و در نتیجه ی تعامل فرد با موقعیت و یا داشتن و نداشتن برخی امکانات مادی است. به گزارش های زیر توجه کنید:

 

  1 ) بخش عمده ای از پژوهشگران اعتقاد دارند ، فقر در رشد نابهنجاربسیاری از کودکان نقشی اساسی بازی می کند. به نظر این پژوهشگران یک ماهیت چرخه ای بین فقر محیطی ، بهداشت ضعیف ، افت تحصیلی و سوءمصرف مواد وجود دارد.

 

2) یکی از پژوهشگران در ایالات متحده آمریکا بیان می کند، مشکلات اجتماعی از جمله فقر برای تعدادی از اختلالات ، از جمله سوءمصرف مواد می تواند به عنوان یک عامل خطرزا مطرح باشد.

 

3) مجموعه ای دیگر از پژوهشگران براین باور هستند که مصرف مواد غیر قانونی توسط والدین و برادران و خواهران احتمال خطر سوءمصرف مواد را در کودکان افزایش می دهد.

 

4) سه تن از پژوهشگران با تحقیق بر روی تعدادی از نوجوانان مشاهده کردند ، در دسترس بودن مواد به طور معناداری با مصرف سیگار، مشروبات الکلی ، ماری جوآنا و سایر مواد ارتباط دارد . این ارتباط حتی پس از کنترل میزان پول دردسترس ، وجود داشت.

 

5) برخی پژوهش ها بیانگر آن است که، نابرابری های اقتصادی و اجتماعی، تشدید روند مهاجرت از روستا به شهر، و گسترش فقر و بیکاری زمینه ساز انحرافات اجتماعی از جمله اعتیاد است. به این توجیه توجه نمایید: افراد بی کار بیشترین اوقات خود را در مراکز پر خطر از جمله قهوه خانه ها، پارک ها و مکان هایی از این قبیل می گذرانند. این گونه اماکن بهترین مکان برای عرضه ی مواد مخدر است. در جریان گسترش صنعت و جامعه ی صنعتی که استرس ها و خستگی های خاص خود را به دنبال دارد ، نبود تفریحگاه سالم زنگ خطر اعتیاد و سایر انحرافات را به صدا در می آورد.

 

 

6) دوستان نیز از جمله عوامل اجتماعی بسیار مهم در شکل گیری اعتیاد است. کمتر پیش می آید که اولین تجربه ی مصرف مواد مخدر در تنهایی شخص و بدون حضور دوستان باشد. معمولا در شروع مصرف افراد خبره تری به عنوان دوست وجود دارند که راه و رسم مصرف و اثرات به اصطلاح جادویی مواد را برای فرد توضیح می دهند

7) از دیدگاه برخی جامعه شناسان ، انگیزه ی فرد برای رفتار ریشه در خاستگاه اجتماعی افراد دارد و افراد زیر فشار عوامل اجتماعی به بسیاری از رفتارهای خلاف اخلاق دست می زنند. در این دیدگاه توزیع نابرابر منابع و درآمدها موجب محرومیت شده و تأثیر عمده ای بر قشر فقیر جامعه می گذارد. این محرومیت می تواند موجب خشونت درون خانواده ، همسایه ها ، اجتماعات و محلات شود. این حس نا امنی می تواند موجب گرایش به مصرف مواد شود.

 

8) برخی دیگر از نظریه پردازان اجتماعی معتقدند ، رفتار بزهکارانه متعلق به همه طبقات اجتماعی است. یعنی ماهیت جهان شمول و عمومی دارد و نتیجه ی کارکرد ضعیف مکانیزم های کنترل اجتماعی است. نهاد هایی مانند خانواده، مدرسه و … در این راستا مهم هستند.

 

نویسنده : دکتر عزت ا… نیکو زاده کرد میرزا – تبیان

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي