لاچین سیر

املاک ویترین

سلول‌های عامل خارش شناسایی شدند

مجموعه : دانش و فناوری
سلول‌های عامل خارش شناسایی شدند

دانشمندان سلول ‌های عصبی خاصی را كشف كرده‌ اند كه موجب خارش در بدن می شوند. این كشف می تواند به ارائه ی درمان های مطلوب تری برای بیماری های پوستی منجر شود.   
 
به گزارش رویترز، محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها نشان دادند، سلول‌ های عصبی (نورون) وجود دارد كه فقط حس خارش را منتقل می كنند. این كشف در واقع نقض كننده نگرش رایج در مورد ارتباط نزدیك دو حس درد و خارش است.
 
محققان دانشكده پزشكی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه پكن می گویند: از بین بردن سلول ‌های عصبی مخصوص خارش موجب شد تا این موش ها دیگر دچار خارش نشوند.
 
این پژوهشگران می گویند، نورون های خاصی برای حس خارش و نه برای درد لازم هستند. این كشف به آن معناست كه این سلول ها احتمالا حاوی چندین گیرنده ی ویژه ی خارش و یا مولكول های پیام دهنده هستند كه می توان آن ها را برای درمان یا كنترل خارش مزمن، بررسی و شناسایی كرد.
 
اگزما، داء الصدف، آلرژی، عفونت و دیگر بیماری ها موجب خارش های مزمن در بدن می شوند و درمان های مختلف ارائه شده برای آن ها نیز اغلب تاثیرات كوتاه مدت دارند.
 
پژوهشگران در سال 2007 ، نخستین ژن خارش موسوم به GRPR را شناسایی كردند. این ژن در نخاع، فعال می شود.
 
اما شناسایی گیرنده خارش در سلول های عصبی نخاع به آن معنا نبود كه این نورون ها، خاص خارش هستند، زیرا شاید دارای ژن های مرتبط با درد نیز باشند.
 
از این رو، پژوهشگران سلول های عصبی دارای GRPR فعال را از بین بردند و یك سم جذب كننده GRPR را به نخاع موش تزریق كردند. پس از این كار، موش ها دیگر به خارش واكنش نشان ندادند، اما درد را احساس می كردند.
 
نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي