تبلیغات

تبلیغات

شاه توت و تاثیر آن بر سلامتی بدن

مجموعه : تغذیه مناسب
شاه توت و تاثیر آن بر سلامتی بدن
شاه‌توت‌ها خواص مفیدی برای سلامتی دارند؛ از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری، سرطان، بیماری‌های وابسته به سن و حملات مغزی. شاه‌توت از ساخته شدن کلسترول بد (LDL) جلوگیری می‌کند.
محققان انجمن تغذیه‌ی آمریکا (USDA) شاه توت را در مقایسه با 40 نوع میوه ی تازه ی دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار داده‌اند که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مثل آنتوسیانین است.
آنتوسیانین رنگدانه‌ای است که رنگ سیاه شاه‌توت از آن ناشی می‌شود. شاه‌توت‌ها خواص مفیدی برای سلامتی دارند؛ از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری، سرطان، بیماری‌های وابسته به سن و حملات مغزی. شاه‌توت از ساخته شدن کلسترول بد (LDL) که منجر به بیماری‌ها و حملات قلبی می‌شود جلوگیری می‌کند. علاوه بر این شاه‌توت دارای ویتامین های A ، C و املاح روی ، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است.
شاه توت از نظر طبیعت سرد و خشك است. و قابض و شاه توت خشك از نظر خواص جانشین سماق می‌باشد. لطیف كننده و باز كننده گرفتگی‌هاست. حدت خون را تسكین می‌دهد و عوارض صفرا را از بین می‌برد و ورمهای گرم حلق و حنجره را رفع می‌كند و تحلیل می‌برد و عطش را فرو می‌نشاند و اشتها را بیدار می‌كند. غرغره با آب یا رب آن برای زخمهای بد, جوشهای دهان, تحلیل ورم حلق, كام و زبان و تقویت آنها مفید است خوردن شاه توت برای زخم روده و اسهال گرم و اسهال خونی خصوصاً خشك آن با داروهای كمكی و مقوی بسیار مفید است. آب دم كرده ریشه توت و شاه توت كه با حدود 40 گرم ریشه دم شده باشد برای اخراج كرم كدو خصوصاً اگر برگ شفتالو به آن اضافه كرده باشند مفید است. خوردن دم كرده برگ آن نیز همین اثرات را دارد و غرغره آن برا خنازیر نافع است. مزمزه آن برای درد دندان و كمپرس آن برای تحلیل ورمهای بزرگ مفید است. عصاره برگ آن در حدود 30 گرم برای گزیدن جانوران گزنده و حشرات گزنده مفید است. برگ درخت شاه توت, كربنات كلسیم فراوان دارد و برای آن اثر كم كننده قند خون قائلند از این جهت می‌توان از آن در موقع وجود قند در ادرار و معالجه بیماری قند استفاده به عمل آورد.

خواص داروئی:
برای رفع كرم معمولاً جوشانده 15 گرم پوست ریشه درخت را در 250 گرم آب تهیه كرده صبح ناشتا مصرف می‌نمائید.
عصاره‌ی توت‌فرنگی و شاه‌توت به‌طور خارق‌العاده‌ای از رشد سرطان سینه و دهانه‌ی رحم جلوگیری می‌کنند. عصاره‌ی توت فرنگی، موثرترین عامل در کاهش رشد سلول‌های سرطانی سینه است.

تمشک، توت‌فرنگی و شاه‌توت با سرطان‌های پروستات و دهانه رحم مبارزه می‌کنند.

تبلیغات