لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

بازی آنلاین

فروش خودرو

املاک ویترین

به كوشش مریم طاهری‌ مجد، بازنویسی داستان‌های متون كهن فارسی به شاهنامه رسید

مجموعه : علمی
مریم طاهری‌ مجد داستان‌های فردوسی را به نثر امروزی برمی‌گرداند.

به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طاهری ‌مجد قرار است در ادامه‌ی طرح بازنویسی داستان‌های متون كهن فارسی به زبان امروزی، داستان‌هایی از فردوسی را نیز در این مجموعه قرار دهد.

در این اثر، داستان‌هایی از «شاهنامه» انتخاب می‌شوند كه به داستان‌های قبلی مجموعه نزدیك‌ باشند.

در حال حاضر از این مجموعه، بازنویسی‌ «خسرو و شیرین» و «لیلی و مجنون» نظامی با مقدمه‌هایی از سعید حمیدیان توسط نشر قطره در انتظار دریافت مجوز نشرند.

پیش‌تر، «قصه‌ی گنبدهای رنگین؛ بازنویسی هفت پیكر» نظامی و «زیر گنبد هفت رنگ؛ بازنویسی هشت بهشت» امیرخسرو دهلوی از این مجموعه با مقدمه‌ی عبدالمحمد آیتی منتشر شده‌ است.

طاهری در توضیحی درباره‌ی این مجموعه گفت: «لیلی و مجنون» و «خسرو و شیرین» به اعتقاد بسیاری از نظامی‌شناس‌ها از جذاب‌ترین منظومه‌های نظامی و جزو كارهای بزرگ او هستند و حیف است كه این‌گونه آثار در سكوت و انزوا بمانند و نسل جوان از خواندشان بی‌بهره. می‌خواستم كه این آثار بیش‌تر شناخته و خوانده شوند. با نوشتن این داستان‌ها در قالب داستان امروزی با نظارت استادان ادبیات خواستم این داستان‌ها برای نسل جدید جذاب باشند تا به خواندشان ترغیب شوند؛ پس از زبانی استفاده كردم كه امروز هست.

او از سوی دیگر گفت، رمانش با عنوان «به افق تهران» با انجام اصلاحاتی در انتظار دریافت مجوز چاپ از سوی نشر چشمه است.

این اولین رمان طاهری‌ مجد بعد از دو مجموعه‌ی داستان است و درباره‌ی دختری است كه در فضای سنتی یك محله‌ی قدیمی در تهران بزرگ می‌شود. او در عین رشد در چنین محله‌ای، برخی از سنت‌های خاص مردم تهران را بیان می‌كند و داستان هم زمانی تمام می‌شود كه او هم از این سنت‌ها گذشته و هم سنی از او گذشته است؛ ولی همچنان به بخش درست سنت‌ها معتقد است. از سویی در این رمان به زبان و لحن خاص تهرانی‌ها، كه به گفته‌ی نویسنده، كم‌تر به آن توجه شده، دقت شده است.

به گفته‌ی او، تهرانی حرف زدن آنی نیست كه می‌شنویم؛ نه فارسی كتابی حرف زدن است و نه مدل لمپن‌ها صحبت كردن. فرهنگ خاصی است كه رو به فراموشی است و آدم‌هایی مثل صادق هدایت و جعفر شهری سعی در حفظ آن داشتند؛ اما نسبت به فرهنگ بزرگی كه بوده، این تعداد كم است.

 
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي