لاچین سیر

املاک ویترین

پیام‌هایی كه ناگهان از میان می‌روند

مجموعه : دنیای آنلاین
پیام‌هایی كه ناگهان از میان می‌روند
گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن سیستمی برای از بین رفتن اطلاعات دیجیتالی طراحی كرده‌اند.محققان دانشگاه واشنگتن در سیاتل سیستم جدیدی طراحی كرده‌اند كه این امكان را فراهم می‌آورد كه پیام‌ها و اطلاعات دیجیتالی پس از مدت معینی خود را از بین ببرند.
به گزارش نیویورك تایمز، این فن‌آوری Vanish نام دارد و به شكل یك ابزار رایگان و كد باز است كه با مرورگر فایرفاكس عمل می‌كند.

نمونه اولیه Vanish اطلاعات را در شبكه‌های اشتراك‌گذاری فایل پاك می‌كند. از بین رفتن اطلاعات پس از مدت زمانی معین، البته دستاوردی جدید نیست و هم‌اكنون برخی از سازندگان فلش‌مموری‌ها از این تكنیك استفاده می‌كنند، اما آنچه Vanish را از دیگر نمونه‌ها متمایز می‌سازد، روشی است كه برای از بین بردن اطلاعات استفاده می‌كند: Vanish برای هر پیامی كه ارسال می‌شود كلید سری ایجاد می‌كند كه هرگز به كاربر نشان داده نمی‌شود. از این كلید برای رمزنگاری پیام‌ها استفاده می‌شود.

در مرحله بعد كلید به ده‌ها قطعه تقسیم می‌شود و به‌صورت تصادفی در رایانه‌هایی كه به شبكه‌ متصلند، نقطه به نقطه پخش می‌شود. هنگامی‌كه رایانه‌های مختلف به شبكه می‌پیوندند یا اتصالشان به شبكه قطع می‌شود، سیستم اشتراك‌گذاری فایل تغییر می‌كند كه در نتیجه پس از گذشت مدت زمانی كوتاه بخش‌های مختلف كلید برای همیشه غیرقابل دسترس می‌شوند و كافی است كه یك بخش از كلید گم شود تا پیام اصلی هرگز از حالت رمز خارج نشود.

در نمونه فعلی Vanish رایانه‌های متصل به شبكه‌ها هر هشت ساعت یك بار حافظه خود را پاك می‌كنند، اگرچه گزینه‌ای در این سیستم وجود دارد كه به كاربران امكان می‌دهد زمان نگهداری اطلاعات خود را تعیین كنند.

پیش از این محققان هشدار می‌دادند كه اطلاعاتی كه كاربران رایانه از حافظه رایانه خود پاك می‌كنند كاملا از بین نمی‌روند و امكان بازیابی این اطلاعات وجود دارد. چندی پیش محققان انگلیسی در مطالعه‌ای دریافتند که 34 درصد از هر 300 هارد دیسک دست دومی که در وب‌سایت‌های حراجی‌ آنلاین و فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد حاوی اطلاعات شخصی، محرمانه ملی و گاهی نظامی است.[اطلاعات محرمانه در حراجی‌های آنلاین]

به گفته این محققان استخراج این اطلاعات از هارد دیسک‌ها و ابزار ذخیره کار سختی نیست و هر کسی با اطلاعات کافی در چند ساعت می‌تواند از پس این کار بر بیاید.
اما تكنولوژی جدید می‌تواند خیال شما را نسبت به از میان رفتن تمام اطلاعات خصوصی كه به وسیله ایمیل یا سرویس‌های چت جابجا می‌كنید و یا پیام‌هایی كه در سرویس‌های اجتماعی چون فیس بوك به اشتراك می‌گذارید، آسوده كند.

فن‌آوری Vanish اطلاعات را از تمامی وب سایت‌ها، این باكس‌ها، اوت باكس‌ها، سایت‌های بك آپ (پشتیبان) و رایانه‌های خانگی بازنیافتنی می‌كند و حتی ارسال كننده نیز دیگر نمی‌تواند به این اطلاعات دست یابد. هرچند كه این نكته آخر ممكن است برای برخی كاربران نه تنها مزیت به حساب نیاید، بلكه دردسر‌ساز شود.

محدودیت دیگر این فناوری آن است كه ارسال كننده و دریافت كننده پیام هر دو باید این ابزار را نصب كنند.

خواندن پیام‌هایی كه با استفاده از این فناوری ارسال می‌شوند، پس از هشت ساعت غیرممكن می‌شود و این نكته نیز می‌تواند یكی از چالش‌های اساسی برای كاربرد این تكنولوژی به شمار آید چرا‌‌ كه ممكن است شخص گیرنده در این مدت زمان به هر دلیلی امكان خواندن پیام را نداشته باشد و یا نیاز به آرشیو كردن آن داشته باشد.

از سوی دیگر قوانین برخی كشور‌ها ایجاب می‌كند تا در شرایط خاص امكان دسترسی به متن ایمیل‌های افراد خاصی وجود داشته باشد.

این فن‌آوری در حال حاضر فقط برای متون كاربرد دارد اما طبق اظهارات محققان، همین تكنیك می‌تواند برای هر نوع اطلاعاتی مانند عكس‌های دیجیتالی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي