لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

مشكلات چشمی كار با كامپیوتر

مجموعه : پزشکی و سلامت
مشكلات چشمی كار با كامپیوتر
مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی وجود دارد كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می­شوند. كسانیكه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می­رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل­های كار و حتی در خانه­ها تعداد كسانیكه ازاین مشكل رنج می برند روبه افزایش باشد.

علائم
مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید. همچنین ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.

انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می­بینند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه­های آنها واضح­تر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه­ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلكه حروف از یك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدریج كم­رنگ­تر می­شوند و پس از تبدیل به خاكستری كمرنگ ناپدید می­گردند. بنابراین لبه­های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.

یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است . این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر می­شود.

توصیه ها

سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می­شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتیكه مشكل شما شدید باشد می­توانید از قطره­های اشك مصنوعی استفاده كنید.

مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی­متر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می­شود پلك­ها پایین­تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه­ها نیز می­كاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار با keyboard موازی با سطح زمین باشد.

مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده­ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می­كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می­شود. این مسأله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.

به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه­ای دور نگاه كنید. این كار سبب استراحت عضلات چشم می­شود. همچنین به شما وقت می­دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

اگر مجبورید كه متناوبا به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصا در مورد تایپیست­ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم­سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار می­توانید از copyholder استفاده كنید.

فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی­متر باشد.

روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است كه به یك صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می­رسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه­های حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.

اگر علی­رغم رعایت توصیه­های گفته شده باز هم دچار علائم هستید می­توانید از عینك­های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می­كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقا در فاصله­ای از چشم قرار می­گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی­كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.

هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه­ها می­شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي