لاچین سیر

املاک ویترین

ایران کد الزامی میشود

مجموعه : مجله خبری
مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی از برنامه الزامی کردن استفاده از ایران کد روی کالاها و مواد تولیدی در سراسر کشور خبر داد.
به گزارش ایرنا ، وزیر بازرگانی که شنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما شرکت کرده بود، گفت: استفاده از ایران کد در حال حاضر تشویقی است اما نصب آن روی کالاها بزودی جنبه الزامی به خود خواهد گرفت. بهره گیری از ایران کد به معنای ایجاد یک نظام طبقه بندی کالا است که هم برای مصرف کننده و هم اقتصاد ملی منافع بسیاری خواهد داشت.
وی گفت: از این پس، وقتی مواد اولیه وارد چرخه تولید می شود با شناسه ملی وارد چرخه خواهد شد و هر نوع محصول جدید حاصل از آن نیز کد ملی خود را خواهد داشت.
به عقیده میرکاظمی، استفاده از ایران کد موجب رقابت در ارتقای کیفیت کالاها خواهد شد زیرا از یکسو، اجازه می دهد تولیدکنندگان بتوانند بهترین مواد اولیه را انتخاب کنند و از سوی دیگر، مصرف کننده هم حق انتخاب بیشتری خواهد داشت.
وی گفت: استفاده از ایران کد به بهبود مدیریت بنگاههای بازرگانی و بهره گیری دست از منابع و امکانات آنها نیز کمک خواهد کرد زیرا در شرایط کنونی، برخی بنگاهها به دلیل نداشتن اطلاعات کامل ممکن است برخی کالاهای خود را در قفسه های متفاوت و با چند نام در انبارها نگهداری کنند، بدون آنکه از ویژگی و کاربرد آنها بدرستی اطلاع داشته باشند.
وزیر بازرگانی یادآور شد: اگر ما کالایی را در انبار نگهداری کنیم با هزینه انبارداری ، کسری و انقضای تاریخ مصرف آن مواجه می شویم حال آنکه اگر یک نظام طبقه بندی درست داشته باشیم بخشی از فضاها و سرمایه ها آزاد می شود.
وی دیگر ویژگی کاربرد سیستم ایران کد را مکانیزه شدن سیستم و آگاهی درست و به روز از وضعیت کالاها در انبارهای کارخانه ها و موسسات بیان کرد.
میرکاظمی خاطرنشان کرد که وضعیت کنونی انبارگردانی در ایران دارای یک نظام سنتی و شرکتی است که در آن، هر شرکت برای خود کدهایی را تعریف می کند، حال آنکه ایران کد ملی است و تازه ترین اطلاعات را در باره کالاها و مواد اولیه آنها در سطح کشور در اختیار مدیران و صاحبان شرکتها و صنایع قرار خواهد داد.
وی گفت: این نظام طبقه بندی باعث می شود که ما هم از منابع خودمان در داخل خوب استفاده بکنیم، هم جلوی قاچاق کالا را بگیریم و هم برای مصرف کننده امکان انتخاب فراهم می شود.
توسعه فروشگاههای زنجیره ای خرده فروشی وزیر بازرگانی از توسعه فروشگاههای زنجیره ای خرده فروشی به عنوان برنامه دیگر دولت برای اصلاح نظام توزیع خبر داد و گفت: در حال حاضر در ایران دو میلیون واحد صنفی وجود دارد که حدود یک میلیون و چهارصد هزار واحد آن پروانه دار و دارای مجوز هستند.
وی افزود: این تعداد واحد صنفی به معنای آن است که ما برای هر پنج خانواده یک فروشگاه داریم اما مشکل این است که اغلب آنها فروشگاههای کوچک هستند.

میرکاظمی گفت: برای حل این مشکل، دولت اقدام به تشویق ایجاد فروشگاههای زنجیره ای همچون فروشگاه مهرگان، توسعه فروشگاه ایرانیان و فروشگاه رفاه کرده و سازمان تعاون روستایی نیز به دنبال آن است تا فروشگاههای زنجیره ای به ویژه برای عرضه میوه در نقاط مختلف کشور دایر کند.
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي