لاچین سیر

املاک ویترین

واكسن آنفلونزای خوكی و پرندگان در ایران

مجموعه : مجله خبری
واكسن آنفلونزای خوكی و پرندگان در ایران

عبدالحسین دلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اقدامات صورت گرفته برای تولید واكسن آنفلوانزای خوكی، اظهار داشت: ایران طبق قراردادی با سازمان بهداشت جهانی قرار است به عنوان مركز تولید واكسن آنفلوانزای پاندمیك یا فراگیر جهانی مانند آنفلونزای خوكی و پرندگان انتخاب شود و سایت تولید آن به زودی در ایران راه اندازی می‌شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم‌سازی رازی افزود: ایران و چین به عنوان دو كشور تولیدكننده واكسن برای سازمان بهداشت جهانی و دیگر كشورهای دنیا شناخته شده است.
وی افزود: در مورد اینكه چه زمان سایت تولید واكسن در ایران راه‌اندازی می‌شود، افزود: بستگی به وضعیت كشور دارد كه اگر میزان نیاز این واكسن از سوی وزارت بهداشت حدود 500 هزار دز اعلام شود، تجهیزات زودتر نصب می‌شود، اما اگر میزان نیاز بیش از 2 میلیون دز اعلام شود، تجهیزات آن برای نصب نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت.
دلیمی تأكید كرد: آمادگی ایران از نظر نیروی كارشناسی و تجربه كافی در تولید انواع واكسن‌ها وجود دارد و این امر برای سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است .
رئیس مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم‌سازی رازی در مورد انتظار سازمان بهداشت جهانی از ایران، خاطر نشان كرد: طبق قرارداد 10 درصد از واكسن‌های تولید شده در ایران به سازمان یاد شده ارسال می‌شود، تا برای استفاده در سایر كشورها توزیع شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم‌سازی رازی افزود: ایران به عنوان یك كشور واكسن‌ساز در دنیا معروف است و امكانات واكسن‌سازی در ایران قابل توجه است كه در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه هیچ كشوری مانند ایران امكانات تولید واكسن را ندارد، لذا مؤسسه واكسن و سرم‌سازی رازی توسط سازمان بهداشت جهانی برای تولید واكسن جدید آنفلوانزای فراگیر انتخاب شده است.
وی تأكید كرد: بدون هیچ تردیدی این واكسن در ایران تولید خواهد شد، در حالی كه تاكنون از این رقم واكسن در دنیا تولید نشده است، اما با اطمینان به توان دانشمندان كشور و متخصصان واكسن اگر نیاز تا 500 هزار دز باشد ظرف 6 ماه تا یك سال این میزان به مرحله تولید خواهد رسید.
دلیمی افزود: ایران به عنوان پایگاهی برای سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است و وزارت بهداشت در صورتی كه میزان نیاز داخلی را اعلام كند به زودی سایت تولید راه‌اندازی می‌شود.
رئیس مؤسسه واكسن و سرم‌سازی رازی در مورد سرمایه مورد نیاز برای تولید واكسن آنفلونزای فراگیر گفت: پیش‌بینی می‌شود بین 5 تا 10 میلیون دلار سرمایه مورد نیاز باشد كه سازمان بهداشت جهانی از نظر علمی و پشتیبانی فنی حمایت می‌كند و مقدار ناچیزی در حد 500 هزار دلار نیز كمك خواهد كرد، اما بیشتر از نظر آموزشی و فنی این طرح را مورد حمایت قرار خواهد داد.
loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي