لاچین سیر

املاک ویترین

توقیف سرمایه 18 میلیارد دلاری تاجر ایرانی

مجموعه : مجله خبری
توقیف سرمایه 18 میلیارد دلاری تاجر ایرانی
خبری كه از اساس كذب بود
خبرگزاری فارس:در حالی طی دو روزگذشته ادعای توقیف 18 میلیارد دلار سرمایه یك تاجر ایرانی در تركیه مطرح شد اكثر مسولین این كشور خبر ورود و گم شدن این سرمایه را كذب محض عنوان كردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طی دو روز گذشته در رسانه‌های تركیه خبری مبنی بر گم شدن پول‌های یك تبعه ایرانی در تركیه، محافل خبری این كشور را تكان داد و علی‌الخصوص در شبكه‌های تلویزیونی پربیننده مانند فاكس، شو و استار خبر مذكور به عنوان مهمترین خبر روز مطرح شد.
در این خبر ادعا شد، یك فرد ایرانی به نام اسماعیل صفاریان 18 میلیارد دلار پول نقد از مرز بازرگان به تركیه وارد كرده و پس از تحویل آن به یك تبعه تركیه، این پول‌ها و فرد تحویل‌گیرنده گم شده‌اند.

مسولین امنیتی تركیه: شایعه مغرضانه است

یكی از مسئولین امنیتی و استاندار شهر مرزی آغری تركیه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: این یك شایعه مغرضانه است چرا كه این میزان پول نقد نمی‌تواند در عرض چند ساعت گم شود و از طرف دیگر هیچ كس در این قرن 18 میلیارد پول را به صورت نقد حمل نمی‌كند و راه‌های بانكی زیادی برای انتقال آسان چنین مبالغ بزرگی وجود دارد و باید پرسید كه چرا فردی باید چنین عمل غیر عاقلانه‌ای انجام دهد.
وی افزوده است: چطور ممكن است شخصی برای به دست آوردن 18 میلیارد دلار هوش و ذكاوت داشته باشد اما نتواند از آن مراقبت كرده و یا نداند كه این میزان پول را نمی‌توان با كامیون یا تریلی حمل كرد.

تحلیل گران ترك:خبر زرد است

یكی از تحلیل‌گران مسائل تركیه زمانبندی این خبر زرد را تلاشی در جهت متهم كردن ایران دانست و اظهار داشت: در روزهایی كه آمریكا و اسرائیل با توطئه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرار داده و اذهان جهانی را علیه ایران و مسئولین كشور تحریك می‌كنند، انتشار چنین خبری كاملا طراحی شده و هدفمند است.
وی افزود: پیش از این نیز چنین ادعاهایی با هدف قانع كردن افكار عمومی جهان در مورد كمك به برخی كشورها یا نهضت‌های اسلامی مطرح شده بود و این بار نیز با توجه به تلاش‌های مجدانه دولت اسلامگرای تركیه برای بالا بردن سطح دموكراسی در تركیه و همسو نبودن كابینه اردوغان با صهیونست‌ها، احتمالا برای متهم كردن وی نیز تلاش می‌كنند چرا كه در دو هفته اخیر تعداد زیادی از نظامیان و مسئولین بلندپایه امنیتی تركیه توسط دولت اردوغان دستگیر شدند كه به كودتا علیه دولت اردوغان متهم هستند و رسانه‌های لائیك نیز اردوغان را به اسلامگرا بودن متهم می‌كنند.
وی تاكید كرد: بر این اساس و با توجه به سعی صهیونیزم جهانی برای ایجاد مشكل در برابر دولت آقای احمدی‌نژاد، باید بعد از این نیز منتظر چنین خبرسازی‌های مغرضانه‌ای باشیم، كما اینكه روزنامه حریت كه در تركیه به صهیونیست بودن و استفاده در جهت جنگ روانی مشهور است این خبر را منتشر كرده است.

رئیس بانك مركزی تركیه: كذب محض است

در عین حال رئیس بانك مركزی تركیه آقای دورموش ییلماز نیز این خبر را یك ادعای كذب خواند و گفت: شخصی كه ادعای وكالت صفاریان را دارد( شنول اوزول) با ادعاهای ضد و نقیض خود به این شایعه دامن می‌زند چنانكه نخست ادعا می‌كند كه مبلغ 18.5 میلیارد پول نقد آقای اسماعیل صفاریان توسط یك تریلی 18 چرخ وارد تركیه شده و زمانی كه در برابر این سؤال قرار می‌گیرد كه نمی‌توان این میزان پول نقد را در یك تریلی جای داد ادعا می‌كند كه مقداری از این پول به شكل طلا بوده است.
وی اضافه كرده است: این وكیل در بیان سومی گفته است كه 7.5 میلیارد پول و 20 تن طلا از طریق مرز هوایی وارد تركیه شده و در گمرك فرودگاه تركیه نگهداری می‌شده است كه اشخاص حامل این مبالغ مفقود شده‌اند اما وی تا كنون نتوانسته است توضیح دهد كه دولت ایران به چه دلیل در چنین وضعیت بحرانی در اقتصاد، اجازه خروج این مبلغ بزرگ را آنهم بوسیله یك تریلی داده است.
بر اساس این گزارش بر پایه محاسبات كارشناسان ترك، حمل این مبلغ پول با درشت‌ترین دلار آمریكا و بوسیله بزرگتری تریلی‌ها لا اقل به 5 تریلی نیاز دارد.

معاون نخست‌وزیر تركیه :هدف تشنج آفرینی در منطقه است

در این میان معاون نخست‌وزیر و وزیر مشاور نخست‌وزیر تركیه در امور حمل و نقل، بیمه و گمرك، آقای حیاتی یازیچی‌اوغلو نیز طی یك اعلامیه رسمی از دفتر وزیر مشاور و معاونت نخست‌وزیری تركیه، این ادعا را مغرضانه و كذب خواند و خبر ورود 5 تریلی پر از دلار را تلاشی مبنی بر تشنج‌آفرینی در منطقه توصیف كرد.
این تحلیلگر مسائل تركیه در گفت و گو با فارس اضافه كرد: محافل صهیونیستی با یك تیر چند نشانه را هدف گرفته‌اند به گونه‌ای كه در آینده نزدیك سعی در متهم كردن آقای احمدی‌نژاد به خارج كردن چنین مبالغ زیادی از كشور خواهند داشت و از سوی دیگر همین محافل دولت اسلامگرای اردوغان را نیز به دریافت پول از ایران متهم كرده و بستر دخالت نظامیان در امور سیاسی تركیه و یا فشار محافل صهیونیستی و آمریكایی به دولت اردوغان را فراهم خواهند كرد.
وی افزود: از طرف دیگر در صحنه جهانی نیز رژیم صهیونیستی با مظلوم‌نمایی ادعای همكاری كشورهای اسلامی بر علیه خود را مطرح خواهد كرد و از كنگره آمریكا درخواست كمك مالی می‌كند كما اینكه چند روز پیش در محافل خبری شنیده می‌شد كه بدهی خارجی این رژیم از مرز 150 میلیارد دلار گذشته است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي