تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با هتل یخی سوئد ! + عکس

آشنایی با هتل یخی سوئد ! + عکس
 

هر سال وقتی که دمای هوای سرزمین‌های شمالی سوئد و مدار قطب شمال به زیر صفر سقوط می‌کند، قالب‌های بلورین یخ از یک دریاچه محلی جمع‌آوری شده و به اشکال هندسی فوق‌العاده‌ای تراش می‌خورند.

به گزارش تکناز ، در منطقه‌ای به نام “یوکاس یروی”، زیرساخت‌های لازم برای ساخت یک هتل یخی بی‌نظیر آماده می‌شود.

قبل از هر چیز برفِ فشرده‌شده نقش پشتیبان را بازی می‌کند تا خانه اسکیمویی یا همان “ایگلو”ی بزرگ و محکمی ساخته شود که در واقع نقش پوسته بیرونی هتل را بازی می‌کند.

آن چه این خانه قطبی را به یک قلعه برفیِ جادویی تبدیل می‌کند، مجسمه‌های زیبای یخی و نورپردازی ویژه‌ای است که توسط هنرمندانی چیره‌دست طراحی، ساخته و پرداخته می‌شوند.

حتی اینجا، یعنی جایی که زمانی مجسمه‌ها تنها به دستِ هنرمندانِ خلاق و چیره‌دست ساخته می‌شدند. امروزه از تازه‌ترین نوع فناوری استفاده می‌شود.

دور از چشم اغیار و در انباری کوچک، “مَتز پرسون” با استفاده از نرم‌افزارِ “کد” برای این هتل طراحی می‌کند. او پس از این که طرح‌هایش را به قالبی درمی‌آورد که برای ماشین قابل فهم باشد، برای هر بخش کار، سرمته‌ای مناسب انتخاب و دستگاه را آماده کار می‌کند. تراش تک‌تک این طرح‌ها، ساعت‌ها وقت می‌برد.

برای سه‌بعدی شدنِ طرح باید دو قطعه یخِ توخالی را به هم متصل کرد.

ماشین فقط می‌تواند مجسمه‌ها را در اندازه‌های مشخصی بسازد. برای ساخت مجسمه‌های بزرگ، هنرمند هنوز متکی به به مهارت دست‌هایش است اما حتی اینجا هم فناوری نقش مهمی ایفا می‌کند.

فناوری خیلی کمکمان می‌کند چون می‌توانیم با یک برنامه سه‌بعدی طراحی کنیم و نتیجه کار را قبل از آغازش ببینیم

“مَتز نیلسون” می‌گوید: “فناوری خیلی کمکمان می‌کند چون می‌توانیم با یک برنامه سه‌بعدی طراحی کنیم و نتیجه کار را قبل از آغازش ببینیم. این کار پرزحمتی است. اگر اشتباه کنیم باید از اول شروع کنیم. وقتِ دوباره‌کاری هم نداریم، چون باید طبق برنامه پیش برویم و اتاق را به موقع تحویل دهیم”.

از نظر هنرمندان فناوری فقط یک ابزار دیگر برای این است که بتوانند کارشان را بهتر انجام دهند.

“جنس تامس ایوارسون” یکی از هنرمندانی است که با یخ کار می‌کند. او می‌گوید: “فناوری ممکن است پیشرفت کند، ولی این هنرمند است که به کامپیوتر دستور می‌دهد. این سخت‌ترین مرحله کار من است. وقتی مقابل یک قطعه یخ ایستاده‌ام، اولین و سخت‌ترین چالش این است که تصمیم بگیرم با آن چه بسازم. اگر بدانید که چه می‌خواهید بکنید، از فناوری برای اجرای طرحتان کمک می‌گیرید. ایده اولیه از هر چیزی مهم‌تر است”.

اما برق و نورپردازی این هتل یخی یکی از مهم‌ترین مسائل است. برف با انعکاس نور کمی کمک می‌کند، اما پشت صحنه، کارهایی هست که برای انجامش به فناوری بالایی نیاز دارد.”جولیا اِنگبرگ”، طراح نور می‌گوید: “الان از یک نورافکن برای فیبر نوری و لامپ‌های ال‌ای‌دی یک ولتی استفاده می‌شود. لامپ‌ها به نسبتِ چهار سال پیش کوچک‌تر اما پرقدرت‌تر شده‌اند. قبلاً از چراغ‌های مشابه مه‌شکن و لامپهای فلورسنت استفاده می‌شد اما حالا فناوری استفاده‌شده و چراغ‌ها زیر یخ پنهان هستند”.

این هتل یک ساخته طبیعی است. با کمک فناوری هر اتاق را می‌توان ظرف چند روز تکمیل کرد.

همه این بنا با تابش نخستین آفتاب بهاری از بین می‌رود تا زمستان بعد که همه چیز دوباره از نو ساخته شود.


    نمای و ورودی هتل یخی

 

 

    اتاق خوابی که تمامش از یخ ساخته شده است

آشنایی با هتل یخی سوئد ! + عکس

    در و دیوار و دکوراسیون این هتل از یخ تراشیده شده است

آشنایی با هتل یخی سوئد ! + عکس

    کلیسای یخی، محلی برای برگزاری مراسم ازدواج

آشنایی با هتل یخی سوئد ! + عکس

 
 

تبلیغات