لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

مشکلات کم آبی در تهران

مجموعه : گوناگون
مشکلات کم آبی در تهران
 
به گزارش تکناز به نقل از اعتماد، حسین رستگار؛ مدیركل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو احتمال ورود نیترات به آب شرب را در حالی مطرح كرد كه چند سال قبل هم وجود نیترات در آب شرب برخی مناطق پایتخت موجبات نگرانی ساكنان این مناطق را رقم زد. در حالی كه همان زمان اعلام می‌شد كه چنین احتمالی در حد شایعه است اما هشدار روز گذشته این مقام مسوول با این واقعیت مرتبط شد كه كم‌آبی می‌تواند منجر به نشت املاح و فلزات نه چندان مفید به آب شرب شود و در حالی كه بر اثر مصرف بی‌رویه آب در پایتخت، اكنون سدهای تهران با افت ۲۹ درصدی ذخایر آبی مواجه شده رستگار هم روز گذشته نسبت به مصرف بی‌رویه آب در تهران به این شیوه هشدار داد و افزود: «احتمال می‌رود امسال نیز با كم‌آبی و در نتیجه نیتراتی شدن آب مواجه شویم به همین دلیل بررسی كیفیت آب تهران را آغاز كرده‌ایم و در برنامه امسال كنترل آب در سطح لوله‌كشی، مصرفی و بسته‌بندی را در دست بررسی داریم.»

او در حالی كه مسوولیت كیفیت آب لوله‌كشی را متوجه وزارت نیرو می‌دانست افزود: «دو سال پیش با همكاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نمونه‌برداری روی آب تهران را آغاز كردیم و مشخص شد به دلیل كم‌آبی حجم نیترات بالا رفته و آب مصرفی با آب چاه مخلوط شده بود در نتیجه فاضلاب منازل به آب ورود كرده و طی نامه محرمانه اعلام كردیم كه اصلاحات لازم انجام گرفت.»

رستگار همچنین با اشاره به وجود ۵۲ آزمایشگاه دولتی زیرمجموعه آزمایشگاه مرجع غذا و دارو گفت: «بیشترین مواردی كه از دادگاه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند اغلب مواد حاوی متادون، روانگردان، تریاك، داروهای اعصاب، گوشت‌های وارداتی و الكل است و گاهی حتی قرص‌های آنتی‌هیستامین را می‌بینیم كه تركیبات شیشه به آن افزوده‌اند و نمونه به آزمایشگاه برای انجام آزمایش ارجاع داده می‌شود.»

رستگار با تاكید بر بی‌مورد بودن نگرانی نسبت به افزودن روغن پالم به برخی انواع شیر و ماست‌های كم‌چرب توضیح داد: «در این لبنیات روغن گیاهی را به جای حیوانی استفاده می‌كردند و این یك تقلب محسوب می‌شود. با این وجود با آزمایش‌های انجام شده تعداد موارد به حدی نبود كه احساس نگرانی ایجاد كند و در بررسی‌های جدید نیز مشكلی وجود نداشته است. تعداد محدودی از شركت‌ها به این كار مبادرت كرده بودند كه با آنها برخورد شده است.»

وی در مورد وضعیت داروهای ماهواره‌یی لاغری و چاقی كه تبلیغ می‌شوند گفت: «محصولات تبلیغی در شبكه‌های ماهواره‌یی مورد تایید ما نیست چرا كه از مبادی غیرمجاز وارد می‌شوند شرایط حمل و نقل آنها به خوبی رعایت نمی‌شود و محل غیراستاندارد و موادی كه در آن استفاده می‌شود سالم نیست. به این داروها متاسفانه مواد افزودنی یا داروهای عصبی اضافه می‌كنند و اغلب بر روی مغز اثر گذاشته یا بر روی سیستم متابولیسم تاثیر می‌گذارند تا چربی‌سوزی را بالا ببرند. در برخی از این داروها نیز هورمون رشد را به چربی‌ها وارد می‌كنند تا سوخت و ساز بالایی پیدا كند. این داروها بیماری‌های عصبی ایجاد می‌كند، اثرات تخریبی روی مغز دارد و در طولانی‌مدت باعث بیماری‌های افسردگی و جنون می‌شود.»

 

مشکلات کم آبی در تهران

مدیر كل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: «همچنین داروهای مكمل كه در بدنسازی استفاده می‌شود باید حتما از داروخانه تهیه شود و خارج از آن غیرمجاز است. در حالی كه می‌بینیم سوپرماركت‌ها، زیرپله‌ها و خیابان ناصر خسرو مملو از فروش این مكمل‌هاست. به همین دلیل در جلساتی كه در وزارت بهداشت انجام می‌شود در حال بررسی هستیم كه توزیع این داروها فقط در داروخانه‌ها انجام شود. متاسفانه ضوابط منظمی برای اینكه این داروهای مكمل در داروخانه‌ها توزیع شوند تاكنون وجود نداشته است.»

وی همچنین با اشاره به اینكه مردم باید آگاهی لازم را در مصرف مواد غذایی خود داشته باشند گفت: به عنوان مثال مردم تصور می‌كنند كه مصرف كره حیوانی مضر بوده و كره گیاهی را به جای آن مصرف می‌كنند در حالی كه كره گیاهی اسید چرب ترانس و چربی بالاتری دارد و كیفیت، ویتامین‌ها و مواد مفید كمتری نسبت به كره حیوانی دارند.

 
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي