لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

شیوه نوین درمان افسردگی فصلی

مجموعه : پزشکی و سلامت

هرچند در ماه های مانده به بهار روزها به تدریج طولانی تر می شوند، اما برای كسانی كه از تاریكی زمستان دچار افسردگی می شوند روشی جدید كه از ارسال پیامك های تلفن همراه استفاده می كند، ممكن است در رفع افسردگی موثر بیفتد.

بیدار شدن از خواب در تاریكی و بازگشت به خانه از كار در هوای تاریك می تواند از سرزندگی هر كسی كم كند، اما در برخی افراد این تغییر روحیه شدید تر است.

افسردگی زمستانی درواقع عارضه ای شناخته شده است كه روانشناسان از آن با نام علمی "اختلال محرك فصلی" (صد) یاد می كنند.

بر اساس برآورد سازمان ملی خدمات بهداشتی بریتانیا (NHS) تقریبا دو درصد مردم این كشور به آن مبتلا هستند كه شدیدترین حالات آن در ماه های ژانویه تا مارس (دی تا فروردین) مشاهده می شود اما در برخی افراد حتی ممكن است از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) نیز آغاز شود.

در افرادی كه به این اختلال دچار می شوند شواهدی از رخوت و كسلی شدید تا اختلال در خواب و تغییر شدید و ناگهانی روحیات مشاهده می شود.

اما این امیدواری ایجاد شده كه اجرای طرحی جدید، كه بزودی در شهر كورنوال (Cornwall) به آزمایش گذاشته می شود، و ارسال پیامك، ای میل یا پیام صوتی بتواند این اختلال را از بین ببرد.

اعتقاد بر آن است كه اختلال صد لزوما به واسطه كوتاه بودن روزها ایجاد نمی شود و گرفته بودن هوا نیز سهمی عمده در ایجاد آن دارد. اینطور به نظر می رسد كه تابش نور می تواند این شرایط را تغییر دهد.

از این رو در میان ۲۰۰ داوطلب در شهر كورنوال كه مورد آزمایش روان-درمانگران قرار گرفته اند، جعبه هایی نورانی و قابل حمل توزیع شده كه نور شدید از خود ساطع می كند.

قرار است در این پروژه با كمك دفتر هواشناسی بریتانیا پیش از روزهایی كه در آن هوا گرفته است، هشدارهایی به داوطلبان ارسال شود تا آنها پس از دریافت هشدار ۲۰ دقیقه از وقت خود را مقابل نور شدید جعبه نورانی بگذرانند.

كسانی كه برنامه جدید را پیشنهاد كرده اند معتقدند این كار می تواند به داوطلبان (و كسانی كه به اختلال محرك های فصلی دچار می شوند) در آماده شدن برای تحمل هوای تاریك كمك كند.

ارسال هشدارها از طریق همان فن آوری انجام می شود كه شركت های تامین كننده برق از طریق آن زمان تاریك شدن هوا و افزایش مصرف خانگی را پیش بینی می كنند.

كوین سیمپسون روانشناسی كه اجرای طرح جدید را بر عهده دارد می گوید: "این هشدارها می تواند باعث افزایش میزان پذیرش روحی شرایط جوی موجود كند و به آنها یادآوری كند كه به شیوه ای موثرتر از خود مراقبت كنند."

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي