تبلیغات

تبلیغات

خوراکی های سالم و ناسالم چیست؟

مجموعه : تغذیه مناسب
خوراکی های سالم و ناسالم چیست؟

آیا خوراکهای مصرفی شما شامل ترکیب های شیمیایی و سمی هستند؟ شما باید از خوردن کدام یک از خوراکی ها پرهیز کنید؟

 

 

و… تغذیه سالم به معنی مصرف میوه ها، سبزی ها و گوشت هایی است که با حداقل فرآوری پرورش می یابند و اغلب غیرشیمیایی هستند و به ندرت به آنها مواد افزودنی اضافه می شود، اما در چند مورد روش های امروزی تولیدکنندگان موادخوراکیی، نه سالم است و نه مورد تایید و نتیجه اینکه به سلامت ما و محیط زیست یا هر دو صدمه های فراوانی وارد می کند…

 

بنابراین خوراکها را باید از نگاه افرادی که زندگی خود را صرف این می کنند که چه خوراکهایی سالم و کدام یک ناسالم هستند، بررسی کرد.

 

خوراکی های سالم

 

● رب گوجه فرنگی بسته بندی شده در قوطی

ساختار و بافت قوطی های کنسرو از بیسفنول A که یک استروژن مصنوعی است و باعث ابتلا به بیماری های تناسلی می شود، تشکیل شده است. متاسفانه خاصیت اسیدی گوجه فرنگی باعث می شود که سطح بیسفنول A در بدن مردان بالا برود و تولید اسپرم را متوقف کند. همچنین اختلال های کروموزومی در تخم حیوانات ایجاد می کند. در هر لیتر رب گوجه فرنگی، ۵ میکروگرم بیسفنول A وجود دارد که می تواند روی بدن افراد، به خصوص جوانان تاثیر بگذارد.

رب گوجه فرنگی هایی که در ظروف شیشه ای بسته بندی شده اند، انتخاب کنید.

 

 

 

● گوشت گوساله تغذیه شده با ذرت

گاو باید با خوردن علف پرورش یابد نه با غلات اما دامداران امروزه این حیوانات را با غلاتی مانند ذرت و دانه سویا تغذیه می کنند تا هر چه سریع تر برای کشتار پروار شوند. اما این کار میزان مواد مغذی موجود در موادخوراکیی تولیدشده از گاو را کاهش می دهد. طی تحقیقات جامع و گسترده ای که اخیرا سازمان کشاورزی ایالات متحده (USDA) و محققان دانشگاه کلمسون انجام داده اند، مشخص شده گوشت گوساله ای که تغذیه آن علوفه بوده، مقدار بالاتری بتاکاروتن، ویتامین E، امگا۳، لینولئیک اسید، کلسیم، منیزیم و پتاسیم و میزان کمتری امگا۶ و چربی های اشباع شده که باعث بیماری های قلبی می شوند، دارد. واقعیت این است که گاوها، گیاهخوار و علفخوار هستند و نباید به آنها ذرت و پودر استخوان مرغ و جوجه داد!

گوشت گوساله ای را بخرید که احتمال می دهید با علوفه تغذیه شده باشد.

 

 

 

● پاپ کورن تهیه شده در مایکروفر

مواد شیمیایی ای مانند اسید پرفلوئورکتانوییک موجود در کیسه و پاکت کیسه های محتوی پاپ کورن، باعث ناباروری انسان می شود. براساس مطالعه های اخیر دانشگاه UCLA و آزمایش هایی که روی حیوانات انجام داده، مشخص شده است که مواد شیمیایی موجود در کیسه ها باعث ابتلا به سرطان کبد و سرطان پانکراس می شود و استفاده از مایکروفر این مواد را آزاد و به پاپ کورن منتقل می کند. این مواد سال ها در بدن می مانند و در آن انباشته می شوند. محققان نگران هستند که مقدار این مواد شیمیایی در بدن انسان به حدی برسد که در بدن حیوانات آزمایشگاهی باعث سرطان می شود.

مغزها از جمله بادام، پسته، فندق و… را به روش قدیمی در تابه بو دهید و برای طعم دار کردنشان از کره یا ادویه هایی مانند فلفل و سبزی های خشک معطر استفاده کنید.

 

● شیر تولیدشده با هورمون

 

تولیدکنندگان شیر برای اینکه تولید شیر را افزایش دهند، به گاوهای شیرده هورمون های رشد گاوی نظیر rBST یا rBGH تزریق می کنند. در انسان میزان بالای rBGH ممکن است باعث ابتلا به سرطان پستان، پروستات و روده بزرگ شود. البته این اثر هنوز صددرصد به اثبات نرسیده اما در صنعت شیر کشورهای صنعتی، استفاده از این هورمون ها ممنوع شده است.

برچسب های این نوع محصولات را کنترل کنید که فاقد rBST یا rBGH و بدون هورمون های مصنوعی باشند.

 

 

● سیب زمینی غیرارگانیک

ریشه سبزی ها، مواد سمی و ضدقارچ موجود در خاک را جذب می کند. سیب زمینی یکی از پرمصرف ترین سبزی هاست که در طول رویش فصلی به این مواد آغشته و با مواد سمی قبل از درو و برداشت محصول اسپری می شوند. این کار برای از بین بردن علف های هرز انجام می شود. بعد از اینکه سیب زمینی ها از دل زمین بیرون کشیده می شوند، برای جلوگیری از سبزشدن و جوانه زدن هم دوباره سم پاشی می شوند. برای امتحان این موضوع، یک سیب زمینی معمولی از مغازه بخرید و بگذارید جوانه بزند، می بینید که این اتفاق نخواهد افتاد.

سیب زمینی های ارگانیک مصرف کنید. یادتان باشد شستن، روش مناسبی برای از بین بردن مواد شیمیایی جذب شده نیست.

 

 

 

● ماهی های پرورشی

دیوید کارپنتر، مدیر موسسه سلامت و محیط زیست در دانشگاهی در آلبانی و نویسنده یک تحقیق مهم در مجله ساینس، درباره آلودگی در ماهی ها نکته هایی را مطرح کرده است. نگهداری ماهی در استخرها و تغذیه آنها با سویا و پودر پرندگان روش مناسبی نیست و با طبیعت زندگی آنها مغایرت دارد. گوشت ماهی پرورشی ای که به این روش رشد می کند، ویتامین D کمتر و مقدار آلودگی بیشتر نظیر PCB های سرطان زا و سمومی مثل دیوکسین و د.د.ت دارد. تحقیقات کارپنتر درباره ماهی های آلوده در سال ۲۰۰۴ توجه گسترده رسانه ها را به خود جلب کرد.

 

نتایج تحقیقات اولیه نشان داد د.د.ت باعث ابتلا به دیابت و چاقی می شود اما تعدادی از کارشناسان تغذیه معتقدند مزایای امگا۳ به خطرهای آن فزونی دارد. نگرانی هایی درباره سطح بالای آنتی بیوتیک و آفت کش هایی که به ماهی منتقل شده است، نیز وجود دارد. به این ترتیب وقتی ماهی پرورشی می خورید، گویی بدنتان دارو و مواد شیمیایی دریافت می کند.

 

ماهی های صید شده از آب های سرد را مصرف کنید.

 

 

● سیب های رسمی

در میان میوه های پاییزی، سیب بیشتر از سایر میوه ها در معرض آفت کش ها قرار می گیرد. زیرا در مقابل آفت مقاومت ندارد.

 

تبلیغات