لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

بازی آنلاین

فروش خودرو

املاک ویترین

آمادگی جسمانی مهمترین عامل در پیشگیری از كمردرد

مجموعه : پزشکی و سلامت
آمادگی جسمانی مهمترین عامل در پیشگیری از كمردرد

مجتبی كامیاب در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: 8 درصد مردم حداقل یك‌بار در طول عمر خود كمردرد می‌گیرند و 33 درصد مردم سالی یك‌بار حداقل یك روز به علت كمردرد نمی‌توانند به محل كار خود بروند و این دو موضوع نشان می‌دهد كه این عارضه در بین جوامع بشری از جمله ایران شیوع دارد.
وی با اشاره به اینكه كمردرد پس از سردرد شایعترین بیماری شایع در جامعه بشری است، افزود: به همین دلیل كشورها اقداماتی را در نظر گرفته‌اند كه یا جلوی این بیماری را بگیرند یا درمان آن را كم‌هزینه‌تر كنند.
این عضو مركز تحقیقات توانبخشی دانشگاه علوم پزشكی ایران با بیان اینكه عامل اصلی بیش از 85 درصد كمردردها، مكانیكال (نیروهای وارد بر ستون فقرات تغییر می‌كند) است، تصریح كرد: استرس، خسته‌بودن به نحوی كه بدن آمادگی خود را برای انجام فعالیت از دست بدهد و تغییر ناگهانی دما و ورود از یك محیط گرم به محیط سرد و بالعكس از دیگر عوامل ایجادكننده كمردرد هستند.
وی تاكید كرد: به منظور آمادگی عضلات برای پیشگیری از كمردرد، مهمترین عضلاتی كه باید تقویت شود عضلات عمقی شكم یا همان عضلات ثبات‌دهنده عمقی بدن هستند كه نقش كلیدی را در ابتلا به كمردرد دارند.
كامیاب اضافه كرد: این عضلات بسیار با اهمیت هستند به طوری كه اگر باری را با دست خود بلند كنیم چند میلی‌ثانیه قبل از بلندكردن بار این عضلات منقبض می‌شوند و ثبات كمر را ایجاد می‌كنند كه به آن، مكانیسم قدم به جلو می‌گویند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با بیان اینكه متأسفانه در كشور نسبت به تقویت این عضله غفلت می‌شود گفت:‌ برای تقویت عضلات عمقی شكم باید دیوار شكم را بدون اینكه تنفس تحت تاثیر قرار گیرد به سمت پشت نزدیك كنیم و این عضله را برای 10 ثانیه منقبض نگه داریم.
كامیاب با اشاره به اینكه این كار باید چندین با در روز تكرار شود، خاطرنشان كرد: علاوه بر این كار هر نرمشی به طور غیرمستقیم می‌تواند موجب تقویت این عضله شود.
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ورزشي