لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

فروپاشی بازار مسكن دبی

مجموعه : مجله خبری
فروپاشی بازار مسكن دبی
گفته می‌شود، حجم سفرهای تفریحی به دبی تحت تاثیر بحران اقتصادی در امارات كاهش یافته است. ایرانی‌ها چون می‌دانند دبی از رونق افتاده است، میلی به سفر ندارند.
روزنامه دنیای اقتصاد در شماره امروز خود نوشت:
طرح تخفیف در هزینه هتل و محل اقامت از جمله تسهیلات در نظر گرفته شده برای گردشگران خارجی جهت جذب آنها در بازار مسكن دبی است.
حراج مسكن در دبی تحت تاثیر بحران اقتصادی در امارات، همچنان قربانی می‌گیرد. قربانیان جدید بازار مسكن دبی، دلالان ملكی هستند كه به دلیل نبود مشتری، از واسطه‌گری مسكن خداحافظی می‌كنند.شركت‌های ساختمانی در امارات كه عمدتا نماینده شركت‌های آمریكایی در این منطقه هستند بعد از بحران اقتصادی در غرب، از ابتدای سال جاری میلادی مجبور شدند بیش‌از نیمی از پروژه‌های انبوه‌سازی در دبی را به حالت تعطیل درآورند و این باعث شد پیش‌خریدارن نتوانند به موقع واحدها را تحویل بگیرند.
خلف وعده برج‌سازان در دبی همچنین باعث شد اعتماد عمومی به‌خصوص خارجی‌ها به سود سرمایه‌گذاری در بازار مسكن دبی، رفته رفته افت كند و در نتیجه كاهش تقاضا و كاهش قیمت مسكن را به دنبال داشته باشد.
از سال 2007 تا انتهای سال 2008 قیمت مسكن در دبی 79‌درصد افزایش یافت؛ اما از ابتدای سال جاری میلادی نه تنها قیمت مسكن در این امیرنشین رشدی نداشته، بلكه پیش‌بینی این است كه تا انتهای سال جاری 30 تا 60درصد كاهش یابد.
اما تعطیلی پروژه‌های ساختمانی در دبی پایتخت تجاری امارات و كاهش بی‌سابقه قیمت مسكن در این امیرنشین، به تازگی فعالان بازار مسكن را نیز فلج كرده است.
 
بحران اقتصادی در امارات، فعالیت اقتصادی و البته تبلیغاتی دلالان مسكن در دبی را كاملا تعطیل كرده است. برخی ایرانیان مقیم امارات كه دستی در بازار مسكن این منطقه دارند، اوضاع مسكن در دبی را به قدری وخیم توصیف می‌كنند كه نمی‌توان تا سال‌ها بهبودی در این بازار متصور بود.
 
تعداد قابل توجهی از بنگاه‌های بزرگ مسكن مستقر در دبی به دلیل آنكه در چند ماه گذشته هیچ معامله‌ای انجام نداده‌اند با معضل پرداخت حقوق و دستمزد روبه‌رو شده‌اند. مدیران این بنگاه‌ها تنها راه ممكن برای خلاصی از این وضعیت را تعطیلی موقت می‌دانند.
 
در 2 ماه گذشته، تبلیغات رنگین بنگاه‌های دبی در شبكه‌های ماهواره‌ای نیز به شدت كاهش یافته و حتی در هفته‌های اخیر این تبلیغات تقریبا حذف شده است.
 
همچنین در حالی كه برخی از همین بنگاه‌های مسكن سال گذشته در برخی مناطق تهران شعبه (نمایندگی) زده بودند تا از ایران سرمایه‌گذار مسكن به دبی صادر كنند، اكنون هیچ اثری از این نمایندگی‌ها نیست.
 
ایرانی‌های مقیم دبی می‌گویند بسیاری از ویلاها و آپارتمان‌های نوساز خالی است و سازندگان این ساختمان‌ها از هر راهی برای فروش استفاده می‌كنند.
 
یكی از مشاوران املاك ایرانی در امارات در این باره می‌گوید؛ هیچ كس پیش‌بینی نمی‌كرد اوضاع مسكن در دبی آن قدر تغییر كند. تا همین پارسال همه تمایل داشتند در دبی ویلا یا حداقل آپارتمان بخرند تا در موقع مناسب با سود زیاد آن را بفروشند، اما اكنون همه این سرمایه‌گذاران خارجی شوكه هستند كه چرا وضعیت مسكن آن قدر شكننده شده است.
طرح استفاده از تورهای مسافرتی!
در این اوضاع، خبر رسیده واسطه‌های ملك در امارات تصمیم گرفته‌اند از فرصت تابستان و سفرهای خارجی به دبی استفاده كنند تا از این طریق بازار مسكن را از ركود خارج كنند. طرح این واسطه‌ها این است كه با انعقاد قراردادی با شركت‌های مسافرتی خارجی، مسافران دبی را به شرط ارائه تسهیلات ویژه، به خرید ویلا تشویق كنند.
یكی از این تسهیلات كه واسطه‌های ملكی حاضرند به مسافران تابستانی اعطا كنند اجازه اقامت چند هفته‌ای به مسافران است. همچنین طرح تخفیف در هزینه هتل و محل اقامت از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای گردشگران خارجی جهت جذب آنها در بازار مسكن دبی است.
در ایران هزینه سفر به حاشیه خلیج فارس نسبت به تابستان سال گذشته حدود 20 تا 30‌درصد كاهش یافته است. این میزان كاهش اگرچه با نرخ كاهش قیمت مسكن در دبی تقریبا برابری می‌كند، اما هنوز مشخص نیست كه دلالان مسكن در امارات با برخی عوامل تورهای مسافرتی در ایران نیز مذاكراتی داشته‌اند یا خیر؟
گفته می‌شود، حجم سفرهای تفریحی به دبی تحت تاثیر بحران اقتصادی در امارات كاهش یافته است.
ایرانی‌ها چون می‌دانند دبی از رونق افتاده است، میلی به سفر ندارند.
از سوی دیگر برخی پروژه‌های مسكونی، اما ویژه همچون پروژه نخل به شدت با قحطی مشتری روبه‌رو است.
پیش‌بینی‌ها حاكی است چنانچه واحد‌های نوساز آماده تحویل تا چند ماه آینده فروش نرود، بحران مسكن حادتر خواهد شد.
چالش مسكن در دبی تا 2010 ادامه دارد
محمد روشن: بانک UBS گزارشی منتشر کرده است که پیش‌بینی می‌کند بازار املاک امارات در سال‌های 2009 و 2010 همچنان با چالش مواجه خواهد بود؛ چرا که آمارها نشان می‌دهد کارگران خارجی در حال خروج از امارات به ویژه امیرنشین دبی هستند.
این بانک میزان خروج اتباع خارجی از دبی و کاهش جمعیت آن را 8‌درصد در سال 2009 و 2‌درصد در سال 2010پیش‌بینی می‌کند که این می‌تواند میزان تقاضا برای واحد مسکونی را در دبی به شدت تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه باعث کاهش بیشتر قیمت مسکن و نیز اجاره‌بها شود.
این بانک همچنین پیش‌بینی می‌کند میزان مازاد عرضه مسکن در دبی در پایان 2010 به حدود 27‌درصد برسد.
بازار مسکن دبی که در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری را تجربه کرده بود، در پی بحران مالی جهان و تغییر قوانین مربوط به ویزا ضربه شدیدی خورد؛ به طوری که بسیاری از انبوه‌سازان اقدام به تعدیل نیرو، کاهش سرعت اجرای پروژه‌ها و توقف برخی از آنها كردند. ارزش سهام شرکت‌های انبوه‌ساز حاضر در بورس‌های دبی و ابوظبی نیز سقوط چشم‌گیری را تجربه کرد.
اخیرا گزارشی توسط بانک HSBC منتشر شده که کاهش قیمت 23‌درصدی املاک دبی را در سه ماه چهارم سال 2008 نشان می‌دهد.
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي