لاچین سیر

املاک ویترین

برگزاری اجلاس کشورهای دوست سوریه در تهران

مجموعه : گوناگون
برگزاری اجلاس کشورهای دوست سوریه در تهران

  علاءالدین بروجردی در نشست خبری امروز (شنبه) خود اظهار کرد: این اجلاس در راستای مجموعه سیاست‌های جمهوری اسلامی برای کمک به پایان درگیری‌ها در سوریه و استقرار صلح، امنیت و آرامش در این کشور به عنوان خط مقدم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود. بنابراین هدف از برگزاری دومین اجلاس، استمرار تصمیمی است که در اسفند سال گذشته اتخاذ و موجب شد اولین اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه با حضور هشت کشور شکل بگیرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری دومین اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه با حضور بیش از 20 کشور در روز یکشنبه 11 خرداد در تهران خبر داد.

وی افزود:‌ در اجلاس دوم حضور بیش از بیست کشور نشان دهنده این است که بسیاری کشورهای دیگر نیز به کاروان صلح پیوسته‌اند و این سیاست جمهوری اسلامی در مقطع فعلی عملا طرفداران زیادی در دنیا پیدا کرده است و خطی که آمریکا و هم‌پیمانانشان از سه سال گذشته به دنبال آتش‌افروزی در سوریه دنبال می‌کردند، شکست خورده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکثریت کشورهای جهان معتقد به حل بحران سوریه از طریق سیاسی هستند، گفت: پدیده شوم تقویت تروریسم از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش امروز معضلی جدی در منطقه و یک عامل تهدیدکننده بالقوه در سطح جهان است که این از ابتدا مورد توجه جمهوری اسلامی بوده است. ما به عنوان بزرگ‌ترین قربانی تروریسم با این پدیده به هر شکل مخالفیم و می‌خواهیم از گسترش تروریسم جلوگیری شود.

بروجردی ادامه داد: همچنین برخی کشورهایی که اتباع آنها در طول سال‌های گذشته حتی از کشورهای اروپایی و خود آمریکا در سوریه حضور یافته‌اند اقدام به کارهای تروریستی کرده‌اند، آموزش دیده‌اند و سلاح گرفته‌اند امروز خود این کشورها نگران هستند زمانی که بحران به پایان رسید در بازگشت چگونه با اینها برخورد کنند.

وی با اشاره به انتخابات قریب‌الوقوع ریاست‌جمهوری در سوریه، تاکید کرد: در هر صورت من فکر می‌کنم این موفقیت در تصمیم اخیر دولت سوریه مبنی بر برگزاری انتخابات آزاد که کاملا متفاوت با ساختار سیاسی قبلی سوریه است، تغییری که در قانون اساسی داده شد و آزادی که احزاب پیدا کردند تا در انتخابات فعالیت کنند و فقط یک حزب در انتخابات حضور ندارد گام بلندی به سمت صلح و آرامش در این کشور خواهد بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مخالفت آمریکایی‌ها با برگزاری انتخابات در سوریه، اضافه کرد: اینکه کشوری مثل آمریکا با همه ادعاهایشان مخالف برگزاری انتخابات در سوریه است جای تعجب دارد. آمریکا حتی درخواست کرده بشار اسد طبق قانون این کشور برای دو سال دیگر در قدرت باقی بماند اما انتخابات برگزار نشود. این استاندارد دوگانه آمریکا و هم‌پیمانانش نشان می‌دهد اهداف سیاسی و منافع نامشروع برای اینها محوریت دارد و انتخابات و مردم‌سالاری در درجه دوم اهمیت است.

بروجردی با ابراز تاسف مخالفت برخی کشورها با برگزاری انتخابات سوریه در خارج از این کشور، یادآور شد: حضور پرشور مردم سوریه نشانگر موفقیت دولت این کشور در برگزاری انتخابات بود.

وی از حضور رییس مجلس بولیوی و نایب رییس مجلس مالی در دومین اجلاس کشورهای دوست سوریه در تهران خبر داد و افزود: تاکنون 10 تا 12 هیات پارلمانی وارد تهران شده‌اند و امروز مابقی آنها به تهران می‌آیند و حداقل سه برابر تعداد شرکت‌کنندگان اجلاس کشورهای دوست سوریه شاهد حضور در این اجلاس خواهیم بود که این نشانه مهم و مثبتی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور کشورهایی از آمریکای لاتین، آفریقا و همچنین کشورهای اسلامی و همسایگان ایران و همچنین روسیه در این اجلاس تاکید کرد: تاکنون 10 تا 12 نفر از مدعوین از روسای کمیسیون‌ها، تعدادی رییس و نایب رییس مجلس و تعدادی نواب روسای کمیسیون‌ها هستند. آنچه که تاکنون اعلام شده 22 کشور است و پیش‌بینی می‌شود کشورهای حاضر در این اجلاس تا 25 کشور نیز افزایش یابد البته تعدادی از کشورها نیز اعلام کردند از سفرایشان می‌خواهند به عنوان نمایندگان‌شان در این اجلاس حضور یابند.

وی ادامه داد: در این اجلاس عراق و سوریه در سطح رییس کمیسیون سیاست خارجی حضور می‌یابند و تعداد بیشتری از کشورهای آفریقای و آمریکای لاتین هستند،‌ علتش هم این است که اتحادیه عرب در سال اول بحران سوریه عضویت این کشور را تعلیق و موضع نامناسبی در برابر آن اتخاذ کرد اما با وجود این در جهان عرب تغییر نگاه و سیاست به بحران سوریه کاملا محسوس است.

بروجردی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی از ابتدای بحران سوریه از همه ظرفیت خود در این ارتباط استفاده کرده، تصریح کرد: هیات‌های متعددی برای تلاش در جهت ایجاد صلح به سوریه رفته‌اند و در هفته جاری هم قرار است هیات پارلمانی ایرانی عازم سوریه شود. همچنین برای مهمانانی که در اجلاس دوستان سوریه در تهران حضور یافتند این مسیر باز است که به سوریه سفر کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیات اعزامی ایران به سوریه در چارچوب دیپلماسی پارلمانی به این کشور سفر می‌کند، خاطرنشان کرد: این هیات اعزامی از مجلس شورای اسلامی است البته ما مطلع نیستیم که آیا دولت هم تصمیمی هم برای اعزام هیاتی به سوریه دارد یا خیر؟

وی با اعلام حمایت از روند مصالحه بین گروه‌های مسلح و ارتش سوریه در حمص و دمشق، خاطرنشان کرد: این روند بسیار ارزشمندی است که از کشته شدن تعداد بیشتر و جنگ و خونریزی در سوریه جلوگیری می‌کند.

بروجردی با اشاره به نیاز مردم سوریه به دریافت کمک‌های انسانی در بعد غذا و دارو نیز گفت: جمهوری اسلامی پیوسته در این عرصه فعال بوده و ما از همه کشورها دعوت می‌کنیم که این اقدام را انجام دهند چرا که این امر شرایط برای بازسازی سوریه که در سه سال گذشته دچار آسیب و تخریب شده را فراهم می‌کند. جمهوری اسلامی نیز آمادگی دارد تا در تقویت خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی از این منظر فعالیت خود را انجام دهد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره دستاوردها و مصوبات اجلاس اول روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه نیز گفت: روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت در اجلاس اول اعلام کرد که درخواست‌هایی از جمله ضرورت ارسال کمک‌های انسان دوستانه، جلوگیری از ورود سلاح، درخواست از شورای امنیت برای درج نام گروه‌های تروریسم در فهرست این گروه‌ها و رسمیت یافتن آنها و الزام کشورهای همسایه برای ممانعت از ارسال سلاح را به شورای امنیت منتقل خواهد کرد که این کار انجام شده است. البته آمریکا که نگاه کاملا متفاوتی با روسیه و چین در این باره دارد سیاست‌های تقابلی را انجام می‌دهد و نمونه آن اعلام مخالفت با برگزاری انتخابات در سوریه است که نمادی از دموکراسی در دنیای کنونی به شمار می‌رود.

وی در پایان اظهار کرد: اینکه روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت، سیاستشان در جهت عدم تغییر ساختار سیاسی سوریه بوده در سطح جهان پدیده مهم و تاثیرگذاری است و ما آثار آن را شاهد هستیم که نه فقط تغییری در ساختار سیاسی سوریه داده نشده، بلکه تغییرات قانون اساسی، آزادی بیشتر و انتخابات در سوریه عملی شده که این نشانگر شکست سیاست‌های آمریکا است.

 

 

loading...
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي