لاچین سیر

املاک ویترین

بزرگترین هك های رایانه ای ایران و جهان

مجموعه : دنیای آنلاین

بانك‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سایت های دولتی از جمله اهداف اصلی حملات هكرها بوده و هدف از این كار نیز سرقت پول، اسناد مالی و دولتی مهم است
تا كنون با هكرهای بزرگ جهان، نحوه عملكرد آنها و نیز روش های حفاظت در برابر حملات هكری آشنا شده‌ایم؛ این بار قصد داریم برخی از بزرگترین حملات هكری دنیا را كه موجب وارد آمدن خسارات و صدمات زیاد شده است را با یكدیگر مرور كنیم.
دانستن این نكته كه بانك‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله اهداف اصلی حملات هكرها بوده و هدف از این كار نیز سرقت پول و اسناد مالی و اعتباری است، خالی از لطف نیست.

*- حمله به مؤسسات مالی و اعتباری
در 29 مارس سال 2007 اعلام شد كه یك هكر موفق به سرقت اطلاعات حداقل 45.7 میلیون كارت اعتباری و دبیت كارت از خریداران چند فروشگاه بزرگ زنجیره ای در آمریكا شده است.
بر اساس اطلاعاتی كه در همان زمان در رسانه ها منتشر شد، دو ماه پیش از آن تاریخ یعنی در ژانویه سال 2007 هكر یاد شده به اطلاعات مشتریان این فروشگاه ها دسترسی پیدا كرده بود. بی توجهی موسسات صادر كننده كارت های اعتباری و اهمال تعدادی از فروشگاه های زنجیره ای عامل این مشكل قلمداد شد.
بعدا اعلام شد رمزگذاری اطلاعات توسط مسئولان ذی ربط به درستی انجام نشده است.
به دنبال این رویداد، بانك های صادركننده این كارت ها مجبور شدند میلیون ها كارت اعتباری جدید برای مشتریان خود صادر كنند و یك میلیون دلار نیز برای رفع آسیب پذیری های سیستم های قبلی هزینه شد. بعدها مشخص شد اطلاعات بیش از 46 میلیون مشتری این فروشگاه ها مورد سوءاستفاده قرار گرفته اما رقم دقیق آن هرگز مشخص نشد.
بد نیست بدانید هك و سرقت اطلاعات تنها منحصر به آمریكا نیست و دیگر كشورهای جهان نیز با این پدیده دست به گریبانند. در سال 2007 یكی از بزرگترین و پرسروصداترین موارد هك در سوئد اتفاق افتاد و طی آن 600 هزار پوند از حساب بیش از 250 نفر از مشتریان بانك nordea به سرقت رفت.
هكرها برای انجام این كار ایمیل هایی برای مشتریان این بانك ارسال كردند و در حالی كه وانمود می كردند از مسئولان بانك هستند از مشتریان خود خواستند نرم افزاری را برای مقابله با هرزنامه بر روی رایانه هایشان نصب كنند. اما واقعیت این بود كه این نرم افزار قادر به سرقت اطلاعات شخصی كاربران در زمان ورود به سایت اینترنتی این بانك بود.
بعدها مشخص شد این هك توسط هكرهای روسی در مدت 15 ماه صورت گرفته است وبرخی از ترتیب دهندگان آن نیز دستگیر و مجازات شدند.

*- سرقت اطلاعات و اسناد دولتی
یكی دیگر از اهداف مهم هكرها، رایانه های دولتی یا وابسته به نهادهای دولتی است. در این زمینه به غیر از هكرهای دولتی، خود دولت ها نیز فعالند و به صورت علنی یا مخفیانه برای هك كردن رایانه های دولت متخاصم و دستیابی به اطلاعات آنها تلاش می كنند.
در این زمینه مثال های فراوانی قابل ذكر است. اما یك نمونه جالب، هك شدن 97 رایانه حساس دولتی امریكا در سال 2005 توسط یك انگلیسی به نام گری مك كینون بود.
وی با نفوذ به این رایانه ها كه به ارتش، نیروی دریایی، نیروی هوایی، ناسا و وزارت دفاع آمریكا تعلق داشتند موفق به مشاهده و سرقت اطلاعات بسیار محرمانه شده و نزدیك به 500 هزار دلار خسارت به بار آورده بود.
وی پس از هك كردن این رایانه ها از منزل خود در لندن پیام هایی را در انتقاد از سیاست های آمریكا در آنها بر جای می گذاشت و فایل های مهمی را نیز پاك می كرد. او پس از استرداد به آمریكا به 70 سال زندان محكوم شد.

* هك در ایران
اما پرسر و صداترین هك بانكی در ایران در تابستان و پاییز سال 1382 انجام و در زمستان همان سال افشا شد. قاضى حسینى بازپرس وقت شعبه اول دادسراى ناحیه یك عمومى و انقلاب تهران با تشریح روند رسیدگى به پرونده سرقت رایانه اى از بانك ملى در دی ماه 82 از دستگیرى متهم اصلى این پرونده خبر داد.
سید عیسى حسینى در مصاحبه ای در همان زمان در خصوص پرونده سرقت اینترنتى از بانك ملى گفت: حدود 5 ماه قبل از طرف بانك ملى گزارشى به ما رسید مبنى بر اینك از طریق سیستم حساب هاى سیبا از حساب دو نفر از مشتركان كه موجودى بالایى داشته اند پول برداشت شده است.
وی افزود: بررسى هاى اولیه نشان داد كه این سرقت از طریق اینترنت صورت گرفته است و افرادى با وارد شدن به سیستم و شناسایى حساب ها اقدام به برداشت پول كرده اند. ما با همكارى مسئولان متوجه سرنخ اصلى شدیم و دریافتیم كه پول هاى برداشت شده به حساب فرد خاصى واریز شده است .
پس از دستگیرى این فرد مشخص شد كه وى كارشناس ارشد الكترونیك است.
بازپرس این پرونده تصریح كرد: فرد مذكور كه به شدت در مظان اتهام بود در اظهارات اولیه خود منكر این سرقت شده و گفت ، چندى قبل هنگامى كه در اینترنت مشغول چت كردن بودم به یك آگهى برخوردم كه كارت‌هاى خالى را به قیمت خوبى مى خریدند.
به بانك رفتم و با اعلام گم شدن كارت هاى اعتبارى خود در این زمینه از رییس بانك اطلاعاتى كسب كردم و بعد با قرار ملاقات كارت اعتبارى خودم را به خریداران فروختم.
وى در ادامه خاطر نشان كرد: این گروه بعد از گرفتن كارت براى اینكه ردپایى ازخود برجاى نگذارند پولها را از حساب سیبا برداشت مى كردند و به حساب فردی كه كارت اعتبارى را از وى خریده بودند مى ریختند و از طریق حساب وى پولها را برداشت مى كردند.
در حقیقت مقصد حساب شخص ثالث بود تا اگر روزى مدركى پیدا كردند ردپاى شخص ثالث درمیان باشد.
حسینى اظهار داشت: متهم اول كه كارت اعتبارى را فروخته بود به منظور تحقیقات تكمیلى در اختیار ما بود. همچنین به بانك ها سفارش كردیم تا مبالغ بالایى را كه از حساب هاى سیبا برداشت مى شود را تحت نظر قرار دهند.
خوشبختانه بانك بر حسب سفارش ما فردى را كه خواهان برداشت مبلغ كلانى از حساب سیبا بود را تحت نظر قرار مى دهد اما وى فورا فرار مى كند. ولى او مداركى از خود به جاى مى گذارد. خوشبختانه با پیگیرى هاى انجام شده توانستیم فردى كه فرار كرده بود را دستگیر كنیم . این فرد نیز اعتراف كرد كه به صورت گروهى به كلاهبردارى اقدام مى كرده است.
حسینى با اشاره به اینكه با كمك فرد دستگیر شده تمامى اعضاى 5 نفره این باند كه همگى دانشجو بودند دستگیر شدند افزود: از میان این 5 نفر فقط یك نفر در امر رایانه تبحر داشت و در حقیقت گرداننده اصلى این باند بود.
وی در مورد انگیزه گرداننده اصلى این باند گفت: این شخص در بازجویى اظهار داشت به هیچ وجه انگیزه مادى نداشتم و فقط براى اینكه علم خود را به رخ دیگران بكشم اقدام به این كار كردم. زیرا در خانه سایت اینترنتى ایجاد كرده بودم وى بعد از اینكه كم كم به راحتى وارد حساب هاى اینترتنى شدم وسوسه شدم كه پول هم برداشت كنم.
وى در بخش دیگرى از سخنانش اظهار داشت: متهم اصلى در هنگام بازجویى به نكته مهمى اشاره كرد و گفت وقتى براى اولین بار وارد سیستم سیبا و خودپرداز بانك ها شدم مشاهده كردم كه سیستم كشور در این زمینه چقدر آسیب پذیر است.
حسینى تصریح كرد: بعد از این هشدار ما وارد عمل شدیم و بررسى بیشترى را انجام دادیم تا ببینیم كه واقعا این سیستم كه اموال مردم از سوى آن نگهدارى مى شود تا چه حدى آسیب پذیر بوده و آیا اظهارات متهم اصلى صحیح بوده یا خیر؟ متاسفانه در بررسى ها مشخص شد كه بعضى مسئولان در خرید، سرویس و نگهدارى این سیستم ها پول هاى هنگفتى را از بیت المال دریافت كرده اند و در قبال این كار سرویسى ارایه نداده اند.
علاوه بر این این سرویس دهى و نگهدارى سیستم امنیتى مذكور از سوى مسئولان مربوطه بدون انجام مناقصه به یك شركت خاص واگذار شده بود. همچنین تخلفات عدیده اى در این زمینه انجام گرفته است كه با همكارى مسئولان در حال بررسى تخلفات هستیم تا برخورد قانونى لازم با آنها صورت گیرد.
بعدها همین اظهارات در مورد ضعف سیستم بانكداری الكترونیك كه از سوی رییس بانك ملی نیز تكرارشد، موجب شد تا شركت خدمات دهنده تحت قرارداد این بانك ( شركت خدمات انفورماتیك ) در این ماجرا مقصر دانسته شود و این شركت هم به نوبه خود شكایتی را از متهم اصلی ماجرا تقدیم دادگاه كرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي