لاچین سیر

املاک ویترین

سرعت تفكر افراد چپ دست

مجموعه : علمی
سرعت تفكر افراد چپ دست

تحقیقات جدید نشان می‌دهند سرعت تفكردر افراد چپ دست هنگام انجام كارهایی مانند بازی‌های رایانه‌ای و حركات ورزشی، سریعتر ازافراد راست دست است.
به گزارش شبكه بی بی سی ، محققان استرالیایی در مطالعه‌ای جدید اعلام كردند انتقال اطلاعات میان دو نیمكره راست و چپ مغز افراد چپ دست سریعتر صورت می‌گیرد و این مساله موجب می‌شود چپ دست ها هنگام انجام كارهایی كه با اعضای هر دو طرف بدن سر و كار دارند، كارایی بالاتری از خود نشان دهند.

در این مطالعه دكتر نیك چربوین و همكارانش از دانشگاه دولتی استرالیا در یك آزمایش با اندازه‌گیری سرعت واكنش داوطلبان به روشن شدن نقاطی نورانی مشابه در طرف راست و نیز چپ ، سرعت انتقال اطلاعات میان دو نیمكره مغز این افراد را بررسی كردند.
این محققان در آزمایش دیگری عملكرد داوطلبان در زمینه تشخیص حروف مشابه در طرف راست و چپ یك نمایشگر را بررسی كردند. این كار به استفاده از هر دو نیمكره مغز به طور هم زمان نیاز دارد.

مقایسه نتایج این دو بررسی در میان ‪ 80 ‬داوطلب راست دست نشان داد تاخیر در انتقال اطلاعات میان نیمكره چپ و راست مغز كه در آزمایش اول شناسایی شده بود ، بر عملكرد این افراد در هنگام فعالیت هایی مانند آزمایش دوم كه نیاز به هر دو نیمكره مغز دارد ، تاثیر منفی می‌گذارد.
دانشمندان همین دو آزمایش را برای ‪ ۲۰‬داوطلب چپ دست تكرار كردند و متوجه شدند هرچه ویژگی چپ‌دستی در یك فرد بیشتر باشد، قابلیت پردازش هم زمان اطلاعات میان دو نیمكره مغز او افزایش می‌یابد.
نتایج این مطالعه نشان داد افرادی كه كاملا چپ‌دست هستند در مقایسه با راست دست ها 43 ‬میلی‌ثانیه سریعتر می‌توانند حروف مشابه را در دو طرف یك صفحه نمایش تشخیص دهند.
به گفته دكترچربوین ، انسان ها در هنگام انجام كارهایی مانند بازی‌های رایانه‌ای ، رانندگی در ترافیك و نیز بازی‌های ورزشی كه به سرعت بالا و پردازش حجم زیاد اطلاعات نیاز دارند ، از هر دو نیمكره مغز خود استفاده می‌كنند.
دكتر استیو ویلیامز روان‌شناس این مطالعه به نوبه خود گفت ، افراد چپ دست در زمینه استفاده هم زمان از هر دو نیمكره مغز خود توانایی بیشتری دارند و به همین جهت در كارهایی كه نیازمند هر دو نیمكره مغز هستند ، از افراد راست دست ماهرتر هستند.
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي