تبلیغات

تبلیغات

مضرات نشستن زیاد

مجموعه : پزشکی و سلامت
مضرات نشستن زیاد

تغذیه نامناسب می‌تواند یکی از علت‌های ابتلا به یبوست باشد البته گاه یبوست‌های شدید که با تغییر در تغذیه نیز درمان نمی‌شود ممکن است خود علامت بیماری دیگری باشند که نیاز به مراجعه پزشک و متخصص دارد ولی اغلب یبوست‌ها با تغییر تغذیه قابل درمان هستند.
دکتر ربابه شیخ الاسلام، متخصص اپیدمیولوژی تغذیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت: برای پیشگیری از یبوست راه‌هایی وجود دارد که درعین سادگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

از جمله این كه بعد از بیدار شدن در هنگام صبح، یک یا دو لیوان آب نوشیده و فعالیت‌های ورزشی معمول را به مدت 20 دقیقه ادامه دهیم؛ چرا که این امر میل به صبحانه را افزایش می‌دهد. همچنین اگر عادت به دفع در فردی بعد از صبحانه باشد، نوشیدن آب در دستگاه گوارش و صرف صبحانه فشار کافی را برای دفع راحت فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: همچنین افرادی که کارشان بیشتر به صورت نشستنی است هر 15 دقیقه باید کمی راه بروند؛ چرا که نشستن زیاد، احتمال ابتلا به یبوست را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بعضی افراد بعد از سفرهای طولانی با ماشین یا هواپیما دچار یبوست می‌شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: در وعده‌های غذایی ناهار و شام بهتر است ابتدا سالاد صرف شود و به جای سس‌های صنعتی از روغن زیتون، سرکه، آبلیمو یا آبغوره استفاده شود.

این متخصص تغذیه با تاكید بر این كه میزان مصرف برنج و نان در افراد مبتلا به یبوست باید کم شده و در عوض روزی دو میوه جایگزین آن شود، افزود: به افراد توصیه می‌شود قرص‌های ملین بدون نظر پزشک استفاده نشود؛ چرا که این قرص‌ها با تحریک دستگاه گوارش و تخلیه کامل روده‌ها، زمینه را برای یک دوره یبوست پی در پی آماده می‌کنند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات