لاچین سیر

املاک ویترین

افزایش صادرات نفت ایران به ژاپن

مجموعه : گوناگون
افزایش صادرات نفت ایران به ژاپن
واردات نفت ژاپن از ایران به میزان کم سابقه ای افزایش یافت.

 صادرات نفت ایران به ژاپن در ماه آوریل گذشته نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن، 650 درصد افزایش داشته است.

وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن با اعلام این آمار اضافه کرد: صادرات نفت ایران به ژاپن با رشد 654 درصدی به رقم 56 هزار و 934 هزار بشکه در روز رسید.

ژاپن یکی از مشتریان نفت خام ایران است که در چند سال اخیر تحت تاثیر فشارهای شدید آمریکا و تحریم های اتحادیه اروپا، مجبور شد به صورت پلکانی، واردات نفت از ایران را کاهش بدهد.

ژاپن با کاهش 6 ماه به 6 ماه واردات نفت خام از ایران توانسته است برای ادامه واردات نفت از ایران، از آمریکا مجوز دریافت کرد. این مجوزها، 6 ماهه است و در صورت ادامه کاهش واردات ژاپن از نفت ایران، تمدید خواهد شد.  موضوع تحریم های بیمه ای اتحادیه اروپا علیه نفتکش های ایرانی یکی از مهمترین معضلات و دلایل کاهش صادرات نفت ایران به ژاپن بود.

با این حال پس از توافق ژنو میان ایران و گروه 1+5، روند کاهشی صادرات نفت ایران متوقف شد.
در بخشی از توافق ژنو آماده است آمریکا فشارها و اقدامات خود را برای ادامه کاهش صادرات نفت ایران متوقف می کند و ایران می تواند به میزان فعلی، به صادرات نفت خود ادامه دهد.

صادرات نفت ایران به هنگام توافق ژنو در آذرماه گذشته، حدود یک میلیون بشکه در روز بود. در توافق ژنو، بخشی از تحریم های ایران به ویژه در بخش بانکی نیز به حالت تعلیق درآمد که این موضوع در افزایش صادرات نفت ایران تاثیرگذار بوده است.

در همین ارتباط براساس گزارش های بین المللی صادرات نفت ایران در ماه می گذشته شاهد رشد بوده است.
براساس گزارش های منتشر شده توسط رویترز و برپایه حرکت نفتکش ها، صادرات نفت خام ایران در ماه می گذشته به رقم یک میلیون و 380 هزار بشکه در روز رسید.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از منابع خود نوشت:  صادرات نفت ایران از رقم یک میلیون و 100 هزار بشکه در ماه آوریل گذشته به رقم یک میلیون و 380 هزار بکشه در روز در ماه می گذشته رسید. این آمار توسط آژانس بین المللی انرژی منتشر شده است که مقر آن پاریس است.

این منبع اضافه کرد: کل صادرات نفت ایران در ماه می گذشته افزایش یافت. بسیاری از نفتکش ها از سوی ایران به سمت ترکیه رفته اند. چین هم واردات خود از ایران را افزایش داده است.

چین، هند، کره جنوبی و ژاپن، به ترتیب بزرگترین وارد کنندگان نفت خام از ایران است.

صادرات نفت خام ایران تا حدود سه سال پیش حدود 2.5 میلیون بشکه در روز بود اما با فشارها و تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، این رقم به حدود 600 تا 800 هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

 
عصر ایران
loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي