لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

مصرف بیش از حد تن ماهی و احتمال ابتلا به سرطان

مجموعه : تغذیه مناسب
مصرف بیش از حد تن ماهی و احتمال ابتلا به سرطان

دانشمندان معتقدند كه مصرف بیش از حد تن ماهی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو آلمان)، نتیجه تحقیقی كه به تازگی در آمریكا منتشر شده نشان می‌دهد كه مصرف برخی از انواع ماهی مانند ماهی تن، احتمال بروز برخی از بیماری‌ها مانند سرطان را افزایش می‌دهد.

ماهی علاوه بر آنكه منبع غذایی سرشار از ید و فسفر است، حاوی جیوه نیز هست. جیوه در مقایسه با فسفر و ید كه از تركیبات مورد نیاز بدن است، از عناصر سنگینی است كه برای بدن مضر هستند و جزو مواد سمی به شمار می‌آیند و این عنصر با آنزیم‌های درونی بدن تركیب و مانع از عمل آنها می‌شود.

تجمع جیوه در بدن منجر به اختلالات شنوایی، لرزش عضلات، بروز بی‌حسی عمومی و برهم خوردن متابولیسم درونی می‌شود و از همه مهمتر اینكه جیوه عملكرد سیستم عصبی را مختل می‌كند و به رشد بافت مغزی آسیب جدی می‌رساند. نكته‌ای كه به ویژه در مورد كودكان و زنان باردار باید به آن توجه كرد.

غذاهای دریایی سرشار از پروتئین هستند، چربی اشباع شده كمتری دارند و از مواد مغذی بسیاری برخوردارند، اما برای اطمینان بهتر است بیشتر از دو تا سه بار در هفته مصرف نشوند.

میزان جیوه موجود در انواع ماهی با یكدیگر متفاوت است. مثلا برخی از انواع ماهی تن جیوه بیشتری دارند و در نتیجه به‌جای اینكه مفید باشند برای سلامتی مضر هستند.

از آنجایی كه كاملا مشخص نیست مصرف كدام نوع از ماهی با ضریب خطر بیشتری همراه است، صلاح نیست كه بر این نكته تاكید شود كه مصرف‌كنندگان سعی كنند به جای مصرف یك نوع ماهی از انواع مختلف ماهی و غذاهای دریایی استفاده کنند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي