لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

تاریخچه ماشین رنو

مجموعه : علمی
لوسین رنو در فوریه سال 1877 در یك خانواده با شخصیت و محترم در پاریس بدنیا آمد او كوچكترین فرزند خانواده بود و دو خواهر و دو برادر داشت ، پدر او آلفرد یك تاجر وظیفه شناس و با وجدان بود، او در راحتی و خوش اقبالی از ایتدا تا انتها كارش فروش پارچه و دكمه بود، مادرش لوسیه دختر یكی از مغازه داران بود كه از هنر و سرگرمی لذت می برد .

لوسین رنو یك بچه ناز پرورده بود. او در جوانی به هر چیزی كه مربوط به مكانیك، ماشین بخار و برق بود علاقه داشت و با شور و شوق بسیار آن را توسعه میداد .

خانواده رنو خانه دومی داشتند در بیلانكورت، نزدیك پاریس، در آنجا یك باغ و یك آلونك وجود داشت كه لوسین جوان اولین كارهایش را آنجا انجام میداد .

مطالعات و تحصیلات مورد علاقه لوسین نبود ولی لوسین دوران نوجوانی اش را با دو چیز حیاتی و با ارزش پشت سر گذاشت .

1 ـ درك مستقیم حسی 2 ـ كاربرد عملی

لوسین در سن 20 سالگی یك قطعه از سه چرخ را به یك چهار چرخه اضافه كرد و اختراعی كرد كه در آن زمان خیلی زود اتومبیل به حركت می افتاد. او گیربكس را اختراع كرد .

بعد از این اختراع توسط رنو، انتقال نیرو توسط زنجیر به چرخ حذف شد و گیربكس جای آن را گرفت .

او در مورد اختراعش مطمئن بود و شرط بست كه ماشین او میتواند شیب 13% را بالا رود. اگر چه دوستانش اول باور نمی كردند كه لوسین شرط را ببرد ولی تنها او شرط را برد ، همچنین 12 سفارش اولش را با پول نقد گرفت . و دوره ای از زندگیش شروع شد. چند ماه بعد او احساس كرد كه یك حق انحصار و امتیاز برای كار خود دارد كه میتواند برای آینده به ثروت برسد ، او خیلی زود در صنایع زمان خودش مطرح شد .

دو برادرش مارسل و فرناند كه برای خود مستقل شده بودند و تجارت میكردند. در سال 1899 به وی ملحق شدند و با یك سرمایه كوچك و بدون دخالت دادن دیگران كمپانی برادران رنو را تاسیس كردند. پس از چند ماه برادران رنو وی را ترك كرده و برای در نظر گرفتند به شرطی كه تنیجه عملكردش را به آنها گزارش كند. با این كار، كار رنو مورد شك برادران قرار گرفت. او به آنها ثابت كرد كه در مورد وی اشتباه میكنند و پس از چندی مارسل و رنو مسابقه ای در نظر گرفتند كه كار خود را در ملا عام به نمایش گذاشته و با این مسابقه بین شهرهای پاریس ـ تروویل ، پاریس ـ برداكس ، پاریس ـ استد ، پاریس ـ پاریس ، برلین و بیشتر شهرهای مهم صنعتی مثل پاریس ـ وین ، كه در این مسابقات پیروزی مارسل در سال 1902 با اثبات رسید .

محبوبیت آنها بین مردم باعث سفارشات متعددی بعد از هر مسابقه شد .

با گسترش سریع شركت ، فروش سالانه آنها بالا گرفت و با توسعه نیروی كار در سال 1902 توانستند وسعت كارخانه را به 7500 متر مبع گسترش دهند .

آنها با بوجود آوردن اولین نمایشگاه و فروشگاه اتومبیل در آن زمان، كاتالوگ رنو را نیز با چندین مدل ارائه دادند. در همان سال لوسین اقدام به ساخت اولین موتور رنو با چهار سیلندر و 24 اسب بخار نمود و خیلی زود بعد از آن امتیاز موتور توربو را برای او در بر داشت .

در سال 1903 در مسابقه ای كه بین پاریس و مادرید انجام شد در اثر تصادف مارسل كشته شد. ( در سن 31 سالگی ) در این تصادف 6 نفر كشته و 15 نفر آسیب دیدند. این حادثه در فرانسه عزای ملی خوانده شد .

این یك فاجعه برای رنو بود كه نه تنها برادرش را بلكه یك حامی بزرگ را از دست داده بود .

رنو جهت ابزار یك هدف خوب و بدست آوردن یك تخصص خوب برای رانندگی و دفاع از حیثیت كمپانی این مسابقه را تشكیل داده بود .

در همان زمان فرناند شروع به دائر كردن فروش محصولات برادران رنو و شبكه فروش و تاسیس كمپانی در خارج از فرانسه، در كشورهای انگلستان ـ بلژیك ـ ایتالیا ـ آلمان ـ اسپانیا و ایالت متحده آمریكا نموده بود .

در سال 1919 لوئیس رنو در صنایع اتومبیل اروپا بطور جداگانه در مقابل رقیبان آمریكایی رخنه كرد و با آنها رقابت نمود .

در آن زمان آمریكا درگیر جنگ بود. در فرانسه قدرت خرید بین مردم كم بود و از اتومبیل به عنوان یك وسیله تفننی استفاده می شد .

بعد از اولین بحران اقتصادی در سالهای 1920 و 1921 كه دنیای اقتصاد را بن بست كشانده بود، رنو توانست خود را بطور شناور و نگهداشته و جلوی رقبا سربلند بیرون آید، مثل كمپانی فورد كه در آن زمان آنقدر عقب رفته بود كه كارش را سر هم بندی میكرد .

در زمان صلح بعد از جنگ جهانی اول = در آن زمان لوئیس رنو هر چیزی كه یك موتور داشت را ساخت مثل اتومبیل، ماشینهای تجاری، ون، اتوبوس، تراكتور و ماشینهای كشاورزی كه ماشینهای كشاورزی بعد از جنگ جانشین تانك شده بود و با نام كاتر پیلار به بازار عرضه شد و كشتی و انواع موتور، ماشینهای ریلی و انواع موتورهای هواپیما .

منبع كارگاه تولیدی آن توسط آهن قراضه ، شنهای ساحل، جنگلها، كارخانه های چوب بری و هر چیزی كه قابل استفاده و تولید بود تغذیه می شد .

همزمان با سایر توضیحات ذكر شده، تولیداتی چون فلزات، مقوا سازی، محصولات الكتریكی ، صنایع لاستیك ، نفت و روغنها نیز جزء كمپانیهای وی به شمار می رفت. او كارخانه هایی را می خرید كه ارزان قیمت و از كیفیت بالایی برخوردار بود و به آنها احتیاج داشت .

كارخانه بیلانكورت اصلی ترین كارخانه بود با یك خط تولید اماآندره سیتروئن یك كارخانه مدرن درست كرده بود با یك خط تولید كه رنو تا سال 1922 اینكار را نكرده بود. لوئیس رنو یك كارخانه بزرگ در جزیره سكوئین ساخت او برای كارخانه بیلانكورت نقشه ای داشت كه انرا تبدیل به محل سرگرمی كارگانش كند اما او این كار ا نكرد .

اولین خط تولید در سال 1929 شروع شد و در سال 1937 كارخانه تكمیل شد .

لوئیس رنو در سال 1944 كشته شد، او تا پایان عمر بیش از 500 اختراع مهم كرد از جمله اختراع دیفرانسیل و گاردن .

در سال 1919 كمپانی رنو برگترین شركت در اروپا شناخته شد، در سال 1914 ششصد تاكسی رنو، 6500 سرباز را به جبهه مارن انتقال داد .

در سال 1978 كارخانجات Berlit و Saviem هم اكنون در این كمپانی ادغام شد .

هم اینك صنایع اتومبیل سازی RVI به ساخت اتوبوسهای برقی ـ انواع موتور واكسل، سیستمهای انتقال نیرو مشغول است. كارخانه های اتوبوس سازی رنو در آفریقا ـ اسپانیا ـ انگلستان ـ بولیوی ـ استرالیا ـ اندونزی ـ چكسلواكی و ایران مشغول بكار هستند .

رنو در حدود 50 سال در مورد تجزیه و تحلیل تصادفات و همچنین در زمینه بیو مكانیك كار می كند و همچنین بانك اطلاعات گستردهای دارد كه هر سال بیش از 300 مورد اطلاعات جدید به آن اضافه می شود .

رنو اولین خودرو ساز ارائه كننده كمربندهای ایمنی با محدود كننده نیرو و كیسه های برنامه ریزی شده با باد شدن كنترل شده و پیشتاز ایمنی خودرو در جهان است .

دفتر مركزی رنو در لیون و مهترین كارخانجات آن در آنونال و نیس واقعند .

كمپانی رنو در سال 1990 مالك تمامی كمپانی ماك آمریكا شد و در حال حاضر نیز مالك ان است .

در سال 1999 خرید 37% نیسان و خرید و بعد بقیه سهام آن مالك نیسان ژاپن شد و بعد در همین سال سامسونگ هم به رنو پیوست و در سال 2000 قراردادی بین ولوو و رنو امضاء شد كه نشانگر استراتژی رنو می باشد همچنین رنو حضور فعالی در ساخت كامیون داشت هم اكنون 20% سهام ولوو از آن رنو است .

در سال 2001 ساخت دوچرخه های كوهستانی و خیابانی را آغاز كرد .

مشاركت رنو و نیسان سبب شد كه نیسان به سود دهی بیشتری برسد .

رنو پر فروش ترین و مهمترین كمپانی خودرو ساز در اروپای غربی است .

در اسلوونی رنو اولین تولید كننده خودرو است .

در تركیه به عنوان بزرگترین فروشنده خودرو معروف است .

و در روسیه سیر صعودی فروش را دارد .

اتومبیلهای ساخت كمپانی رنو نخستین اتومبیلهایی هستند كه مجهز به سیستم كنترل باد طایرها هستند .

كمپانی رنو اولین كمپانی اتومبیل است كه سعی فراوان در امر پاكیزگی محیط زیست دارد و از سال 1994 به بعد BMW ـ فیات ـ روور را نیز با خود همصدا كرده است .

رنوی ول ساتیس بی صداترین اتومبیل جهان شناخته شد .

رنوی مگان 2 و ول سایتس ، ایمن ترین اتومبیلهای جهان شناخته شده است .

موتور سیستم انتقال قدرت پژو 607 ( لوكس ترین مدل پژو ) با كمك و مشاركت رنو طراحی و ساخته شده .

تولید مشترك رنو و اپل در سال 1996 بنام 82 X تولید خودروی ترافیك رنو و ویوار اپل .

رنو اولین تولیدكننده اتومبیل با سیستم ماهواره ای، با مشاركت فارنس تله كام بنام ادیس لاین .

نخستین رنو 5 در ژانویه سال 1972 ساخته شد و فقط در دو نوع عرضه می شد در 5L و 5TL .

5L = دارای موتور 4 سیلندر، میل لنگ متكی بر 3 یاطاقان ثابت به حجم سیلندر 782 cm مكعب به قدرت 34 اسب بخار. این موتور از موتور رنو 4 مشتق شده است .

5TL = دارای موتور 4 سیلندر با میل لنگ متكی بر 5 یاطاقان ثابت به حجم سیلندر 956 cm مكعب به قدرت 43 اسب بخار. این موتور از موتور رنو 6 TL كه حجم سیلندری برابر 1108 cm مكعب دارد مشتق شده لیكن حجم سیلندر آن به حد كنونی تقلیل یافته و در برابر برای آنكه همان قدرت را حفظ كند نسبت حجمی تراكم مخلوط بنزین و هوا در آن افزایش داده شده است .

دو مدل مزبور به فنر بندی مبتنی بر میله های پیچشی كه در رنو 4 و رنو6 بكار می روند و كارآیی شان به ثبوت رسیده است مجهزند .

جعبه دنده از رنو 6TL به رعایت گرفته شده. تفاوت عمده این دو مدل در تجهیزات مربوط به ترمز آنهاست .

در رنو 5L عیناً كاسه ترمزهای چهارگانه رنو 4 بكار رفته اند و ترمز دستی بر چرخهای جلو عمل میكند، در حالی كه رنو 5TL در چرخهای جلو از ترمز دیسك رنو بهره مند شده است. در چرخهای عقب آن از ترمز كاسه ای استفاده شده و ترمز دستی ب چرخ های عقب عمل میكند .

مدلهای 1973 : به انتخاب خریدار و با هزینه اضافی، بصورت (( دنده در گیربكس )) نیز عرضه میشود در این صورت در طی سالها رفته رفته جانشین صورت (( دنده در فرمان )) میشود و از آن پس در همه مدلهای مشابه بطور (( سری )) عرضه می گردد .

در آوریل 1974 ، مدل رنو 5LS به بازار عرضه می شود .

رنو SLS : موتور 4 سیلندر با میل لنگ متكی بر پنج یاطاقان ثابت، به حجم سیلندر 1294 cm مكعب و دارای كاربراتور گلویی .

این موتور در 6000 دور در دقیقه 64 اسب بخار DIN تولید میكند.

موتوری ست مشتق از موتور رنو 12TS جعبه دنده رنو 6TL مشتق شده ولی جهت تطبیق با موتور 1300 در آن تجدید نظرهایی صورت گرفته است. دسته دنده بصورت (( دنده گیربكس )) به طور (( سری )) در این مدل عرضه می شود .

توانایی های افزونی كه از كه از كار برد این موتور بدست آمده مستلزم تقویت مجموعه تجهیزات ترمز شده است و این امر باعث استفاده از بوستر بندیكس Bendix مدل (( ماستر ـ واك )) ( Vac ـ Mastar ) صورت گرفته است .

داشبورد مجهز به دور شمار موتور، شیشه عقب مجهز به برف پاك كن و شیشه شو ، چرخهای مدل اسپرت ، مدل 5LS را از مدل 5TL متمایز می سازند به علاوه چراغهای جلو از مدل خاصی هسنتد كه جهت این اتومبیل طراحی شده است در این چراغها علاوه بر نورهای بالا و پایین ( آیین نامه های اروپایی ) یك لامپ گازی جهت كمك به نور بالا در جاده بكار رفته است .

در ماررس 1975، رنو 5LS به رنو 5TS مبدل میشود. مدل تازه تقریباً همه مشخصات سلف خود را دارد با این تفاوت كه ، با تجدید نظر در نسبت دور دنده 4 تواناییهای آن كمی بیشتر شده است .

تجهیزات درون اتومبیل نیز غنی تر شده : صندلیهای جلو از مدل تازه هستند و كمربند ایمنی با جمع كننده خودكار، چراغ دنده عقب و اجزایی دیگر نیز اضافه شده است از مدلهای 1976 به بعد : تغیییرات عمده ای در انواع صورتهای این مدل داده می شود كه مهمترین آنها عبارتند از : میل لنگ جدید در مدل 5TL ، میل بادامك جدید درمدل های 5TL و 5TS ، استفاده از مولد برق متناوب ( آلترناتور ) به جای دینام ( كه برق یكسو تولید می شود ) در مدل 5L مدل تازه ایی نیز به نام رنو5Societe عرضه می شود كه همان مشخصات 5TL را داراست و به جای شیشه های عقب آن ورق فلز بكار رفته .

در فوریه 1976 ، مدل رنو GTL به بازار عرضه می شود این مدل تازه به موتوری كم مصرف، مشتق از 5TS و دارای تنظیم های متفاوتی در مورد زمان احتراق و نحوه اختلاط بنزین و هوا، مجهز است همچنین این مدل از مجموعه جعبه دنده ـ دیفرانسیل تازه ای برخوردار است .

هدف این مدل ، استفاده مقرون به صرفه در مناطق پر ازدحام شهری بوده است و طرفین آن به وسیله نوارهایی از جنس پولی ـ استر ( Polyester ) كه ادامه سپرهای جلو وعقب قرار دارند حفاظت شده اند .

مدلهای 1977 : در همه مدلها : كاربراتور غیر قابل دستكاری نصب می شود به جز در مورد پیچ تنظیم دور كم موتور كسی مگر تعمیركاران تعمیرگاههای مجاز رنو نمی تواند در تنظیم های كاربراتور تغییری بدهد دراین مدل تغییراتی در نحوه قفل شدن دنده عقب داده شده است .

در مدل رنو 5L : موتوری جدید ، به حجم سیلندر 845 cm مكعب به جای 782 cm مكعب و قادر به استفاده از بنزین معمولی بكار برده می شود . این موتور به قدرت 36 اسب بخار DIN است دسته دنده بصورت (( دنده گیربوكس )) است بدین سان از مدلهای 1977 به بعد همه مدلهای رنو 5 بطور ((سری )) به ((دنده گیر بوكس ))

مجهزند .

در مدل 5TS : از چراغهای جلو مجهز به لامپ گازی H4 استفاده شده است. در مدلهای 1978 : حرف L در مورد مدل پایه حذف می گردد ، بطوریكه از مدلهای 1978 به اینسو رنو 5L به عنوان رنو 5 خوانده می شود. در همه مدلها : الحاق شد شاخه مادگی جهت عیب یابی و تنظیم موتور : در مدل رنو 5Societe میتوان از دور موتور یكی را برگزید : خواه موتور 5TL را كه 956 cm مكعب حجم سیلندر دارد و خواه موتور 5 را كه حجم سیلندر آن برابر 845 cm مكعب است و بنزین معمولی می سوزاند .

در فوریه 1978 رنو 5 Autematic 1300 به بازار عرضه می شود این مدل به جعبه دنده اتوماتیك ، متصل به یك مبدل گشتاور ( تورك كانورتر ) ، مجهز است و درآن از همان موتور 5GTL با انجام تغییراتی در مورد نسبت و زمان احتراق ، استفاده شده است. فنر بندی مجموعه تجهیزات ترمز و ملحقات داشبورد با مدل 5GTL یكسان است .

مدلهای 1979 در همه مدلها : مسافت شمار ((روزانه )) ( صفر شونده ) شش رقمی شده است سرنشینان عقب نیز به كمربند ایمنی مجهز شده اند. مدلهای 1980 : تجدید نظر كلی در مدلهای TL و GTL استفاده از موتور جدید و عرضه یك صورت پنج در .

موتور تازه 1108 cm مكعب حجم سیلندر دارد و در 4400 دور در دقیقه 45 اسب بخار DIN قوی تولید میكند .

این موتور شامل میل بادامك جدید است كه از مدت گشودگی همزمان سوپاپهای (( دود )) و ((بنزین )) می كاهد، بطوری كه دور كم موتور منظم تر، شتاب اتومبیل یكنواخت تر و بالاخره مصرف بنزین در حدود 25 تا 30 درصد در استفاده شهری كمتر شده است به جز رنو 5TS همه مدلها علاوه بر صورت معمول سه در به صورت پنج در نیز عرضه می شوند .

Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي