لاچین سیر

املاک ویترین

زمان نوشیدن آب : یك‌ساعت بعد از افطار

مجموعه : تغذیه مناسب
زمان نوشیدن آب : یك‌ساعت بعد از افطار

محقق و كارشناس تغذیه مركز تحقیقات غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به این‌كه ساعات روزه در ماه رمضان سال جاری حدود 16 الی 17 ساعت طول می‌كشد، گفت: مهم‌ترین اصل در این زمان حفظ آب بدن روزه داران است. حدود یك ساعت بعد از افطار و نیم ساعت قبل از سحر آب فراوانی بنوشند.

دكتر لیلا آزادبخت افزود: روزه داران از خوردن چای پُررنگ، قهوه و كاكائو خودداری كنند.

وی گفت: خوردن مواد غذایی پر فیبر از جمله سبزیجات و میوه‌ها هنگام سحر باعث می‌شود روزه داران در طول روز كمتر احساس تشنگی كنند. با توجه به این‌كه ساعات روزه داری ماه رمضان امسال در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر است ممكن است افراد تصور كنند خوردن آب زیاد در سحری موجب جلوگیری از تشنگی آنان در طول روز شود، اما این تصور اشتباه است.

وی با بیان این‌كه این عمل باعث رقیق شدن شیره معده و در نتیجه نفخ و اختلال در هضم می‌شود، توصیه كرد: روزه داران میوه و سبزیجات را به دلیل داشتن املاح و فیبر زیاد در هنگام سحر مصرف كنند تا تشنگی بر آنان غلبه نكند.

این متخصص تغذیه تاكید كرد: همچنین مصرف میوه‌ها و سبزیجات باعث جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون و ترشح انسولین بالای بعد از آن می شود و قند موجود در میوه‌ها در بدن دیرتر از قندهای ساده جذب می‌شود و فرد دیرتر احساس گرسنگی خواهد كرد.

به گفته آزادبخت ، روزه داران سعی كنند مواد غذایی سرخ شده، پرچرب و شیرین و ادویه جات در سحری مصرف نكنند چون تشنگی را در طول روز را افزایش می دهد.

 

نوشیدن آب زیاد هنگام افطار باعث اخلال در هضم غذا

یك متخصص تغذیه گفت: مصرف آب زیاد ‌به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می‌شود.

مرتضی صفوی افزود: یكی از عادات غلط غذایی روزه‌داران این است كه به دلیل تشنگی زیاد در هنگام شروع افطار آب سرد و نوشابه استفاده می‌كنند كه توصیه می‌شود افراد روزه‌دار افطار خود را با كمی آب گرم یا چای آغاز كنند.

وی اضافه كرد: پس از آن می‌توانند از خرما یا كشمش استفاده كنند زیرا این دو باعث كنترل اشتها می‌شود و از زیاد خوردن به هنگام افطار ممانعت می‌كند و علاوه بر آن مصرف خرما در ماه مبارك رمضان در تنظیم قند خون بسیار مفید است.

این متخصص تغذیه گفت: توصیه می‌شود كه در وعده افطار 3 تا 5 عدد خرما مصرف شود كه خرما منبع خوبی از مواد مغذی، قند، فیبر و پتاسیم است و از مصرف بیش از حد خرما نیز مانند سایر شیرینی‌ها پرهیز شود.

صفوی افزود: توصیه می‌شود به جای مصرف انواع شیرینی‌ها مثل زولبیا و بامیه كه فقط حاوی انرژی و فاقد مواد مغذی هستند،‌ از مواد غذایی طبیعی شیرین مثل خرما، ‌كشمش و انواع میوه استفاده شود كه افراط در مصرف انواع شیرینی به هنگام افطار چاقی و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: مصرف آب زیاد ‌به هنگام صرف افطار باعث اختلال در هضم مواد غذایی می‌شود كه بعد از صرف سحری نیز بسیاری از روزه داران از بیم تشنگی در طول روز به مقدار فراوان آب مصرف می‌كنند كه كار درستی نیست.

این متخصص تغذیه افزود: توصیه می‌شود كه در وعده‌های سحری و افطار از پرخوری، مصرف غذاهای چرب و سرخ كردنی و غذاهای حاوی مقادیر زیاد قندهای ساده مثل قند و شكر پرهیز شود و از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری خودداری كنند چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمك‌های معدنی كه بدن شما در طول روز به آن احتیاج دارد، می‌شود.

صفوی گفت: توصیه می‌شود روزه‌داران از مصرف تنقلات زیاد در فاصله افطار تا سحر پرهیز كنند كه این قبیل مواد دیر هضم هستند و باعث می‌شوند كه به هنگام سحر به دلیل پر بودن معده میل به غذا كاهش پیدا كند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي