فوتبال
تور مسافرتي
تور مسافرتي
تبليغات در تکناز
فوتبال

از عاشورا تا عاشورا

مجموعه : دینی

این روزها که کوچه و پس کوچه های شهر بار دیگر از عطر شهادت حسین ( ع ) پر و بزرگ و کوچک در سوگ فرزند فاطمه ( س ) سیاهپوش شده اند، گروهی از عزاداران ، غم و اندوه خود در رثای واقعه کربلا را در قاب تصویر کشیده اند .   

از روزهای اول حلول هلال ماه محرم ، نمایشگاهی شامل 61 تابلو از داستان های مصور عاشورا از مرگ معاویه تا شهادت امام حسین ( ع ) با عنوان " واقعه عاشورا " در مرکز فرهنگی وهنری انقلاب اسلامی بنیاد رودکی ( برج آزادی ) برپا شده است .

این مجموعه تابلوها که اهدایی از ستاد عاشورایی فجرآفرینان است تا آخر دهه اول محرم در راهروی اقوام این مرکز برای علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود .

این تابلوهای چاپی که از آثار "پرویز اقبالی" است با ارایه داستان های عاشورایی ، تمامی وقایع مربوط به حرکت کاروان عاشورایی ها از مدینه به کوفه ، توقف در کربلا ، اسارت خانواده امام حسین ( ع ) ، شهادت این امام همام و دیگر اتفاقاتی که براساس اسناد و روایات تاریخی در روز عاشورا و در خاک کربلا رخ داده است را به تصویر می کشند .

"ابوالفضل همراه" رییس مرکز فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در مورد برپایی این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت : در سال گذشته نیز این نمایشگاه با ارایه تصاویر عاشورایی در دهه اول محرم برپا شد و از انجا که با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد ، در نتیجه با هماهنگی های به عمل آمده ، مقرر شد که باردیگر امسال نیز همزمان با دهه اول محرم نمایشگاه برای علاقه مندان دایر شود .

این روزها که کوچه و پس کوچه های شهر بار دیگر از عطر شهادت حسین ( ع ) پر و بزرگ و کوچک در سوگ فرزند فاطمه ( س ) سیاهپوش شده اند، گروهی از عزاداران ، غم و اندوه خود در رثای واقعه کربلا را در قاب تصویر کشیده اند .

وی گفت : داستان های مصور در میان نوجوانان و جوانان جایگاه خاصی دارد و به وسیله آنها می توان مفاهیم عاشورا را بهتر به نسل جوان انتقال داد و از آنجا که داستان های مربوط به امام حسین ( ع ) در هر تابلو نوشته شده است در نتیجه هر بیننده می تواند علاوه بر دیدن تصاویر با کل وقایع اتفاق افتاده نیز آشنا شود و این امر به ماندگاری این واقعه بزرگ تاریخ تشیع در ذهن مخاطبان کمک می کند .

همراه ، از این تابلوها به عنوان انیمیشن مکتوب نام برد و یادآور شد که در هر تابلو گفت وگو ها و اتفاقات رخ داده در آن زمان نگارش شده و این امر موجب شده است که هر تابلو شامل قصه ای به همراه تصویر از وقایع عاشورا باشد .

فاطمه امیر حسینی یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه براین باور است که داستان نهضت‏حسینی و قصه ی جانسوز ایثار و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران وفادارش، آن چنان بر قلب‏ها تاثیر گذارده که امروز پس از گذشت 14 قرن نه تنها غبار کهنگی و فراموشی را بر خود ندیده که به تفکری ماندگار تبدیل شده است .

این دانشجوی رشته تاریخ به خبرنگار ایرنا گفت : هرسال با آغاز ماه محرم ، شور عجیبی در دل هزاران هزار عاشق اهل بیت ( ع ) ایجاد می شود و با این که بیش از 1400 سال از این واقعه می گذرد ولی هنوز هم عاشقان آن حضرت مراسم سوگواری سالار شهیدان را هر سال پررنگ تر و پرشور تر برگزار می کنند .

وی همچنین از برپایی نمایشگاه تابلوهای عاشورایی قدردانی کرد و گفت : هر اثر به نمایش درآمده در این نمایشگاه ، موجب می شود که مخاطبان بیش از پیش با وقایع عاشورا ارتباط برقرار کنند و هرچه بهتر ظلم روا شده بر پسر حضرت فاطمه ( س ) را دریابند .

شابد بتوان گفت که استفاده از دقت و لطافت هنر یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن ارزشهایی همچون جوانمردی و ایثار است و از انجا که قیام حسین ( ع ) یکی از بزرگترین نمونه های رشادت و ایثار در تاریخ است از این رو استفاده از قالب های هنر نه تنها موجب اشنایی نسل جوان با شخصیت سالار شهیدان و راز های سر به مهر واقعه عاشورا می شود بلکه جلو ه هایی از هنر انسانی و متعهد را رقم می زند .

از این رو جلو ه هایی از زیبایی های عاشورایی در نقاشی ها و تابلو خط ها، نقش قالی و قالیچه ها ،اشعار و قطعه های ادبی، هنر تعزیه و مداحی و روضه خوانی و اخیرا در فیلم و سریال ها از یک سو نشان از قابلیت های بی شمار نهضت عاشورا و از سوی دیگر حکایت سوز درونی هنرمندان ایرانی دارد .

به امید عاشورایی شدن همه دلها.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

با يک کليک همسر آينده خود را انتخاب کنيد
فروش بلیط هواپیما
پربیننده های تکناز
جدیدترین مطالب
لیزر
بچه های آسمان
Xبستن تبليغ
Xبستن تبليغ
فوتبال